به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۰۱:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ ساعت ۱۳:۱۴
کد مطلب : ۳۷۲۲۶۱

مروری بر معادلات صعود هشت گروه جام جهانی

مروری بر معادلات صعود هشت گروه جام جهانی
گروه ورزشی: پرتغال در آخرین بازی دور دوم مرحله گروهی جام جهانی 2022 با دو گل از سد اروگوئه گذشت تا صعود خود را به دور بعدی نهایی کند. پیش از این برزیل و فرانسه نیز با کسب دومین برد متوالی خود، پیش از برگزاری بازی‌های دور سوم مرحله گروهی، جشن صعود گرفته بودند. با این وجود اما هنوز 13 تیم دیگر باید از دور گروهی به دور حذفی منتقل شوند و سرنوشت آنها در دور پایانی مشخص خواهد شد.
در این گزارش کوتاه مروری داریم به آن چه که تا پایان دور دوم در گروه‌های هشتگانه رخ داده است:
گروه A:
با تساوی برندگان روز اول (هلند و اکوادور)، وضعیت گروه A کمی پیچیده شد. در دیگر دیدار دور دوم مرحله گروهی، قطر با نتیجه سه بر یک مغلوب سنگال شد تا اولین حذف شده جام لقب بگیرد. در این گروه هنوز سه تیم شانس صعود دارند. در روز پایانی، اکوادور با سنگال دیدار می کند و هلند به مصاف قطر خواهد رفت.

گروه B:
در گروه B نتایجی را شاهد بودیم که همه چیز را به روز پایانی موکول کرد. ایران بعد از شکست سنگین مقابل انگلیس، ولز را دو بر صفر برد و به رده سوم صعود کرد. انگلیس هم در این روز مقابل امریکا با تساوی بدون گل متوقف شد اما جایگاه اول خود را حفظ کرد. در این گروه هنوز هر چهار تیم شانس صعود دارند و سرنوشت آن مثل گروه A امروز مشخص خواهد شد.

گروه  C:
بازی‌های گروه C تحت تاثیر پیروزی عربستان مقابل آرژانتین شروع شد و نتایج دور دوم، معادله صعود آن را به شدت پیچیده کرد. در دور دوم، لهستان 2-0 عربستان را برد و آرژانتین همین نتیجه را مقابل مکزیک ثبت کرد. در گروه C لهستان با 4 امتیاز صدرنشین است و آرژانتین و عربستان با سه امتیاز و تفاضل متفاوت، به ترتیب دوم و سوم بوده و در روز آخر برای صعود خواهند جنگید.

گروه D:
این گروه، اولین صعود کننده به دور حذفی را معرفی کرد. فرانسه که در بازی اول 4-1 استرالیا را شکست داده بود، در دور دوم مرحله گروهی توانست دانمارک را 2-1 برده و با 6 امتیاز جشن صعود زودهنگام بگیرد. استرالیا هم با پیروزی مقابل تونس، خود را از این تیم و دانمارک کنده و با 3 امتیاز در مکان دوم ایستاد. بازی استرالیا – دانمارک در روز پایانی این گروه، تیم دوم صعود کننده را مشخص می کند.

گروه E:
در یکی از عجیب‌ترین گروه‌های جام، دو تیم 4 امتیازی، یک تیم 3 امتیاز و یک تیم یک امتیازی داریم که همگی شانس صعود خود را حفظ کرده اند. آلمان بعد از شکست غیرمنتظره مقابل ژاپن در بازی دوم مقابل اسپانیایی که 7 تا به کاستاریکا زده بود به تساوی 1-1 بسنده کرد تا با یک امتیاز در قعر جدول بماند. ژاپن هم در عین ناباوری در حالی که به دنبال 6 امتیازی شدن و بالا بردن شانس صعود خود بود با یک گل مغلوب تیمی شد که هیچ نشانی از بازنده روز اول مقابل اسپانیا نداشت. برای تعیین دو تیم صعود کننده از گروه E، دو بازی سرنوشت‌ساز در پیش است؛ جایی که ژاپن با اسپانیا دیدار می کند و کاستاریکا با آلمان.

گروه F:
این گروه هفته اول کم گلی داشت اما در دور دوم دو دیدار جذاب در آن شاهد بودیم. مراکش و کرواسی که در روز اول به مساوی بدون گل رضایت داده بودند در دور دوم حریفان خود (بلژیک و کانادا) را شکست دادند تا با 4 امتیاز، شانس اول صعود باشند. البته بلژیک 3 امتیازی که در بازی پایانی با کرواسی بازی می‌کند، نقش تعیین کننده‌ای در معرفی تیم صعود کننده خواهد داشت.

گروه G:
برزیل در این گروه به دو برد آسان اما نه چندان مقتدرانه دست یافت. این تیم اما به هر نحوی که بود 6 امتیازی شد و یک بازی زودتر، صعودش را قطعی کرد. شاگردان تیته که در گام اول صربستان را برده بودند، با یک گل از سد سوئیس گذشته و جواز حضور در دور حذفی جام جهانی را کسب کردند. تقابل صربستان و سوئیس در روز آخر، تعیین کننده تیم دوم این گروه خواهد بود. 

گروه H:
پرتغال دو برد جذاب و سخت مقابل غنا و اروگوئه کسب کرد تا مثل برزیل و فرانسه، صعود زودهنگامی را رقم بزند. تیم دوم این گروه غناست که کره را شکست داد. این تیم حالا امیدوار است تا در تقابل با اروگوئه در آخرین بازی مرحله گروهی یک تساوی کسب کند و با در نظر گرفتن احتمال پایین شکست برزیل مقابل کره، یکی از تیم های صعود کننده لقب بگیرد.

دور سوم و پایانی مرحله گروهی جام جهانی از امروز (هشتم آذر) آغاز خواهد شد. بعد از پایان این دور و معرفی 16 تیم صعود کننده، کار تیم‌ها جدی‌تر و پرفشارتر به صورت تک حذفی از دوازده آذر کلید خواهد خورد.

قطر و کانادا تنها تیم هایی هستند که در پایان دور دوم حذف آنها قطعی شد تا بدون امید راهی بازی پایانی دور گروهی شوند.