کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

گروه خلافت اسلامی مرگ رهبر خود را تایید کرد

10 آذر 1401 ساعت 0:15

گروه بین الملل: گروه تروریستی «خلافت اسلامی»موسوم به داعش روز چهارشنبه ۹ آذر اعلام کرد که ابوحسن الهاشمی القریشی، رهبر این گروه، در یک درگیری کشته و جانشین او تعیین شده است.


یک سخنگوی این گروه بدون اعلام تاریخ و چگونگی کشته شدن الهاشمی گفت که او «در نبرد با دشمنان خدا» شهید شده است. سخنگوی گروه «خلافت اسلامی» در یک پیام از پیش ضبط شده صوتی افزود که رهبر جدید گروه، ابوالحسین الحسینی القریشی است. سخنگوی «خلافت اسلامی» اطلاعات چندانی در مورد رهبر جدید این گروه ارائه نداد و فقط گفت که او از جهادیون با سابقه است. این سخنگو از تمامی گروه‌ها و افراد وابسته به «خلافت اسلامی» خواست که با رهبر جدید بیعت کنند.
گروه «خلافت اسلامی» که در سال ۲۰۱۴ با حملات سریع و غافلگیرکننده توانست بخش گسترده‌ای از خاک عراق و سوریه را تصرف و «خلافت» خود را در شهر موصل اعلام کند، در سال ۲۰۱۷ در نتیجه حملات نیروهای عراقی با حمایت ائتلاف بین‌المللی تمامی مناطق تحت کنترل خود را از دست داد. دو سال بعد نیز پیکارجویان کرد سوریه که در نبرد با «خلافت اسلامی» متحد اصلی آمریکا بودند توانستند این گروه را از مناطق مرکزی و شرقی سوریه بیرون برانند. با این همه هنوز سلول‌های کوچکی از این گروه حملات مسلحانه پراکنده و یا بمبگذاری در عراق را ادامه می‌دهند.
ابوابراهیم القریشی، رهبر سابق گروه «خلافت اسلامی»، فوریه ۲۰۲۲ در یک حمله آمریکا در استان ادلب سوریه کشته شد. ابوبکر البغدادی رهبر سابق و اولیه این گروه نیز در اکتبر ۲۰۱۹ در حمله کماندوهای آمریکایی در همین منطقه کشته شده بود. حسن حسن، نویسنده کتابی در مورد گروه «خلافت اسلامی»، گفت یک احتمال بی‌سابقه این است که الهاشمی به شکل تصادفی و در جریان یک حمله و یا درگیری با افرادی کشته شده باشد که از هویت واقعی او اطلاع نداشته‌اند. ستاد نیروهای مرکزی آمریکا (سنتکام) در ماه اکتبر امسال اعلام کرد که نیروهای این کشور در یک حمله شبانه به نقطه‌ای در شمال شرقی سوریه یکی از اعضای ارشد گروه «خلافت اسلامی» را کشته‌اند و در حمله هوایی که چند روز بعد انجام شده است دو عضو ارشد دیگر این گروه کشته شده‌اند. در ماه ژوئیه نیز وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که فرمانده ارشد «خلافت اسلامی» در سوریه در یک حمله پهپادی در شمال این کشور کشته شده است. ستاد نیروهای مرکزی آمریکا در آن زمان گفت که این فرد «یکی از پنج فرمانده اصلی» گروه بوده است.
دولت ترکیه نیز در ماه سپتامبر گفت نیروهای امنیتی این کشور یکی از«رهبران ارشد» این گروه با نام مستعار ابو زید را دستگیر کرده‌اند که اسم واقعی او بشار خطاب غزال السمیدی است. رسانه‌های ترکیه ادعا کردند شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این فرد رهبر اصلی «خلافت اسلامی» است. جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفت: «ما هنوز در حال بررسی این موضوع هستیم. ولی از اعلام خبر مرگ یک رهبر دیگر این گروه خوشحالیم».


کد مطلب: 372551

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/372551/گروه-خلافت-اسلامی-مرگ-رهبر-خود-تایید

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir