به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۰۹ - ۱۹:۴۳
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ ساعت ۱۸:۵۴
کد مطلب : ۳۷۳۲۶۱

 راهکارهایی برای اصلاح حکمرانی در ایران

 راهکارهایی برای اصلاح حکمرانی در ایران
گروه سیاسی: آذر منصوری دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران در ارتباط با دیدار خود و گروهی دیگر از فعالان سیاسی با علی شمخانی دبیرشورای عالی امنیت ملی نوشت:
باسلام خدمت حضار گرامی و عرض تسلیت به همه هموطنان، خاصه هموطنانی که این ایام سوگوار دختران و پسران جوان و کودکان و عزیزان خود هستند.در اقصی نقاط کشوراز زاهدان و کردستان گرفته تا بندر انزلی و گیلان و خراسان و اصفهان و آذربایجان و خوزستان و تهران، همه آن‌ها که در این اعتراضات جان باختند فرزندان ما هستند.اگر قرار است گفتگو به حل منازعه ختم شود، علی القاعده باید مشروط و منوط به پذیرش عقلانیت استراتژیک برای گفتگو باشد.بالطبع اگر به گفتگو به عنوان امری ابزاری و تاکتیکی نگاه شود، نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت.نباید تجربه گفتگو‌های بعد از اعتراضات آبان ۹۸ را از نظر دور داشت که اگر نتیجه داشت حاکمیت به سمت یکدست سازی کامل به پیش نمی‌رفت.طبعا اگر انتخابات از معنا و مفهوم تهی نشده بود و جامعه مدنی می‌توانست به نقش واسط خود قدرتمند عمل کند، امروز اعتراضات به خیابان کشیده نمی‌شد و مطالبات از مسیری به مراتب کم هزینه‌تر به نتیجه می‌رسید.ببینید در همین یک فقره پوشش زنان و گشت‌های ارشاد، سالهاست انذار و هشدار داده شد و پیشنهاد دادیم که کافی است گشت ارشاد جمع شود و مقاومت مدنی در این سطح در برابر این اجبار گسترش پیدا نکند.
در سه سطح حاکمیت باید تلاش کند که این شکاف‌ها را پر کند
 در سطح اول و در کوتاه مدت:
با مردم گفتگو کند، خطا‌ها را بپذیرد، بلند گو‌هایی که نفرت می‌پراکنند و مردم را عصبانی می‌کنند کنترل کند، (مثل برخی ائمه جمعه، تیتر‌های روزنامه کیهان را ببینید.)
اینستاگرام، واتساپ، توئیتر و تلگرام و فیسبوک و کلاب هاووس را رفع فیلتر کنید.
لااقل به یکی از احزابی که درخواست مجوز تجمع کرده اند، مجوز بدهید.
وزرای علوم، ارشاد، آموزش و پرورش و ارتباطات را متناسب به خواست جامعه تغییر دهید.
ترکیب شورای نگهبان را تغییر دهید
طرح صیانت را متوقف کنید. زندانیان سیاسی و معترضان را آزاد و صدور احکام اعدام را متوقف کنید.
این حجم ازاخبار احضار و بازداشت و اخباری که از برخی از زندان‌ها مانند زندان قرچک می‌رسد، خودش برانگیزاننده خشم بیشتر مردم است.
لباس شخصی‌ها که برخی خود عامل به خشونت کشیده شدن اعتراضات هستند را جمع کنید.
 در سطح دوم و میان مدت:
از حالا مقدمات انتخابات آزاد و سالم و رقابتی را برای انتخابات ۱۴۰۲ فراهم کنید.
برای حل مسئله تحریم‌ها و نجات اقتصاد کشور مشکلات و چالش‌های با امریکا و غرب حل شود وسیاستگذاری‌ها برای استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور اصلاح شود.
در مورد حجاب همان که گفتم کافی است گشت‌های ارشاد جمع شود تا پوشش زنان ایران متناسب با هنجار‌های جامعه معدل خود را پیدا کند.
 و در سطح سوم بلند مدت
باید قانون اساسی مبتنی بر حقوق ملت و کاهش عواملی که این حقوق را تضعیف می‌کند، اصلاح شود.
پیشنهاد تشکیل مجلس مؤسسان می‌تواند در این شرایط راهگشا باشد.
این اقدامات باید مرحله به مرحله طی شود اگر اراده‌ای نه برای جمع شدن که برای حل مسئله وجود دارد.
گام‌ها در سه سطح و مرحله به مرحله باید انجام شود.
ما نه برنامه‌ای برای انتخابات داریم و نه به دنبال سهمی در قدرت هستیم. آنچه برای ما مطلوب است تحقق یک حکمرانی خوب در کشور است که خیر ملک و ملت را توامان به دنبال خواهد داشت.
برچسب ها: ایران

۱۴۰۱/۰۹/۱۳ ۱۹:۲۶
صداوسیما باید دست مردم داده بشه اصلش اونه (408013)
۱۴۰۱/۰۹/۱۳ ۱۹:۵۱
پنجاه درصدش هم عملی بشه خییلیه.
خدا بخیر کنه (408016)
Parsa
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۹/۱۳ ۲۳:۲۰
جدا راهکارهای خوب و بحقی است درود بر خانم دکتر منصوری عزیز کاش گوش شنوایی باشد ضمنأ پیشنهاد من هم جدایی دین از سیاست است که باید به عنوان یک اصل مهم به رفراندوم گذاشته شود (408037)
mosa
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۹/۱۴ ۰۹:۰۲
این موارد خواست اکثر ملت هست متاسفانه خیلی از سیاسیت مداران خود را به نفهمی میزنند. مدام از پیشرفتهای فوق العاده میزنند والله ما پیشرفتی ندیدیم روز به روز به فلاکت مردم افزوده میشه . هیچ امیدی به آینده جوانان عزیز وجود نداد باید هرچه زود تر مواری که خانم دکتر فرمودند اجرا بشود (408066)
۱۴۰۱/۰۹/۱۴ ۱۱:۲۸
پیشنهادات خوبی هستند (408085)
۱۴۰۱/۰۹/۱۴ ۱۱:۳۱
تفاوت
خانم منصوری
و
خزعلی
دروود بر بانوان فرهیخته
کشورم ایران (408087)
فرهاد
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۹/۱۵ ۱۱:۱۶
من واقعا متاثرم شرایط کشور ما شده همانند بازار مسگرها هر چه منتقدین صدای انتقاد خود را بالاتر می برند حاکمیت هم صدای ضربات چکش های خود را بلندتر می کند معلوم نیست آینده این وضعیت تمامیت خواهی تا کجا ادامه می یابد من که فکر میکنم اگر همه جمعیت ایران هم راهی جهان ابدیت شوند باز گوش شنوایی باز نخواهد شد و صدای گوش کر کن چکش های بازار مسگران روز به روز بلندتر خواهد شد.شعار خاتمی تبدیل دشمن به معترض، منتقد و هوادار بود و صدای حاکمیت بی صدا کردن خاتمی. (408190)
رها تدین
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۹/۱۵ ۱۴:۴۹
تا حالا تلاش و آرزوی مردم به پیش رفتن حداقل یک گام دیگر به سوی توسعه و آزادی بود امروز این قدر ما را به عقب بردند که تمام بیانات سرکار خانم منصوری معطوف به این است که لااقل ما را به اواسط دوره آقای خاتمی برگردانید.
ای کاش شب تیره ما را سحری بود
تا در سحر این ناله ما را اثری بود (408207)
۱۴۰۱/۰۹/۱۵ ۱۹:۲۷
خوب شما خانممحترم الگوی مدیرت در خانوده خودت را بهعنوان یک جزئی از کل بهمردم ارائه دهی که معلوم شود بلد هستید در حد یک خانواده سخن بگوئید آوقت شاید کسی به حرف شما در سطحی بالاتر گوش دهد. (408235)