به روز شده در ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ - ۰۰:۲۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ساعت ۱۰:۵۶
کد مطلب : ۳۷۲۱۸۹

آموزش رقص به زندانیان؛طعم شیرین امیدو آزادی

آموزش رقص به زندانیان؛طعم شیرین امیدو آزادی
گروه فیلم: در داخل یک زندان پرتغالی با امنیت بالا، شش زندانی به زیبایی حرکت می‌کنند تا یک سری حرکات رقص بداهه را اجرا کنند.بیرون، سیم‌های خاردار روی دیوار‌های بلند زندان لینیو در حومه غربی لیسبون، پخش شده است و از طریق بلندگو دستورات به زندانیان گفته می‌شود.

دو بار در هفته، در سالن عبادت سابق زندان، توسط کاترینا کامارا هنرمند و معلمی که عمدتاً در روان درمانی تخصص دارد، رقص معاصر به زندانیان آموزش داده می‌شود.این مربی رقص ۴۷ ساله زندانیان را به رقص با شعر دعوت می‌کند. او ابراز امیدواری می‌کند که این کلاس‌های هنری که بخشی از پروژه رقص اجتماعی است که در آوریل ۲۰۱۹ آغاز شده است، به تغییر ذهنیت برخی زندانیان جوان کمک کند.مانوئل آنتونس ۳۰ ساله یکی از شرکت کنندگان در کلاس رقص گفت: وقتی اینجا هستیم، احساس می‌کنیم که در زندان نیستیم.
 
زندان لینیو حدود ۵۰۰ زندانی دارد که بسیاری از آن‌ها مردان جوانی هستند که مرتکب جنایات جدی شده اند و به ۱۵ سال یا بیشتر محکوم شده اند.در حال حاضر حدود دوازده نفر در پروژه رقص شرکت می‌کنند.کامارا می‌گوید: این ساده‌لوحانه است که بگوییم تمرین هنری مردم را نجات می‌دهد. اما هنر، همراه با عوامل دیگر، می‌تواند نقش مهمی در تغییر زندگی یک فرد ایفا کند.

وی اشاره می‌کند که بسیاری از زندانیان پسرانی هستند که در خیابان بزرگ شده‌اند و در سنین پایین باید مسئولیت خود را به عهده بگیرند.کامارا می‌افزاید: آن‌ها اشتباه کردند، برخی از آن‌ها مرتکب گناه بزرگ شدند. آن‌ها واقعاً به حمایت نیاز دارند.فابیو تاوارس ۲۸ ساله، می‌گوید که او یکی از این افراد است، و در حالی که قبل از کلاس‌های کامارا هیچ علاقه‌ای به رقص معاصر نداشت، اما این فعالیت منجر به تحول کامل در او شد.
 
وی توضیح می‌دهد: فکر می‌کردم چنین باشد. بی فایده...، اما رقص و بحث‌هایی که اینجا داریم به من کمک می‌کند تا چیز‌ها را متفاوت ببینم.به گفته کارلوس موریرا مدیر زندان، نتایج مثبت به تأثیر مستقیم کلاس‌های هنری محدود نمی‌شود. موریرا می‌گوید که زندانیان شرکت‌کننده در پروژه رقص بردبارتر شده‌اند و کمتر احتمال دارد قوانین زندان را زیر پا بگذارند.
 
از آنجا که رقص تجربه آزادی را ارائه می‌دهد، کامارا امیدوار است که این فعالیت هنری به زندانیان کمک کند تا برای فضای آزادی که پس از خارج از زندان پیدا می‌کنند، آماده شوند.فابیو تاوارس می‌گوید که پس از آزادی قصد دارد به رقصیدن ادامه دهد.رقصندگان در حال حاضر برای اجرای نمایش خود در داخل زندان آماده می‌شوند.تاوارس می‌گوید: وقتی اینجا هستم احساس می‌کنم سبک شده ام. گاهی اوقات احساس می‌کنم در زندان نیستم، بلکه در خارج از خانه هستم، در یک کلاس رقص.
....
مرجع : فرارو
برچسب ها: زندان رقص