به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۸ - ۲۰:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۴ ساعت ۱۰:۱۶
کد مطلب : ۳۷۳۳۵۳

فرانسه به تامین مالی جنگ پوتین متهم شد

فرانسه به تامین مالی جنگ پوتین متهم شد
گروه بین الملل: فرانسه با ادامه واردات سوخت‌ هسته‌ای از روسیه به "تامین مالی جنگ ولادیمیر پوتین" متهم شده است و یک سازمان مدافع محیط زیست این اقدام فرانسه را "شرم‌آور" خواند.
 سازمان غیردولتی "صلح سبز" که مدافع محیط زیست است، اعلام کرد: این مسئله که همچنان اورانیوم توسط کشورهای اروپایی خریداری می‌شود تا در نیروگاه‌های هسته‌ای در سرتاسر این قاره استفاده شود، "شرم‌آور" است.این سازمان مردم نهاد چند روز پیش، از لحظه ورود چندین بشکه اورانیوم خام و غنی‌شده از روسیه به بندر دانکرک در شمال فرانسه فیلمبرداری کرد.
هم‌زمان با اینکه بروکسل قادر نبوده تا واردات سوخت هسته‌ای از روسیه را در هشت بسته تحریمی خود علیه مسکو قرار دهد، این واردات از روسیه به اروپا همچنان قانونی هستند.
درحالیکه اروپا از زمان آغاز حمله روسیه به اوکراین، وابستگی خود را به سوخت‌های فسیلی روسیه کاهش داده است اما بخش هسته‌ای اروپا به شدت به واردات روسیه آن هم به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیون یورو اورانیوم در سال وابسته است.پائولین بویر، مسئول کمپین‌های انتقال انرژی و هسته‌ای در سازمان مردم نهاد صلح سبز گفت: «ادامه تجارت هسته‌ای با روسیه آن هم در شرایطی که جنگ همچنان ادامه دارد، شرم‌آور است.» این سازمان غیردولتی از فرانسه خواست تا تمامی روابطش با صنعت هسته‌ای روسیه را قطع کند.
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در ماه اوت گفته بود، نیروهای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تاسیسات نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را بمباران کردند و پس از آن گفت: «ترور هسته‌ای روسیه نیازمند پاسخ قاطعانه‌تر از سوی جامعه جهانی از جمله اعمال تحریم‌ها علیه صنعت هسته‌ای روسیه و سوخت هسته‌ای این کشور است.»

 
برچسب ها: فرانسه