کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

برای تمدید گواهینامه چه مدارکی لازم است؟

12 آذر 1401 ساعت 12:07


گروه جامعه:در گذشته گواهینامه ۵ سال اعتبار داشت ولی چند سالی است که مدت اعتبار گواهینامه های رانندگی ۱۰ سال شده است.به گزارش  ایمنا، پس از پایان اعتبار برای دوره ۱۰ ساله می توانید گواهینامه خود را تمدید کنید. اگر تصمیم به تمدید گواهینامه نگیرید، ممکن است برای شما مشکلاتی را به وجود بیاورد. به عنوان مثال اگر تصادفی رخ دهد و مقصر شما شناخته شوید، بیمه خسارتی پرداخت نخواهد کرد. از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ می توانید اقدام به تعویض و تمدید گواهینامه نمایید و زمان تحویل گرفتن گواهینامه جدید بین ۱۵ روز تا یک ماه طول می کشد. در این مقاله به شرایط تمدید گواهینامه، مدارک لازم، مراحل تمدید، هزینه و نکات مهم برای تمدید گواهینامه پرداخته می شود.
 

شرایط لازم برای تمدید و تعویض گواهینامه
اگر یکی از موارد زیر را دارا باشید باید اقدام به تمدید یا تعویض گواهینامه خود بگیرید:
تاریخ اعتبار گواهینامه به پایان رسیده باشد.
گواهینامه را گم کرده یا از شما دزدیده باشند.
بخش های مهم گواهینامه مثل قسمت اطلاعات شخصی آسیب دیده باشد و اطلاعات آن به راحتی قابل تشخیص نباشد.

اطلاعات هویتی شما مثل نام و نام خانوادگی تغییر کرده باشد.

مدارک لازم برای تمدید گواهینامه
برای تمدید گواهینامه به مدارک زیر احتیاج دارید:
اصل و کپی شناسنامه (در صورت داشتن توضیحات، کپی این صفحه و در شناسنامه های جدید کپی صفحه تنظیم سند الزامی می باشد)
اصل و کپی پشت و روی کارت ملی
اصل گواهینامه (اگر گواهینامه خود را گم کرده اید باید استعلام نیروی انتظامی را ارائه دهید)
آدرس دقیق محل سکونت به همراه کدپستی
اصل و کپی کارت پایان خدمت
برگه آزمایش به همراه تعیین گروه خونی (ارائه هرگونه مدرک اعم از کارت پایان خدمت، برگه آزمایشگاه، خود اظهاری (با ثبت اثر انگشت و امضا) و ... که گروه خونی در آن درج شده باشد)
چند قطعه عکس بیومتریک که در دفاتر پلیس + ۱۰ گرفته می شود
پرداخت هزینه تمدید گواهینامه از طریق دستگاه کارتخوان مستقر در دفاتر پلیس + ۱۰
اشخاصی که گواهینامه پایه یک داشته و قصد تعویض آن را دارند، به غیر از موارد بالا باید گواهی عدم اعتیاد نیز ارائه بدهند. برای انجام تست اعتیاد، باید بعد از گرفتن معرفی نامه از دفاتر پلیس + ۱۰ به درمانگاه یا بیمارستان مشخص شده مراجعه نمایند.
پلیس + ۱۰ به غیر از گرفتن عکس بیومتریک و تمدید گواهینامه خدمات دیگری نیز ارائه می دهد.

مراحل تمدید گواهینامه
پس از تهیه مدارک لازم برای تمدید گواهینامه، باید مراحل زیر را طی کنید تا گواهینامه شما مجددا معتبر شود. توجه داشته باشید که حضور شخص متقاضی برای انجام مراحل انگشت‌نگاری، ضروری است. با در دست داشتن مدارک ذکر شده و مراجعه به یکی از شعب پلیس + ۱۰ می‌توانید به راحتی نسبت به تمدید گواهینامه خود اقدام کنید.کلیه مراحل تمدید کارت گواهینامه، در صورت کامل بودن مدارک در یک روز انجام خواهد شد و گواهینامه حداکثر ۱۵ روز کاری به دستتان خواهد رسید. نکته قابل توجه این است که اگر کارت گواهینامه شما تاریخ گذشته باشد، به ازای هر سال تاخیر، جریمه‌ای برای آن در نظر گرفته شده است.

نکات مهم برای تمدید گواهینامه
حضور فرد برای ثبت اثر انگشت در دفاتر پلیس + ۱۰ الزامی می باشد.برای کسانی که در گواهینامه آنها رانندگی با عینک قید شده باشد، برگه معاینه چشم صادر می شود که توسط پزشکان معتمد ناجا این کار انجام می گیرد.
اگر گواهینامه قبلی شما با عینک بوده است و با انجام عمل لیزیک دیگر نیازی به عینک ندارید، تاییدیه پزشک معتمد ناجا در پرونده شما الزامی می باشد.

اگر بعد از گرفتن گواهینامه، وضعیت جسمانی شما تغییر کرده است، بعد از انجام معاینه پزشکی، اخذ نظریه کاردان فنی شهرک آزمایش الزامی است.اگر در گواهینامه شما استفاده از لنز طبی قید شده است، بعد از حضور در دفاتر پلیس + ۱۰ باید به کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه کنید.متقاضیان بالای ۷۰ سال بعد از انجام معاینه چشم باید در دفاتر پلیس + ۱۰ حضور یابند و بعد از آن به باجه کاردان فنی راهنمایی و رانندگی مراجعه نمایند. این افراد نیازمند انجام آزمایش های جانبی همچون شنوایی سنجی هستند تا سلامت خود را برای دریافت گواهینامه اثبات کنند.

زمان تمدید گواهینامه
برای این که بتوانید گواهینامه خود را تمدید کنید، باید حداقل یک ماه از اعتبار آن باقی مانده باشد. اگر تاریخ اعتبار گواهینامه شما تمام شده باشد باید یک هزینه ای بابت دیرکرد تعویض گواهینامه خود بپردازید.

هزینه تمدید گواهینامه
هزینه تمدید گواهینامه شامل موارد زیر است:
تمدید گواهینامه
حق تمبر
هزینه تصویر بیومتریک
هزینه ارسال گواهینامه رانندگی توسط اداره پست به محل سکونت متقاضی
هزینه معاینات و آزمایشات پزشکی (در زمان انجام آنها توسط متقاضی پرداخت می شود)
جریمه دیرکرد تعویض گواهینامه رانندگی
 


کد مطلب: 372944

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/372944/تمدید-گواهینامه-مدارکی-لازم

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir