کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

نشانه‌ای از بقای حکومت در کره شمالی

9 آذر 1401 ساعت 16:33


گروه بین الملل:"کره شمالی اعلام نکرده که آیا دختر کیم جونگ اون خواهر یا برادر دیگری هم دارد یا نه. سن این دختربچه همچنان در هاله‌ای از ابهام است. حتی اسمش هم معلوم نیست. اما مساله مهم این است که او، عزیزترین دختر رهبر کره شمالی است."

 بلومبرگ در گزارشی می‌نویسد: این دختربچه که مقام‌های کره جنوبی نامش را "جو آیه" و حدودا ۹ ساله اعلام کرده‌اند، به ناگاه در میان تصاویری در کنار پدرش به چشم خورد. او اخیرا در مراسمی برای بزرگداشت آزمایش موفقیت آمیز موشک بالستیک قدرتمند کره شمالی در کنار کیم جونگ اون حضور داشت.
با وجود تمامی این رمز و رازها، این رویدادها سیگنال‌هایی واضح هم برای مردم کره شمالی و هم برای جهان است؛ نخست اینکه رژیم کیم جونگ اون برای "ماندن" اینجاست. دوم اینکه خانواده حاکم بر کره شمالی به این زودی‌ها دست از زرادخانه اتمی خود برنمی‌دارد.
زمانیکه کیم جونگ اون، دخترش را برای تماشای پرتاب یک موشک بالستیک قاره پیما جدید همراه خود برد، همه چیز مشخص شد. مقام‌های کره شمالی معتقدند که این موشک جدید قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای متعدد برای هدف قرار دادن هر نقطه از سرزمین اصلی ایالات متحده است. عکس‌های منتشر شده توسط رسانه‌های دولتی شامل عکسی از کیم جونگ اون است که از بالا به فرزندش نگاه می‌کند در حالی که موشک در پشت آنها قرار دارد.
حضور فرزند کیم جونگ اون از چندین جهت حائز اهمیت است. در حالیکه رژه وارثان در برابر عموم یکی از ویژگی‌های سلطنت‌های موروثی در سراسر جهان بوده، خانواده کیم در طول تقریبا ۷۵ سال قدرت خود تمایل چندانی به افشای جانشینان احتمالی خود نداشته‌اند.
کیم جونگ اون تا زمانیکه ۲۶ سالش نشده بود، هیچ حضوری در انظار عمومی نداشت. پیش از نخستین حضور دختر او در کنارش و انتشار تصاویری از این دختربچه در رسانه‌های کره شمالی به تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۲۲، کره شمالی اصلا نگفته بود که کیم جونگ اون فرزندی دارد. هنوز هم مشخص نیست که آیا این رژیم این "فرزند عزیز"‌ را وارث کیم جونگ اون می‌داند یا آیا این موقعیت به برادر بزرگتر این دختربچه می‌رسد که شایعاتی درباره او هست.
"جنی تاون"، یکی از محققان ارشد در  مرکز استیمسون در واشنگتن می‌گوید: به نظر می‌رسد حضور کیم و دخترش که پرتاب موشکی را با هم مشاهده می‌کنند، بر پیام‌های اخیری صحه می‌گذارد که برنامه هسته‌ای دیگر مشروط نیست و اکنون نسل بعدی را به عنوان بخشی از این موفقیت شامل می‌شود.
در سپتامبر سال جاری میلادی، کیم جونگ اون به قانونگذاران کره شمالی گفته بود که هرگز از تسلیحات اتمی خود دست بر نمی‌دارد و درضمن، اگر رهبری‌اش تهدید شود، دستور حملات اتمی را هم می‌دهد.
کیم جونگ اون از زمان به قدرت رسیدن در سن ۲۷ سالگی، پیش بینی‌ها درباره سقوط دولتش را رد کرده است. درعوض، او زرادخانه تسلیحات اتمی خود را که با هدف حمله به آمریکا و متحدانش در کره جنوبی و ژاپن طراحی شده، به شدت تقویت کرده است.
در این میان، خبرگزاری دولتی و رسمی کره شمالی (KCNA) نیز گزارش داد: این حقیقتی است که در تاریخ به اثبات رسیده؛ تنها زمانیکه قوی‌ترین شویم، نه ضعیف‌تر، در دنیای کنونی که قدرت در رویارویی فقط پیروزی را رقم می‌زند، می‌توانیم از حال و آینده کشور و ملت دفاع کنیم.
"یو سانگ-بوم"، یکی از قانونگذاران کره جنوبی اخیرا و پس از نشست غیرعلنی با سرویس اطلاعات ملی این کشور گفت: این سرویس بر این باور است که کیم شاید بخواهد به مردم اطمینان دهد که مسئول امنیت نسل بعدی است. این آژانس معتقد است که جو آیه، دومین از سه فرزند کیم جونگ اون و همسرش ری سول جو است.
"چئونگ سئونگ-چانگ"، مدیر مرکز مطالعات کره شمالی در موسسه سجونگ واقع در حومه سئول نیز می‌گوید: در دوران حکمرانی کیم‌ها بر کره شمالی، موقعیت فرزندان کیم جونگ اون را می‌توان با شاهزاده یا شاهدخت در یک سیستم سلسله‌ای و دودمانی مقایسه کرد.
توانمندی کره شمالی برای حمله اتمی به آمریکا و متحدانش در آسیا در زمان کیم جونگ اون به حدی افزایش یافته که کشورهای جهان ضمن اینکه به دنبال پایان غیرقابل بازگشت، کامل و معتبر زرادخانه اتمی پیونگ یانگ هستند، درخواست‌هایی هم دارند که پیونگ یانگ به عنوان یک کشور دارای سلاح هسته‌ای اعلام شود و اصلاحاتی در سیاستگذاری‌های چندین و چند ساله آمریکا درباره این کشور صورت گیرد.
کیم جونگ اون درخواست‌های ایالات متحده را در بازگشت به مذاکرات خلع سلاح اتمی که بیش از سه سال است متوقف شده، مورد بی اعتنایی قرار داده است.
مطرح شده مساله فرزند دختر کیم جونگ اون تنها نمونه‌ای جدیدی از تمایلات او برای به اشتراک گذاری این روند با زنان برجسته کشورش است. در کنار حضور گاه و بیگاه همسرش در انظار عمومی، او خواهرش را "کیم یو جونگ"، به چهره پاسخگوی رژیم در مقابل آمریکا و کره جنوبی بدل کرده است. او حتی اخیرا خانم "چو سون هویی"، را به عنوان نخستین وزیر خارجه زن کره شمالی منصوب کرده است.
با این حال هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا کیم جونگ اون به دنبال تبدیل کردن دختر عزیزش به عنوان وارث رسمی خود است یا خیر.
"راشل مینیونگ- لی"، مدیر مسائل منطقه‌ای در "شبکه اتمی باز" مستقر در وین می‌گوید: چنین اقدامی شاید با مقاومتی از سوی نخبگان سیاسی تحت سلطه مردان در این کشور آسیایی روبرو شود.
او که پیشتر به عنوان تحلیلگر منابع آزاد برای سیا کار می‌کرد، ادامه می‌دهد: درحالیکه خود کیم جونگ اون شاید آماده انتصاب یک جانشین زن باشد، افراد پیرامونش شاید چنین چیزی را نخواهند و او نمی‌تواند نظرات رهبران عالی رتبه کشور را به کلی نادیده بگیرد.
این تحلیلگر همچنین افزود: کره شمالی یک جامعه به شدت سنتی و محافظه کار است و رهبری این کشور شاید مطمئن نباشد که یک جانشین زن بتواند یک حزب، دولت و ارتش تحت سلطه مردان را بدون آنکه امنیت رژیم را به خطر بیندازد، اداره کند.


کد مطلب: 372492

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/372492/نشانه-ای-بقای-حکومت-کره-شمالی

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir