به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۶ - ۰۳:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ساعت ۱۰:۰۶
کد مطلب : ۳۷۲۱۷۲

صدای هولناک سیاهچاله‌ای که حتی نوررا می‌بلعد

صدای هولناک سیاهچاله‌ای که حتی نوررا می‌بلعد
گروه فیلم: علاوه بر عکس‌های خارق‌العاده‌ای که از فضا گرفته می‌شود، می‌توان از طریق فناوری صداسازی (Sonifications) به آن تصاویر گوش داد.در این روش، تصاویر گرفته‌شده به صداهای وهم‌انگیزی تبدیل می‌شوند که پدیده‌های شگفت‌انگیز و عجیب جهان ما را شفاف می‌کنند. ناسا در جدیدترین صداسازی خود به سراغ حلقه‌هایی از پرتوهای ایکس رفته که در اطراف یک سیاهچاله در سیستم V۴۰۴ Cygni مشاهده شده‌اند.

این صداسازی با استفاده از داده‌های رصدخانه پرتو ایکس چاندرا و رصدخانه فضایی نیل گرلز سوئیفت ناسا انجام شده که هردو طول موج‌های پرتو ایکس را اندازه‌گیری می‌کنند. داده‌های طول موج نوری نیز از تلسکوپ پان-ستارز در هاوایی به دست می‌آید. در مجموع با داده‌های این تجهیزات، می‌توانید ببینید که انفجارهای پرتو ایکس از یک نقطه مرکزی که همان سیاهچاله است، به بیرون منتشر می‌شوند. خود سیاهچاله نامرئی است، زیرا تمام نور را جذب می‌کند.
 
با این حال، حتی اگر خود سیاهچاله‌ها نامرئی باشند، مواد اطراف آنها می‌توانند بدرخشند. از آنجایی که موادی مانند غبار و گاز به‌دلیل جاذبه به سیاهچاله جذب می‌شوند، به یک صفحه چرخان در اطراف سیاهچاله به نام قرص برافزایشی اضافه می‌شوند. این ماده به هم ساییده می‌شود و در اثر اصطکاک گرما ایجاد می‌کند و می‌تواند آنقدر داغ شود که بدرخشد.در مورد سیاهچاله سیستم V۴۰۴ Cygni، سیاهچاله مواد را از یک ستاره همراه دور کرده و این مواد انفجارهای شدید انرژی را تولید می‌کنند. این تشعشع شامل پرتوهای ایکس است که از سیاهچاله به بیرون پرتاب می‌شود و با غبار و گاز اطراف آن تعامل دارد. این فعل‌وانفعالات به‌صورت حلقه‌های متحدالمرکز پرتوهای ایکس قابل مشاهده هستند که هنگام شعله‌ور شدن سیاهچاله ایجاد می‌شوند.
 
در آخرین گزارش‌های مربوط به سیاهچاله‌ها، ستاره‌شناسان ماه گذشته موفق شده بودند تا نزدیک‌ترین سیاهچاله به زمین را کشف کنند. همچنین اوایل سال جاری، محققان MIT با کمک ابزاری که «ماشین طنین» نامیده می‌شود، صدای سیاهچاله‌های دوتایی کهکشان راه شیری را به اشتراک گذاشته بودند.
....
مرجع : دیجیاتو
برچسب ها: سیاهچاله‌