به روز شده در ۱۴۰۱/۱۱/۱۸ - ۱۵:۵۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۶ ساعت ۱۹:۰۷
کد مطلب : ۳۷۳۹۲۲

طالبان ایران را کوچک کرد!

طالبان ایران را کوچک کرد!
 گروه بین الملل:شهرداری کابل تحت کنترل طالبان در روزهای اخیر مدلی از «کره زمین» در چهار راهی «دهن باغ» کابل رونمایی کرد که اندازه نقشه افغانستان در آن واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است.
 یکی از کاربران توییتر با همرسانی تصویری از این کره نوشته که «مبلغان طالبان کره زمین خود را ساخته‌اند که از نظر علامت گذاری مرزهای بین کشورهای آسیای مرکزی بسیار جالب است. طالبان اطمینان دارند که «امارت اسلامی» باید فوراً با قزاقستان هم مرز شود. و بخش‌های از ازبکستان گویا قلمرو آنهاست.»
کاربر دیگری نیز مدعی شده که نصب این نقشه «بى خبرى و جهل مطلق نسبت به جغرافياى منطقه و محيط پيرامون افغانستان يا نگاه توسعه طلبانه و آرزوى برهم زدن مرزها و تقسيمات جغرافيايى منطقه» را نشان می‌دهد.کاربر دیگر توییتر می گوید که افغانستان در این کره «بزرگتر از واقعیت ترسیم شده است و عملا ایران حذف شده و جز اندکی ازش پیدا نیست. باید دید این صرفا خطای مقیاسی و ترسیمی است یا طالبان اطراف خودشون رو اینطوری می‌بینند.»
مقام‌های طالبان با همرسانی تصاویر و نوار ویدیویی از این نقشه آنرا اقدام «بی‌پشینه» خوانده و بصورت گسترده به عنوان یکی از دستاوردهای شهرداری کابل همرسانی کرده‌اند.
براساس اطلاعات نشر شده توسط طالبان قطر این کره ۸ متر، وزن آن ۲ تن و متحرک است که پنج بار در دقیقه می‌چرخد.

عصمت الله حبیبی، از مهندسان این کره درباره واکنش‌های که درباره نقشه افغانستان و اینکه نقشه افغانستان بزرگتر از اندازه واقعی در روی این کره رسم شده،  گفته است که این کار صرفاً برای نشان دادن "برجستگی" این کشور بوده است.
او افزوده که «ما روی نقشه افغانستان زوم کردیم تا مردم کشورشان را بشناسند.»
عبید وردک، هنرمندی که نقشه زمین را روی این کره نقاشی کرده، گفته است که چهار روز طول کشیده تا نقشه زمین را بر روی یک نردبان و با دست نقاشی کند. 
برچسب ها: طالبان

۱۴۰۱/۰۹/۱۶ ۱۹:۵۴
راستی چرا مغز فندقیها.... دیگه از طالبان حمایت نمیکنن چیزی شده خاک بر سر ما که این کتوله عقلها بر ما حکومت میکنن (408355)
۱۴۰۱/۰۹/۱۶ ۲۲:۱۶
احتمالا با تندروهای ایران هماهنگ هستند که میگن ایران را میخواهند تجزیه کنند که این نقشه را کشیدن طالبان افغانستان را نمی توانند کنترل کنند (408376)
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۰۹/۱۶ ۲۳:۲۱
طالبانی که حاکمیت ما مثل برادر گمشده اش به آغوش کشید و به مقاومت افغانستان خیانت کرد بیشتر از این ها انجام خواهند داد! (408395)
۱۴۰۱/۰۹/۱۷ ۱۷:۴۵
کجا هستند سربازان رستم که جواب طالبان را بدهندویا یک نادر دیگرار دیارترکستان طالبان را تا دهلی فراری دهد.... (408505)