به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۲۲:۴۳
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ ساعت ۱۶:۱۰
کد مطلب : ۳۷۲۵۸۴
بلینکن: اعتراضات مربوط به ایرانیان است نه هیچ کشور دیگری

جهان روی ایران متمرکز شده است

جهان روی ایران متمرکز شده است
گروه سیاسی: وزیر خارجه آمریکا با حمایت از اعتراضات در ایران مدعی شد که این اعتراضات مربوط به ایرانیان است و نه هیچ کشور دیگری.
آنتونی بلینکن  از اعتراضات ایران حمایت کرد و گفت آمریکا باید آشکارا از حق مردم ایران برای اعتراض مسالمت آمیز حمایت کند.
به گزارش ایرنا، بلینکن مدعی شد که شجاعت فوق‌العاده زنان ایرانی برای ایستادگی و درخواست برای تامین حقوق اولیه خود را باید ستود.وزیر خارجه دولت بایدن همچنین از عملکرد هر دو تیم فوتبال آمریکا و ایران در جام جهانی تمجید کرد.
بلینکن در توجیه تحریم های اخیر دولت بایدن گفت که آمریکا کسانی را که به دنبال سرکوب صدای مردم ایران هستند، تحریم و تلاش کرده است که ایرانیان از فناوری لازم برای ارتباط با یکدیگر برخوردار باشند.وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد: ما تلاش می‌کنیم تا از خواسته‌های ایرانیان و مطالبات آنها که در خیابان‌ها شنیده می‌شود، حمایت ‌کنیم تا آنها بتوانند نظرات خود را به صورت مسالمت‌آمیز اعلام کنند و شاهد این سرکوب وحشتناک در ایران نباشیم.
بلینکن در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا می تواند اقدامات بیشتری را در پاسخ به سرکوب اعتراضات در ایران انجام دهد، از ایران به دلیل مقصر دانستن آمریکا برای تحریک این اعتراضات انتقاد و ادعا کرد که این اعتراضات مربوط به ایرانیان است و نه هیچ کشور دیگری.مربوط به آینده‌شان، کشورشان و نه ما.
وی مدعی شد: این اظهارات دولت ایران صحیح نیست و درک نادرست حکومت ایران از مردم این کشور در مرکز مشکلی است که دولت این کشور با آن مواجه است.
وزیر خارجه دولت بایدن بار دیگر با حمایت از ناآرامی ها ادعا کرد: اما مهم‌ترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که آشکارا در حمایت از حقوق مردم برای اعتراض مسالمت‌آمیز صحبت کنیم.
 بلینکن همچنین در پاسخ به پرسشی پیرامون دیدگاه زنان ایران در رابطه با اجتناب‌ناپذیر بودن تغییرات و غیرقابل برگشت بودن حوادث کشور گفت: «قضاوت برای ما بسیار سخت است. اول اینکه ما روابط دیپلماتیک نداریم. دید ما در داخل ایران محدود است. آینده کشور نیز اساساً به مردم ایران، آرمان‌هایشان، خواسته‌هایشان، نیازهای آینده کشورشان مربوط می‌شود. این چیزی است که تعیین می‌کند چه اتفاقی خواهد افتاد و حوادث به چه سمتی می‌رود.»وزیر خارجه آمریکا همچنین د گفت من فکر می‌کنم که جهان به درستی بر آنچه در خیابان‌های ایران و سراسر کشور می‌گذرد، متمرکز شده است.
او در ادمه گفت تمرکز اصلی باید روی مردم ایران باقی بماند؛ این موضوع مربوط به خواسته‌ها، نیازها و انتظارات آنها است.
وزیر خارجه آمریکا در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران نیز گفت که واشینگتن هنوز هم معتقد است بهترین راه برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران، دیپلماسی است.
وی گفت ایران در حال گسترش برنامه هسته‌ای است و آمریکا به همراه شرکای خود تصریح کرده‌اند که ایران نباید گام‌های بیشتری برای غنی‌سازی اورانیوم بردارد و اگر چنین کند، آماده پاسخگویی خواهیم بود.
برچسب ها: اعتراضات