به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۷ - ۱۹:۲۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ ساعت ۱۷:۲۵
کد مطلب : ۳۷۱۶۵۵

ثبت بیش از ۴۵۰ زمین‌لرزه در آبان‌ ۱۴۰۱

ثبت بیش از ۴۵۰ زمین‌لرزه در آبان‌ ۱۴۰۱
گروه جامعه: بنا بر گزارش مؤسسه ژئوفیزیک، شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در آبان‌ماه ۱۴۰۱ تعداد ۴۸۴ زمین‌لرزه را ثبت کردند.به گزارش ایسنا، این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند. در آبان‌ماه ۱۴۰۱ تعداد ۹ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها در روز پنجشنبه ۲۶ آبان ساعت ۱۷:۲۹ در کنگ هرمزگان با بزرگی ۵ در مقیاس امواج زمین رخ داده‌است.
 
از لحاظ آماری ۴۲۶ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر ۳، تعداد ۴۹ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳و۴، تعداد ۸ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد ۱ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۵ و۶ بوده‌است.

استان خراسان‌رضوی با ۸۱ زمین‌لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در آبان‌ماه ۱۴۰۱ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های خراسان‌جنوبی و کرمان به ترتیب با ۵۱ و ۵۰ زمین‌لرزه قرار دارند.
مرکز لرزه‌نگاری کشوری در آبان‌ماه امسال ۱۰ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرده‌است که بزرگترین آنها با بزرگی ۲.۶ در مقیاس امواج درونی زمین در پردیس بوده‌است.
برچسب ها: زلزله