کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

استفاده از سلاح بی‌اثر اتمی در اوکراین

12 آذر 1401 ساعت 13:37


گروه بین الملل: ارتش اوکراین می‌گوید که روسیه اکنون درحال استفاده از موشک‌هایی با توانایی‌های اتمی اما با کلاهک غیرانفجاری برای فرسایش پدافند هوایی این کشور است.
 اوکراین قطعاتی از آنچه می‌گوید موشک‌های کروز اکس-۵۵ ساخت دوران اتحاد جماهیر شوروی است را در دو منطقه غربی اوکراین یافته است.یک مقام اوکراینی گفت که این موشک‌ها با هدف «فرسایش سیستم پدافند هوایی کشور ما» شلیک می‌شوند.او گفت که در آزمایش به روی قطعات موشکی نشانه‌ای از میزان غیرعادی تشعشعات رادیواکتیو پیدا نشده است.کارشناسان ارتش اوکراین می‌گویند که زرادخانه موشکی روسیه احتمالا به دلیل موشک‌باران گسترده هفته‌های اخیر علیه زیرساخت‌های اساسی اوکراین تقلیل رفته باشد.
به گفته آنها مسکو اکنون به استفاده از پرتابه‌های دیگر که همچنان باعث ویرانی می‌شوند روی آورده است. یک گزارش اطلاعاتی دولت بریتانیا در ماه نوامبر نتیجه گیری مشابهی داشت.
روسیه - که روز ۲۴ فوریه تهاجم گسترده نظامی به اوکراین را شروع کرد - در مورد این موضوع اظهار نظر نکرده است. مایکولا دانیلیوک، مقام نظامی اوکراین، قطعاتی از این موشک‌های کروز «اکس-۵۵» (معروف به اِی اس-۱۵ در میان کشورهای ناتو) که در لویو و خملنیتسکی کشف شد را به نمایش گذاشت.او گفت که این پرتابه‌ها در دوران شوروی برای زدن «اهداف استراتژیک با مختصات از پیش تعیین شده» طراحی شده بود.
بریتانیا گفت که این موشک‌ها «منحصرا به عنوان یک سیستم حمل سلاح اتمی» طراحی شده‌اند.با این حال تصور می‌شود که ارتش روسیه کلاهک اتمی موشک‌های شلیک شده به اوکراین را برداشته و به جای آنها یک سیستم بی اثر گذاشته باشد.دانیلیوک تاکید کرد که حتی یک موشک مجهز به یک کلاهک غیرانفجاری هم به دلیل انرژی جنبشی و پسمانده سوختی بالا «سرمنشاء خطری قابل توجه» است.
او افزود: آزمایش نشان داد که اجزای موشک «تماسی با عناصر اتمی نداشته‌اند.»


 


کد مطلب: 372857

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/372857/استفاده-سلاح-بی-اثر-اتمی-اوکراین

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir