به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۱۳:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ ساعت ۱۲:۰۹
کد مطلب : ۳۷۳۱۴۳

محیط زیست به دنبال پلنگ سرخه‌حصار

محیط زیست به دنبال پلنگ سرخه‌حصار
گروه جامعه: محیط زیست به دنبال پلنگی است که گفته می‌شود اواخر ماه گذشته در حوالی پادگان ۰۱ ارتش دیده شده است.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست کشور، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی این سازمان گفت: یکشنبه (۲۹ آبان) طی گزارشی به محیط زیست اعلام شد گربه‌سانی در حوالی پادگان ۰۱ ارتش دیده شده که بلافاصله با اطلاع به محیط زیست استان تهران، یگان حفاظت و دامپزشکان دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش، پایش منطقه آغاز و در بررسی‌ها مشخص شد که این گربه‌سان، یک قلاده «پلنگ» است.
 
حسن اکبری اظهار کرد: براساس بررسی‌ها مشخص شد که این پلنگ مدت نسبتا طولانی است که وارد این پادگان و سایر محوطه‌های بزرگ مجاور پارک ملی شده و به دلیل وجود مکان‌هایی که امکان اختفاء داشته، مستقر شده و از مواد غذایی دورریختنی پروتئینی و شکار گربه و سگ‌های بلاصاحبی که در آن محل بودند، تغذیه می‌کرده و با آن محیط به دلیل دسترسی آسان به مواد غذایی کنار آمده است. وی افزود: در ابتدا تلاش شد با استفاده از سلاح بیهوشی نسبت به زنده‌گیری این حیوان اقدام شود که به دلیل بزرگ بودن فضا، موفقیت آمیز نبود و مجبور به تله‌گذاری شدیم.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تلاش نیروهای حفاظت محیط زیست برای زنده‌گیری این گونه گفت: سه تله جعبه‌ای ضامن‌دار در محل با گذاشتن طعمه نصب شد اما پلنگ گرایشی به سمت تله‌ها نداشته است و به نظر می‌رسد که به دلیل در دسترس بودن غذا، سراغ تله‌ها نمی‌آید. وی تصریح کرد: این پلنگ در چند روز گذشته مشاهده نشده بود و گمان شد به سمت طبیعت رفته است اما در روز گذشته یک بار دیگر دوربین‌های مداربسته حضور این حیوان را در مراکز نظامی ثبت کرده‌اند.
 
اکبری افزود: آخرین تصمیمی که کارشناسان فنی در این خصوص گرفته‌اند، این است که اگر تله‌ها باعث زنده‌گیری پلنگ نشوند، از کومه سیار یا ابنیه موجود در مسیرهایی که دوربین، این پلنگ را ثبت کرده، برای دارت کردن حیوان با استفاده از اطلاعاتی که از دوربین ها استخراج شده، استفاده شود تا بتوانیم حیوان را بیهوش و از آن منطقه منتقل کنیم. 

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تاکنون این حیوان به سمت شهر نیامده است و خطری ساکنان مناطق اطراف را تهدید نمی کند و خوشبختانه در مراکز نظامی نیز هیچ گونه حمله یا خطری برای پرسنل نداشته است. همکاری خوبی برای ورود همکاران محیط زیست و تلاش برای زنده‌گیری این گونه انجام شده اما چون محدوده وسیع و تقریبا خلوت است و فضاهایی برای پنهان شدن این گونه وجود دارد، زنده‌گیری اندکی زمان‌بر شده است.
برچسب ها: یوزپلنگ آسیایی