به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۰۸:۰۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ ساعت ۱۳:۴۰
کد مطلب : ۳۷۲۸۶۰

روسیه: حملات به اوکراین ادامه خواهد داشت

روسیه: حملات به اوکراین ادامه خواهد داشت
گروه بین الملل: مقامات روسیه شروطی را که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره با ولادیمیر پوتین بر سر بحران اوکراین مطرح کرده بود، رد کردند و گفتند که حملات روسیه به اوکراین ادامه خواهد داشت.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین  گفت: «رئیس جمهور بایدن در واقع گفت که مذاکرات تنها زمانی امکان پذیر خواهد بود که پوتین (نیروهایش) را از اوکراین بیرون ببرد.»
وی افزود که مسکو «بی‌گمان» چنین شروطی را نمی‌پذیرد و بر همین اساس از ادامه‌دار بودن «عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین» خبر داد.
جو بایدن در جریان سفر رسمی امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه به ایالات متحده، اعلام کرده بود که اگر پوتین واقعاً قصد پایان دادن به درگیری‌های اوکراین را داشته باشد، او نیز برای گفتگو با رئیس جمهوری روسیه آماده خواهد بود.رئیس جمهوری آمریکا گفت: «آماده هستم با  پوتین صحبت کنم؛ البته اگر واقعاً در او تمایلی برای یافتن راهی برای پایان دادن به این جنگ وجود داشته باشد.»او همچنین افزود که با رئیس‌جمهور فرانسه توافق کرده‌اند پوتین را نسبت به ادامه درگیری در اوکراین پاسخگو نگه دارند.
 بایدن با چرخشی در رویکرد قبلی خود که در ماه مارس گفته بود پوتین باید از قدرت کناره‌گیری کند، اعلام کرد پوتین با حمله به اوکراین دچار یک اشتباه محاسباتی شده و اگر حاضر باشد نیروهای خود را از خاک اوکراین خارج کند، او نیز پس از مشورت با متحدان آمریکا در ناتو، حاضر خواهد بود با وی دیدار کند.
اما سخنگوی کرملین در ادامه سخنانش در واکنش به سخنان رئیس جمهور آمریکا، با اشاره به سرزمین‌های اوکراینی که به تصرف نیروهای روسیه درآمده و اینکه «آمریکا این سرزمین‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد»، افزود اگرچه پوتین به منظور حصول اطمینان از تامین منافع روسیه حاضر به گفتگو است، اما این مواضع واشنگتن هرگونه گفتگوی احتمالی را «پیچیده‌تر» می‌کند.
مسکو در سپتامبر گذشته با برگزاری آنچه که «همه‌پرسی» می‌نامید در چهار منطقۀ دونتسک، خرسون، لوهانسک و زاپوروژیای اوکراین، مدعی شد که مردمان این مناطق خواهان دریافت شهروندی روسیه هستند. این ادعا در حالی مطرح شده که سازمان ملل الحاق سرزمین‌های اوکراین به روسیه را «غیرقانونی» می‌داند.
پسکوف همچنین گفت که پوتین قبل از اعزام نیرو به اوکراین بارها پیشنهاد مذاکره با ناتو، سازمان امنیت و همکاری اروپا و ایالات متحده را داده بود اما همگی این تلاش‌ها «ناموفق» بوده است.
همچنین اولاف شولتس، صدراعظم آلمان نیز در یک تماس تلفنی یک‌ساعته با پوتین‌، از وی خواست نیروهایش را از اوکراین خارج کند و طرفین این درگیری به یک «راه حل دیپلماتیک» دست پیدا کنند.  شولتس حملات روسیه به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین را محکوم و بر عزم آلمان برای حمایت از اوکراینی‌ها در تضمین قابلیت‌های دفاعی آنها در برابر تجاوز روسیه تاکید کرد.
بر اساس بیانیه‌ای که از سوی کرملین منتشر شده، رئیس‌جمهور روسیه نیز از این گفتگوی تلفنی به عنوان فرصتی برای محکوم کردن «خط ویرانگر» غرب در قبال اوکراین استفاده کرده و گفته است که حملات به زیرساخت‌های انرژی اوکراین، با توجه به اقدامات تحریک‌آمیز کی‌یف «ضروری و اجتناب‌ناپذیر» بوده است.

 
برچسب ها: اوکراین