به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۰۹:۲۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ ساعت ۱۱:۳۴
کد مطلب : ۳۷۲۹۳۵

هوای سرد باعث سرماخوردگی می‌شود؟

هوای سرد باعث سرماخوردگی می‌شود؟
گروه علمی: وقتی پاییز و زمستان فرا می‌رسد، بسیاری از ما دچار سرماخوردگی می‌شویم اما آیا هوای سرد دلیل بروز علایم ماست؟ پژوهشگران سلامت می‌گویند جملاتی مانند «با موهای خیس از خانه بیرون نرو» و «لباس گرم بپوش» که در آستانه فصل سرما بیشتر از هر زمان دیگری بر زبان می‌آید، کاربرد زیادی در جلوگیری از سرماخوردگی ندارد.

ویروس سرماخوردگی، متهم ردیف اول است
دکتر «نساء اسلم» می‌گوید: «ابتلا به سرماخوردگی بر اثر هوای سرد، یکی از ماندگارترین باورها و افسانه‌ها درباره این بیماری است. در واقع تنها راه سرماخوردگی تماس با ویروس است. قرار گرفتن در معرض هوای سرد، افراد را مستعد ابتلا به سرماخوردگی نمی‌کند.» ما با تنفس قطرات مایع حاوی ویروس -هنگامی که فردی سرفه یا عطسه می‌کند- یا با لمس چیزی آلوده و سپس تماس دست‌های‌مان با صورت، دهان یا بینی به سرماخوردگی مبتلا می‌شویم.

با این‌حال برخی تحقیقات نشان می‌دهند که «راینوویروس‌ها»، ویروس‌هایی که باعث سرماخوردگی می‌شوند، ممکن است در دمای کمتر از ۳۷ درجه سانتی‌گراد (متوسط ​​دمای بدن) به‌طور موثرتری تکثیر شوند.دمای داخل حفره بینی ۳۳درجه سانتی‌گراد است که ممکن است آن را به مکانی ایده‌آل برای تکثیر راینوویروس‌ها تبدیل کند اما تحقیقات تأیید نمی‌کنند که دمای بیرونی پایین‌تر، خطر عفونت راینوویروس را افزایش می‌دهد. بنابراین گرچه هوای سرد به‌تنهایی باعث سرماخوردگی نمی‌شود اما در تئوری می‌تواند به زنده ماندن و رشد ویروس و ابتلای ما به آن کمک کند. نکته مهم آن است که قرار گرفتن دایمی در دمای پایین می‌تواند سیستم ایمنی ما را مختل و درصورت تماس، مبارزه با ویروس سرماخوردگی را برای بدن دشوارتر کند.

پوشاندن خود و گرم ماندن هنوز اهمیت دارد اما تضمین نمی‌کند که از قرار گرفتن در معرض ویروس سرماخوردگی در امان باشید. اقدام‌هایی مانند شستن مکرر دست‌ها، استفاده از دستمال برای به‌دام انداختن میکروب‌ها و دور انداختن آن‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن، در کاهش خطر انتشار ویروس موثرتر است.