به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۰۸:۳۶
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ساعت ۱۲:۵۶
کد مطلب : ۳۷۲۲۴۲

فاز جدید کاهش تولید نفت آغاز شد؟

فاز جدید کاهش تولید نفت آغاز شد؟
گروه اقتصادی: بنا به گزارش خبرگزاری بلومبرگ انتظار می‌رود که اوپک و متحدانش برای کاهش قیمت نفت تلاش کنند و احتمالا به توافق خواهند رسید که تولید را کاهش دهند.به گزارش  تسنیم، اوپک پلاس در اجلاس گذشته خود تصمیم گرفت تولید خود را به میزان دو میلیون بشکه در روز کاهش دهد. این تصمیم خلاف درخواست رئیس جمهور آمریکا و انتظاز تاجران بود. این در حالی است که وضعیت چین قیمت نفت در لندن را تا 80 دلار در هر بشکه کاهش داد.

نمایندگان این ائتلاف که تا همین اواخر پیش‌بینی می‌کردند روند کاهش تولید برای بررسی تأثیرات آن متوقف می‌شود، حالا می‌گویند باید انتظار کاهش بیشتر تولید را داشت. اجلاس آینده این گروه در چهارم دسامبر برگزار می‌شود.عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان هفته گذشته گفت ائتلاف اوپک پلاس در صورت لزوم، آماده کاهش بیشتر تولید جهت متعادل نگه‌داشتن عرضه و تقاضاست.

اکثر تاجران و تحلیلگرانی که بلومبرگ از آنها نظرسنجی کرده پیش‌بینی می‌کنند اوپک پلاس بین 250 هزار تا 2 میلیون بشکه در روز از تولید خود را کم کند.ائتلاف اوپک پلاس تحت فشار از سوی کشورهای مصرف‌کننده برای افزایش تولید و کاهش تورم قرار دارد و از طرف دیگر کاهش بیشتر تولید روابط بین دولت بایدن و عربستان را تیره‌تر خواهد کرد.

یک روز پس‌از اجلاس اوپک پلاس، تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه واردات نفت خام روسیه اجرایی خواهد شد. دیپلمات‌های اتحادیه اروپا در حال مذاکره برای تعیین سقف قیمت برای نفت این کشور هم هستند. طبق پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، این اقدامات 15 درصد از تولید نفت روسیه را در اوایل سال آینده میلادی کاهش می‌دهد. البته تولید نفت روسیه به‌طرز شگفت‌آوری نسبت‌به تحریم‌های بین‌المللی از ابتدای حمله به اوکراین مقاومت کرده و پیش‌بینی‌های آژانس اغلب بسیار بدبینانه بوده‌اند.تحلیلگران گروه اوراسیا طی گزارشی اعلام کردند اگر قیمت نفت خام در هفته آینده از حد فعلی پایین‌تر رود، ائتلاف اوپک پلاس مطمئناً تولید خود را در اجلاس آینده کاهش خواهد داد.
برچسب ها: قیمت نفت