به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۶ - ۱۵:۰۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ ساعت ۲۱:۲۲
کد مطلب : ۳۷۲۱۲۷
معاون حقوقی رییس‌جمهور:

حکومت ولایت امر و امامت امت قابل همه‌پرسی نیست

گروه سیاسی: معاون حقوقی رییس‌جمهور با اشاره به موضوع رفراندوم گفت: در خصوص مسائل مربوط به اقدامات اساسی، مسائل کشور نیاز به یک آرامشی دارد و هر موقع نیاز شود موضوعاتی مانند رفراندوم باید توسط دو، سوم نمایندگان مجلس تصویب شود و اگر این کار را انجام دهند، دولت هم استقبال می‌کند.
حکومت ولایت امر و امامت امت قابل همه‌پرسی نیست
محمد دهقان «همایش ملی مسئولیت اجرای قانون اساسی»  تاکید کرد: از ابتدای انقلاب طبق اصل ۲۷ قانون اساسی تاکید شده است که تجمعات و تظاهرات بدون اسلحه صورت گیرد. ما معتقدیم باید قانون به روزرسانی شود در همین‌ یکسال به همراه نمایندگان مجلس این مسئله را پیگیری کردیم که به زودی اتفاق بیفتد. اصل این است که قانون اساسی این حق مردم را به رسمیت بشناسد. همه مقامات جمهوری اسلامی ایران این حق را به رسمیت شناخته‌‌اند. دهقان ادامه داد: دستورالعمل نحوه اجرای قانون اساسی که طبق این اصل رئیس‌جمهور مسئول اجرا شدن آن است را پیگیری کردیم و که مورد تایید رئیس‌جمهور قرار گرفت. این دستورالعمل نحوه اجرای قانون اساسی توسط رئیس‌جمهور است. وی افزود: خانه قانون اساسی تصویب شده است و با وزرات‌خانه‌ها در این خصوص جلساتی برگزار شد که مشخص شود کدام وزارت‌خانه مسئولیت اجرای قانون اساسی را بر عهده دارد. همچنین رصد شد کدام وزارت‌خانه قصور داشته است و از قصورهای احتمالی جلوگیری شود. 
محمد دهقان در پاسخ به سوال درباره این‌که در پی حوادث اخیر کشور، بحث برگزاری رفراندوم در برخی از مسائل از جمله مسائل اجتماعی مطرح شد و از رئیس‌جمهور به عنوان مجری قانون اساسی این مطالبه درخواست شد، نظر دولت و معاونت حقوقی چیست؟ آیا گزارش و تحقیقی هم به دست معاونت حقوقی در خصوص این مطالبات و اتفاقات رسیده است، گفت: تمامی موضوعاتی که در کشور اتفاق می‌افتد توسط معاونت حقوقی و معاونت قانون اساسی رصد می‌شود. موضوعاتی که در خصوص طراحی دشمن است به طور جداگانه از طریق مرکز حقوق  بین المللی پیگیری می‌شود. برخورد و شکایات در مورد اقدامات تروریستی برخی از عوامل دشمن در خارج از کشور انجام شده است. کسانی که در داخل کشور به جان و مال مردم آسیب زدند تحت تعقیب قرار می‌گیرند و مواردی هم که متوجه شویم حقوق مردم نقض شده‌ است مورد به مورد پیگیری ‌می‌شود با کسی هم تعارف نداریم تا به امروز هم پیگیری کردیم و ادامه می‌دهیم.
وی خاطرنشان کرد: در خصوص مسائل مربوط به اقدامات اساسی، مسائل کشور نیاز به یک آرامشی دارد و هر موقع نیاز شود موضوعاتی مانند رفراندوم باید توسط دو، سوم نمایندگان مجلس تصویب شود و اگر این کار را انجام دهند، دولت هم استقبال می‌کند. دهقان تاکید کرد: در قانون اساسی رفراندوم پیش‌بینی شده است اما سازوکاری دارد، رفراندوم مثل قانون‌گذاری عادی نیست. قانون اساسی با این مساله سخت‌گیرانه برخورد کرده است. برخی از اصول تغییرناپذیرند و قابل همه‌پرسی نیستند مثل محتوای مربوط به اسلامی بودن نظام. ممکن است کسی دلش بخواهد نظام اسلامی نباشد خب دلش بخواهد اما قانون اساسی چنین اختیاری به او نداده است. وی یادآور شد: متولیان امر هم چنین اختیاری ندارند اسلامی بودن و جمهوری بودن حکومت از اصول غیرقابل تغییر است کسی نمی‌تواند بیاید بگوید جمهوری نمی‌خواهیم سلطنتی می‌خواهیم، این قابل رفراندوم نیست راه این کار بسته شده است اینکه پایه‌های حکومت بر مبنای ولایت امر و امامت امت شکل گرفته هم قابل همه‌پرسی نیست اما سایر مسائل اشکالی ندارد گاهی ممکن است مجلس به نتیجه برسد که بهتر است در مورد مساله‌ای اختیار تصمیم‌گیری خود را به کل ملت ایران واگذار کند اما برای این کار هم باید دو سوم کل نمایندگان به این مساله رای دهند. وی تاکید کرد: رفراندوم در قانون اساسی پیش‌بینی شده است و ابتکار عمل آن هم در دست دولت نیست. اگر روزی اقتضا شود با نظر رهبر انقلاب و تصویب  دو، سوم نمایندگان هر موضوعی در کشور قابل پیگیری است، اما در زمان اغتشاش که دشمنان پیگیر موضوعی هستند مطرح کردن برخی از مسائل شاید به‌ صلاح کشور نباشد هرگونه تغییر در مسائل کشور باید در یک زمان با ثبات و آرامش صورت گیرد.

۱۴۰۱/۰۹/۰۷ ۲۲:۰۶
سلام این شما میکوئید تنمیشود میشود خوب هم میشود (407247)
۱۴۰۱/۰۹/۰۷ ۲۲:۰۸
برو پی کارت (407249)
۱۴۰۱/۰۹/۰۷ ۲۲:۳۰
مشکل اصلی مردم هم دقیقا همینه که قابل همه پرسی نیست (407250)
سروش
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ۰۱:۱۵
هست
این داره دروغ می گه (407266)
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۹/۰۷ ۲۳:۰۸
هیچ کس از خدا و قرآن بالاتر نیست و رای مردم (407254)
۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ۰۰:۱۲
بعضی از موارد که گفته میشود قابل همه ‍‍پرسی نیست در اوایل انقلاب در سال 58 به رفراندوم گذاشته شده است دشمنان امروز در آن زمان هم دشمن بوده اند تنها چیزی که به نظر میرسد از آن زمان تاکنون تفاوت کرده باشد درک و فهم مردم آن روزگار بوده که دست اندرکاران می توانستند به بصیرت آنان اعتماد کنند ولی مردم زمان ما به اندازه کافی قابل اعتماد نیستند. (407258)
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ۰۰:۵۴
مگه به حرف شماست
ایران متعلق به ۸۵میلیون ایرانی است و حاکمانش با خواست و رأی مردم، پست و مقام می گیرند و مشروعیت می یابند (407259)
سیدمحسن موسوی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ۰۱:۲۱
"میزان رأی ملت است"؛ مگر این که ملت شما در کشورهای دیگر ساکن باشند! (407268)
ایرونی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ۰۳:۴۴
🌟🌟🌟تمام مشکلات این مملکت دقیقا اینست که قانون اساسی شکل فرمالیته در موضوعات اساسی از سوی قشر تمامیت خواه نگریسته می‌شود،هر کجا منفعت بود آن را سر نیزه میکنن و هر جا در تقارن با منافع شان، قانون اساسی اولویت ندارد،،وقتی به اتفاقات در چند دهه اخیر نگاه میکنیم،تمامی اختلافات در آنجاست که بین قانون اساسی و نظر ولایت باید یکی را انتخاب و ارجح دانست،،عده ای نمی‌خواهند بفهمند که در دنیای امروز نمی‌توان نظری فرد حال با هر عنوانی ملاک قانون دانست،چون قانون ثابت و از قبل مشخص شده است و فردی متغیردرزما (407286)
۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ۰۸:۵۴
پس چرا سال 1385 انجام شد ؟ (407299)
۱۴۰۱/۰۹/۱۰ ۲۱:۱۹
و در سال ۵۷ (407637)
۱۴۰۱/۰۹/۱۲ ۰۸:۵۲
1358 (407828)
بهلول
۱۴۰۱/۰۹/۱۲ ۰۸:۵۳
من از مسئولین عاجزانه تقاضا میکنم تن به هیچ اصلاحی ندن و با همین فرمون و به سرعت به ته دره تشریف ببرن
ممنون (407831)
فاطمه فرشادی
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۹/۰۹ ۰۸:۴۴
در حالت کلی باید گفت اندازه و مد ساختار حاکمیت ها تابع رشد فکری ملت هاست و همانند لباسی است که با تغییر اندازه تفکر ملت ها باید آن را اصلاح کرد و در نهایت آن را با لباس جدید تعویض کرد. گذار شتابان جهان و ما، به ویژه در صد ساله اخیر دستاوردهایی داشته که از مرز دانش، فناوری و کمیت ها گذشته و وارد کیفیت هایی شده که دیگر با الگوهای بسته و سنتی قابل هدایت نیست همانند بچه ای است که دوران جنینی را طی کرده و می خواهد وارد دنیای آزاد گردد بدیهی است به تعویق انداختن آن مرگ کودک و مادر را توامان در پی دارد (407453)
۱۴۰۱/۰۹/۱۰ ۱۵:۴۶
غیر از شما مسئولین مسلمان نیست بیاد بشین تو مجلس و شورای نگهبان و ریاست جمهوری و وزارت و قضاوت و الی آخر .. تافته جدا بافته هستید شما ... جمهوری اسلامی هم باشد شما لیاقت ندارید در این نظام حکومت کنید (407593)