کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد آغاز شد

16 آذر 1401 ساعت 12:48


گروه جامعه:ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته 1402 از امروز 16 آذر ماه سال 1401 آغاز شد.امروز 16 اذر ماه سال 1401 اولین روز از فرصت ثبت نام برای کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته است. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1402 اقدام کنند.

سازمان سنجش برای داوطلبانی که قصد ورود به مقطع تحصیلات تکمیلی را دارند، آزمونی را تحت عنوان کنکور کارشناسی ارشد برای سنجش این افراد برگزار نموده؛ تا امکان تحصیل برای متقاضیان امتحان ارشد در رشته های مختلف علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی، هنر و دامپزشکی را فراهم نماید.

با توجه به اینکه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد در چند سال اخیر با یکدیگر ادغام شده؛ کلیه متقاضیان می بایست در یک آزمون جامع و هماهنگ شرکت نموده تا بتوانند در رشته محل های ارشد موردعلاقه خود ادامه تحصیل دهند. به همین منظور تمامی علاقمندان کنکور کارشناسی ارشد 1402 می توانند جهت ثبت نام در این آزمون به سایت سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه نموده و نسبت به تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام خود اقدام نمایند.

پس از برگزاری آزمون ارشد ۱۴۰۲ و نیز با انتشار کارنامه اولیه ارشد، امکان انتخاب رشته کارشناسی ارشد برای داوطلبان مجاز به انتخاب رشته محل های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد بر روی سایت سنجش فراهم می شود. سپس بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته متقاضیان در انتظار اعلام نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد خواهند بود تا از وضعیت قبولی و یا عدم قبولی خود مطلع شوند. در ادامه برای آشنایی شما متقاضیان ارشد 1402 توضیحاتی در خصوص جزئیات صفر تا صد کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ ارائه شده است.

زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲
سازمان سنجش طبق روال سالیان گذشته جدول زمان بندی کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ را در سایت خود منتشر کرده و داوطلبان را از زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد مطلع می کند. متقاضیان می بایست در این بازه زمانی به سایت sanjesh.org مراجعه کرده و پس از دانلود دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و مطالعه دقیق آن نسبت به درج اطلاعات شخصی و تحصیلی خود اقدام نمایند.

کلیه قوانین، ضوابط و شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد در این دفترچه درج شده و داوطلبان پس از مطالعه تمامی بندهای آن می توانند یک رشته امتحانی اصلی و یک رشته شناور را از لیست رشته های کارشناسی ارشد انتخاب کرده و بر اساس آن فرم پیش نویس ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و در نهایت فرم اینترنتی مربوطه را تکمیل کنند.

مهلت ثبت نام ارشد ۱۴۰۲ از تاریخ 16 تا 22 آذر ماه سال جاری می باشد.شرکت در این مرحله مستلزم پرداخت هزینه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام ارشد می باشد که به منظور تامین هزینه های آزمون از داوطلبان دریافت می شود. به دلیل تغییرات احتمالی به داوطلبان توصیه می کنیم با عضویت در صفحه اینستاگرام کارشناسی ارشد از زمان دقیق این فرایند مطلع شوند.

زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲
پس از اتمام مراحل ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 داوطلبان می بایست به مطالعه منابع مفید پرداخته و زمان باقی مانده تا برگزاری آزمون را مدیریت نمایند. سازمان سنجش نیز در این بازه زمانی مقدمات لازم برای برگزاری کنکور کارشناسی ارشد را فراهم کرده و با انتشار کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد داوطلبان را از زمان و مکان برگزاری آزمون مطلع می کند.

سال گذشته زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد از 28 تا 30 اردیبهشت ماه برگزار شد؛ اما امسال بر اساس برنامه زمانی مشخص شده برای برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 1402 شاهد برگزاری این آزمون در نوبت صبح 11 اسفند و نیز نوبت صبح و عصر 12 اسفند ماه خواهیم بود.زمان برگزاری کنکور ارشد ۱۴۰۲ در نوبت صبح 11 اسفند و نیز نوبت صبح و عصر 12 اسفند ماه می باشد.به متقاضیان توصیه می کنیم به منظور اطلاع از زمان دقیق این آزمون عضو کانال تلگرام کارشناسی ارشد شوند تا بر این اساس بتوانند برنامه ریزی کنکور کارشناسی ارشد را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. متقاضیان در این بازه زمانی فرصت خواهند داشت در آزمون های آزمایشی شرکت کرده و با استفاده از نرم افزار تخمین رتبه کارشناسی ارشد شانس قبولی خود را تخمین بزنند.

انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲
کلیه داوطلبانی که در جلسه آزمون کارشناسی ارشد 1402 حضور داشته و با یک دیگر به رقابت می پردازند می توانند نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد را در سایت سازمان سنجش مشاهده نمایند. این نتایج در قالب کارنامه کارشناسی ارشد منتشر شده و به بررسی درصد دروس امتحانی، رتبه، تراز و وضعیت مجاز بودن داوطلب برای شرکت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد می پردازد.

از این مرحله به بعد مسیر دانشگاه آزاد و سراسری از هم جدا شده و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1402 باید به سایت sanjesh.org و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ به سایت azmoon.org مراجعه کرده و 100 رشته محل مورد علاقه خود را در فرم اینترنتی انتخاب رشته درج نمایند.
اولویت بندی انتخاب های داوطلب در این مرحله بر اساس چهار فاکتور علاقه، هزینه، مسیر و کیفیت دانشگاه صورت گرفته و متقاضیانی که در دو کد رشته امتحانی اصلی و شناور ثبت نام کرده اند می توانند انتخاب های خود را به صورت تلفیقی از این دو رشته انجام دهند. لازم به ذکر است به منظور اطلاع داوطلبان از رشته محل های ارائه شده دو دفترچه تحت عنوان های دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد و دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد منتشر شده و در موعد مقرر بر روی سایت های مربوطه قرار می گیرد.

داوطلبان پس از دانلود این دفترچه ها می توانند از کلیه شرایط، ضوابط و نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ مربوط به دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد مطلع شوند. نرم افزار انتخاب رشته کارشناسی ارشد ابزار کمکی در این مرحله می باشد که شانس قبولی داوطلبان را در رشته محل های مختلف تخمین می زند.

اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲
با اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد، طبق روال هر سال در طی دو مرحله در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. همان طور که در قسمت بالا ذکر کردیم سازمان سنجش با انتشار نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد 1402 امکان شرکت در انتخاب رشته را برای داوطلبان مجاز فراهم می کند.پس از اتمام زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد فرم اینترنتی داوطلبان توسط نرم افزار سازمان سنجش بررسی شده و اولین رشته محل دارای ظرفیت به عنوان محل قبولی داوطلب اعلام می شود. متقاضیان به منظور مشاهده نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۲ باید مجددا به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کرده و با وارد کردن اطلاعات ثبت نامی از وضعیت قبولی یا عدم قبولی خود مطلع شوند.لازم به ذکر است نتایج نهایی کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به صورت مجزا و در سایت azmoon.org اعلام می شود اما ممکن است مثل دو سال قبل شاهد انتشار این نتایج در سایت سازمان سنجش هم باشیم.


کد مطلب: 373837

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/373837/ثبت-نام-کنکور-کارشناسی-ارشد-آغاز

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir