به روز شده در ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ - ۱۶:۴۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ساعت ۱۰:۴۱
کد مطلب : ۳۷۲۱۸۲

تکانه‌های بازار دلار بر جان طلا و سکه

تکانه‌های بازار دلار بر جان طلا و سکه
گروه اقتصادی:قیمت طلا و سکه دیروز نیز بر مدار صعودی حرکت کرد و به نظر می‌رسد کانال‌های قیمتی جدید برای سکه تثبیت شده است این درحالی است که سکه امامی به پله سوم کانال ۱۷ میلیون تومانی نزدیک شد و سکه طرح قدیم از نیمه کانال ۱۶ میلیون تومان گذشت.
 
فعالان بازار در روزهای گذشته رشد تقاضا و سرازیر شدن سرمایه‌های ثابت را دلیل رشد قیمت طلا و سکه می‌دانند همچنین آنها عامل افزایش قیمت دلار و انس جهانی طلا را تثبیت‌کننده قیمت در بازارهای طلا و سکه می‌دانند از سوی دیگر برخی دیگر از کارشناسان معتقدند که علت افزایش قیمت طلا و سکه در این روزها، بیشتر ناشی از افزایش نرخ ارز متاثر از بالا رفتن انتظارات تورمی و از بین رفتن امید برجامی بود تا جایی که این عوامل، منجر به جهش قیمتی در دلار و طلا شد.

سیاست‌های بانک مرکزی در ارتباط با اوراق سکه
گزارش میدانی «آرمان ملی» از بازار ارز نشان می‌دهد که قیمت طلا و سکه مانند روزهای گذشته روند افزایشی داشت، به طوری که قیمت در بازار این فلز زرد در حالی روند رشد به خود گرفت که دلار و انس جهانی طلا به عنوان فاکتورهای تعیین کننده قیمت طلا و سکه در داخل کشور گران شدند و در حال حاضر قیمت هر انس طلا ۱,۷۶۲. ۶۷ دلار است و رشدی در حدود ۸ دلاری نسبت به روز گذشته داشته است که به نظر می‌رسد تأثیر قیمت طلا و سکه در بازارهای مالی در ۱۰ روز گذشته، فارغ از فاکتورهای تعیین‌کننده روند صعودی به خود گرفته و مستقلا تحت تاثیر تقاضا و سخت‌گیری‌های ارزی دولت گران شده است و این رشد قیمت در طلا و سکه بیش‌ترین سقف تاریخی در بازار این فلز خوش رنگ است که به نظر می‌رسد سکه امامی کانال جدید را برای خود تثبیت کرده است و در روزهای گذشته قیمت سکه به‌طور میانگین ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است، ضمن اینکه طی ۱۰ روز گذشته کمتر روزی بوده که این بازار روند نزولی یا با ثباتی به خود بگیرد.

نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران دراین خصوص گفت: بخش عمده‌ای از این افزایش قیمت‌ها در بازار سکه به سبب نوسان نرخ ارز در بازار داخل است، به طوری که قیمت اوراق سکه نیز با پیش‌بینی همین افزایش‌ نرخ ارز بالا رفت و بخش محدودی نیز به سبب خبرهای سیاسی- اقتصادی در سطح دنیاست و تقاضا در بازار همچنان کم است و این التهاب‌ها و افزایش قیمت‌ها هیچ تاثیری در تقاضا ندارد و بازار همچنان روند متعادل همیشگی خود را طی می‌کند.

بذرافشان ادامه داد: سیاست‌های بانک مرکزی در رابطه با اوراق سکه در بورس موضوع اساسی است که باید کنترل شده پیش رود و فاصله خود را با بازار آزاد بیشتر حفظ کند به این معنا که ارزان‌تر از قیمت سکه در بازار آزاد قیمت‌گذاری و عرضه شود. رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تاکید کرد: اگر سیاست‌های بانک‌ مرکزی به گونه‌ای باشد که قیمت‌ها پایین‌تر از قیمت سکه در بازار آزاد عرضه شود، تأثیر مثبتی در بازار آزاد خواهد داشت و می‌تواند در ثبات بازار و حتی کاهشی شدن قیمت‌ها تاثیرگذار باشد همچنین حباب سکه روز گذشته بزرگ‌تر شد و در محدوده دو میلیون تومان قرار گرفت.

براین اساس در حال حاضر هر قطعه سکه تمام طرح جدید در حدود دو میلیون تومان دارای حباب است که در این میان، از دستگیری دلالان ارزی و کشف ۱۱ میلیون دلار تقلبی در بازار ارز تهران خبر داد و به گفته این نهاد امنیتی، با اقدامات و هماهنگی‌های اطلاعاتی و عملیاتی در رهگیری اخلالگران بازار ارز توسط پلیس امنیت اقتصادی فراجا؛ شبکه هفت نفره انتقال و توزیع ارز تقلبی در سطح بازار تهران منهدم شد. یک کارشناس بازار سکه و طلا ضمن اشاره به روند صعودی قیمت سکه و طلا در بازار یک هفته اخیر، علت این موضوع را افزایش قیمت‌ اونس طلا در بازارهای جهانی که پیش‌بینی نیز نمی‌شد دانست و عنوان کرد: البته این را هم باید گفت که افزایش تقاضا در بازار داخل، اثر بهبود منابع ارزی کشور در قیمت‌ها را هم خنثی کرده است.

تاثیرپذیری طلا و سکه از مسائل بین‌المللی
وحید نکویی، کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که علت افزایش قیمت طلا و سکه در این روزها را بیشتر می‌توان ناشی از افزایش نرخ ارز متاثر از بالا رفتن انتظارات تورمی و از بین رفتن امید برجامی دانست که این عوامل خود منجر به جهش قیمتی در دلار و طلا هم شدند از سویی آمارهای منتشر شده از جانب بانک مرکزی آمریکا درمورد تورم و افزایش نرخ بیکاری نمایانگر اثرات مورد انتظار از یک سیاست انقباضی بود که با این اتفاق توانستند تورم را کنترل کنند، اما اثر دیگر این سیاست انقباضی افزایش احتمال رکود در اقتصاد این کشور بود؛ بنابراین مهار تورم و ترس از رشد بیکاری که خطر احتمال بروز رکود در آمریکا را افزایش می‌دهد از آن دست مواردی است، که انتظارات برای بالا رفتن بیشتر نرخ بهره را کاهش می‌دهد.

او افزود: اگر مانند ادوار قبل تصمیم بر افزایش ۰. ۷۵ درصدی نرخ بهره باشد، پیش‌بینی می‌شود در جلسه بعدی فدرال رزرو این رقم کمتر خواهد بود. کاهش سرعت بالا رفتن نرخ بهره یعنی کم شدن شدت، در سیاست انقباضی که منجر به کاهش فشار نزولی بر انس جهانی خواهد بود. باید گفت افزایش نرخ ارز و انس جهانی بازار طلا را از رکود خارج کرد، این روزها سکه با اعداد بالایی معامله می‌شود با این ارقام حباب سکه بیش از ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. نکویی گفت: حباب سکه به صورت تقریبی ۱۵ درصد است، چراکه قیمت ذاتی آن با توجه به متغییرهایی همچون انس جهانی و دلار، ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. اگر روند حباب در ادوار گذشته بررسی شود و با وجود انتظار برای افزایش نرخ و با توجه به شرایط فعلی حباب ۲۰ درصدی برای سکه محتمل است پس می‌توان انتظار داشت که با توجه به شرایط موجود سکه به سقف ۱۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد، تا حباب ۲۰ درصدی آن معنا بگیرد.
مرجع : روزنامه آرمان ملی
برچسب ها: سکه و طلا