به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۱۳:۵۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ ساعت ۱۹:۱۱
کد مطلب : ۳۷۳۲۶۵

تحویل دادن یک پناهجوی کرد به ترکیه

تحویل دادن یک پناهجوی کرد به ترکیه
گروه بین الملل: سوئد یک پناهجوی کرد ترکیه را به این کشور تحویل داده و ترکیه هم او را به زندان انداخته است.
 محمود تات در سال ۲۰۱۵ پس از محکومیت ۶ سال و ۱۰ ماه به اتهام عضویت در حزب کارگران کردستان از سوئد درخواست پناهندگی کرده بود. ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان را یک سازمان تروریستی می‌دانند.سوئد با تأیید اخراج یک پناهجو اما نامی از این فرد نبرده است. وزیر مهاجرت سوئد گفت که این فرد در پی رد شدن درخواست پناهندگی‌اش اخراج شده است.
محمود تات در فهرست افرادی قرار دارد که ترکیه خواهان استرداد آن‌ها به این کشور شده است. این درخواست ترکیه با درخواست سوئد برای عضویت در ناتو مرتبط است.
درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو به دلیل عدم موافقت ترکیه تاکنون عملی نشده است. آنکارا این دو کشور را به پناه دادن به «تروریست‌ها» متهم کرده است.امضای تفاهم‌نامه سه جانبه میان ترکیه، فنلاند و سوئد در نشست سران ناتو در مادرید در اواخر ژوئن مانع مخالف آنکارا با عضویت این دو کشور در ناتو شد. بر اساس تفاهم‌نامه امضا شده، سوئد و فنلاند اعلام کردند که به درخواست ترکیه برای استرداد افرادی که ترکیه آنها را «تروریست» می‌داند، رسیدگی خواهند کرد.
ترکیه و مجارستان تنها اعضای ناتو هستند که تاکنون درخواست‌ پیوستن سوئد و فنلاند به این سازمان را تأیید نکرده‌اند. سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو نیازمند موافقت ۳۰ عضو این سازمان هستند.

 
برچسب ها: ترکیه