به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۱۶:۵۵
 
۱۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۵ ساعت ۱۵:۲۵
کد مطلب : ۳۷۳۶۵۳

خاتمی: جامعه با شعار زیبای زن، زندگی، آزادی حرکت خود را به سوی آینده بهتر نشان می‌دهد

خاتمی: جامعه با شعار زیبای زن، زندگی، آزادی حرکت خود را به سوی آینده بهتر نشان می‌دهد
گروه سیاسی: سیدمحمدخاتمی (رییس‌جمهور سابق) با صدور پیامی به مناسبت روز دانشجو، با اظهار تأسف از درد و داغ حاصل از خون‌های ریخته شده و آسیب‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی وارد بر جامعه و بازداشت‌های گسترده دانشجویان و ایجاد محدودیت برای دانشگاه حضور و ابراز وجود دانشجویان جای خوشوقتی دانست. متن کامل این پیام را در ادامه بخوانید:

به نام خدا
شانزدهم آذرماه را باید در متن آنچه در بیش از یک قرن بر این مرز و بوم رفته است و سیر و صیرورتی که ملت شریف ایران داشته است، دید و ارزیابی کرد. مدار حرکت ملّت: نفی استبداد، نفی استعمار و نفی عقب ماندگی، تبعیض و فساد و متناظر آن مطالبه آزادی، استقلال، پیشرفت و عدالت و در یک کلام دستیابی به "زندگی" متناسب با شأن انسان و اقتضائات زمان بوده است. ولی پاره ای از حادثه ها و ایام جنبه نمادین پیدا کرده است؛ از جمله شانزده_آذر که نمایانگر جایگاه والای دانشگاه و پیشتازی دانشجو در تحولات اجتماع روبه آینده است.
با وجود درد و داغی که از خونهای ریخته شده و آسیب هائی که مردم در عرصه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی به خصوص اخلاقی دیده و می بینند، بر دل داریم، جای خوشوقتی است که پس از انفعال تحمیل شده بر دانشگاه، اینک شاهد حضور و ابراز وجود دانشجویان در جریان های اخیر هستیم و خوشوقتی بیشتر اینکه همدلی و هم سخنی بخش مهمی از استادان را با دانشجویان می بینیم.
از سوی دیگر آنچه موجب تأسف فراوان است، بازداشت گسترده دانشجویان و ایجاد محدودیت های آموزشی، صنفی و سیاسی برای آنان و اخراج و اعمال فشار بر استادان است؛ امری که نه با مبانی و موازین آزادی و حقوق انسانی سازگار است و نه در نهایت امنیّت پایدار دانشگاه و جامعه را تأمین می کند.
از دانشگاه بخصوص انتظار می رود که توجه داشته باشد که همچنانکه آزادی یک نیاز مبرم و مطالبه مهم است، امنیت نیز برای کشور اهمیت دارد و مراد، از آزادی، آزادی ملّت و از امنیّت، امنیّت میهن است. نباید گذاشت تا آزادی و امنیت در برابر هم قرار گیرند و در نتیجه آزادی به بهانه حفظ امنیّت، پایمال شود یا امنیّت که شرط استقرار سامان و نظم خوب در جامعه است به نام آزادی نادیده انگاشته شود.
اینک که جامعه با شعار زیبای زن_زندگی_آزادی حرکت خود را به سوی آینده بهتر نشان می دهد، بگونه ای کم سابقه و شاید بی سابقه فرهیختگان، استادان، نخبگان و دانشجویان را در اصل حرکت حاضر می بینیم.
به مسئولان توصیه می کنم که این حضور را قدر بدانند و بجای برخورد ناروا با آن، دست یاری به سوی آنان دراز کنند و با کمک آنان وجوه ناصواب حکمرانی را بدرستی بشناسند و پیش از آنکه دیر شود به سوی حکمرانی خوب حرکت کنند.
امید، که به لطف حضرت پروردگار و توجه به خواستهای بحق جامعه، در همه زمینه ها گشایش موثرتر پدید آید.
سیّدمحمّد خاتمی
آذرماه ١۴٠١
 

۱۴۰۱/۰۹/۱۵ ۱۹:۲۲
شما آقای خاتمی یکی از تحریف کنندگان شریعت اسلامی هستید که نه در زمان پیامبر و امامان بوده و نه در احادیث وروایات. شمت هر موقع به مرجعیت رسیدید و رساله نوشتید و حوزه علمیه تائید کرد آنموقع برای هوادارانت بنویس که با هر کس که خواستند دست بدهند و خوش و بش کنند. (408232)
۱۴۰۱/۰۹/۱۵ ۱۹:۵۸
خفه شو خائن یکی از منافق ترین انسانها در قرن حاضر همین خاتمیه (408239)
۱۴۰۱/۰۹/۱۶ ۱۲:۴۴
شما هرچقدر که عصبانی هم بشید،دعوا کنید،زور بگید،آزادی راه خودش را پیدا میکنه (408293)
۱۴۰۱/۰۹/۱۶ ۰۷:۳۷
به خوب و بد آقای خاتمی کاری ندارم. اما نگاهی بیندازید به کامنت دو برادر ارزشی. انگار روح خواب آلود شیخ محمد یزدی از کنارگوشه شورای نگهبان در جسم آن ها حلول کرده و به این و آن مرجعیت می دهد و باز می ستاند. (408266)
۱۴۰۱/۰۹/۱۶ ۰۸:۰۷
ایشون توهم اینو داره که اصلاح طلبه. (408268)
۱۴۰۱/۰۹/۱۶ ۱۲:۵۹
در حسن جمال ايشان همين بس مملكتي ساختند كه به درد فرزندان خودشون هم نميخوره (408299)