به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۰۸ - ۰۹:۱۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۲۲ ساعت ۰۹:۰۸
کد مطلب : ۳۷۴۸۵۸

ناسا دروغ می‌گوید،‌ زمین گرد نیست!

ناسا دروغ می‌گوید،‌ زمین گرد نیست!
گروه علمی:باور کردنی نیست اما هستند کسانی که فکر می‌کنند زمین تخت است و شبیه دیسکی است که توسط دیواری یخی احاطه شده!به گزارش خبرآنلاین، از میان تمام تئوری‌های توطئه‌ که فضای اینترنت را پر کرده است، احتمالاً تئوری توطئه زمین تخت از همه مشهورتر است، با وجود اینکه یونانیان باستان شکل سیاره (و حتی محیط آن) را در قرن سوم قبل از میلاد کشف کرده بودند.

در دهه ۱۹۵۰ جامعه‌ای حاشیه‌ای تشکیل شد که اصرار بر تخت بودن زمین داشتند، که منجر به شکل گرفتن طرفداران نظریه نوین زمین تخت شدند. این باورمندان ادعا می‌کنند که زمین همانند یک دیسک صاف است و شواهدی مبنی بر گرد بودن آن - مثلاً تصاویری که از فضا گرفته شده‌ - فریبکاری از سمت دولت‌های مختلف می‌باشد. نظرات در مورد نحوه عملکرد زمین تخت متفاوت است و معتقدان این نظریه، نسخه‌هایی از فیزیک و تفاسیر خلاقانه منظومه شمسی را سرهم می‌کنند تا تئوری‌های خود را اثبات کنند.کسی به درستی تعداد پیروان معتقدین به زمین تخت را نمی‌داند. به نقل از مجله اسمیتسونیان ، «انجمن زمین تخت»، در سال ۱۹۵۶ تأسیس شد، در یک بازه زمانی تعداد اعضاء آن به ۳۵۰۰ نفر می‌رسید، اما امروزه این انجمن کمی بیش از ۵۰۰ نفر عضو در فهرست خود دارد. به نقل از یک مقاله در CNN در سال ۲۰۱۹، برخی از معتقدان به این نظریه نمی‌خواهند کاری با انجمن زمین تخت داشته باشند.
 
برخی از شرکت‌کنندگان در کنفرانس بین‌المللی زمین تخت در دالاس در همان سال، به خبرگزاری CNN گفتند که سازمان زمین تخت، از طرف دولت حمایت می‌شود، تا با این کار معتقدان زمین تخت را بد جلوه دهند.
انجمن زمین تخت به این موضوع واکنش نشان داد و به CNN گفت: "ما یک نهاد تحت کنترل دولت نیستیم. ما سازمانی از نظریه پردازان زمین تخت هستیم که مدت ها قبل از ورود اکثر تازه واردان FEIC در این عرصه بوده ایم. "
 
همانطور که از شکاف بین جامعه باورمندان زمین تخت - کنفرانس بین‌المللی زمین تخت پیداست، پیروان زمین‌ تخت یک گروه یکپارچه نیستند. دانیل شنتون، رئیس فعلی انجمن زمین تخت، اهل لندن است که اکنون در هنگ کنگ زندگی می‌کند. رابی دیویدسون، که کنفرانس‌های بین‌المللی سالانه زمین تخت را سازماندهی می‌کند، یک کانادایی است که با آنچه او «علم‌گرایی» می‌خواند مخالف است.در یک نظرسنجی ملی در سال ۲۰۱۷ توسط Public Policy Polling نشان داده شد که ۱٪ از آمریکایی‌ها معتقدند زمین صاف است و ۶٪ هم گفتند که مطمئن نیستند.
 
مقاله‌ای در سال ۲۰۱۸ در روزنامه کلرادو سان درباره کنوانسیون زمین تخت در دنور نشان داد که بسیاری از باورمندان به مجموعه کاملی از تئوری‌های توطئه اعتقاد داشتند، مانند اینکه همه سیاستمداران بازیگر هستند و نیروهای قدرتمند در "سایه"، جهان را کنترل می‌کنند.پیروان زمین تخت گاهی اوقات از طرف سلبریتی‌ها تشویق می‌شوند. به عنوان مثال، در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۶، خواننده رپ، بابی ری سیمونز جونیور ملقب به B.o.B آهنگی به نام فلت لاین منتشرکرد که در این آهنگ از نیل دگرس تایسون، اخترفیزیکدان، به شکل غیرمحترمانه‌ای انتقاد می‌کند. این ماجرا پس از نبرد توییتری اتفاق افتاد که این دو بر سر موضوع کروی بودن زمین داشتند. B.o.B به این باور رسیده است که زمین تخت است.
 
یک روز پیش از آن خواننده رپ در توییتی نوشت: "هرچقدر هم که در ارتفاع بالا باشی... افق همیشه هم سطح چشم است... ببخشید بچه‌ها... من هم نمی‌خواستم باور کنم. "در سال ۲۰۱۸، کایری اروینگ، بازیکن NBA، پس از یک جنجال رسانه ای و انتشار پادکستی در سال ۲۰۱۷ مبنی بر حدس و گمان او در مورد صاف بودن زمین، مجبور به عذرخواهی شد.
 
نظریه اصلی پیروان زمین تخت بر این است که زمین یک دیسک است که دایره قطب شمال در مرکز آن و قطب جنوب، یک دیوار یخی در اطراف لبه آن قرار دارد. آنها می‌گویند که کارمندان ناسا از این دیوار یخی محافظت می‌کنند تا از بالا رفتن و سقوط افراد از دیسک جلوگیری کنند!

ناتان تامسون، نظریه‌پرداز توطئه زمین تخت، با توجه به بدبینی‌شان نسبت به ناسا، در اواسط ماه مه ۲۰۱۷، در استارباکس به مردی که به گفته او کارمند ناسا است، نزدیک شد. در ویدیویی که در یوتویوب منتشر شده، تامسون ، بنیانگذار صفحه رسمی مباحث زمین تخت و کره زمین، بر سر آن مرد فریاد زد که مدرکی دارد که زمین صاف است - و غرق شدن فضانورد مدرک او است - و ناسا "دروغ می‌گوید."

علاوه بر این، آنها می‌گویند که گرانش زمین یک توهم است. اجسام به سمت پایین شتاب نمی‌گیرند. در عوض، دیسک زمین با سرعت ۹.۸ متر بر ثانیه به سمت بالا شتاب می‌گیرد که توسط نیروی مرموزی به نام انرژی تاریک به سمت بالا هدایت می‌شود. در حال حاضر، بر سر این موضوع که آیا نظریه نسبیت اینشتین به زمین اجازه می دهد تا به طور نامحدود به سمت بالا شتاب بگیرد یا نه، بدون اینکه سیاره در نهایت از سرعت نور فراتر رود، در میان پیروان زمین تخت اختلاف نظر وجود دارد. ( ظاهراً هنوزقوانین اینشتین در این نسخه جایگزین از واقعیت وجود دارند.)
 
اینکه چه چیزی در زیر زمین دیسک شکل نهفته است، هنوز ناشناخته است، اما اکثر زمین تخت باوران معتقدند که این دیسک از "سنگ" تشکیل شده است.شایان ذکر است که همه موارد فوق حتی در جامعه زمین تخت باوران، کاملاً بحث برانگیز است. دیویدسون در مقاله‌ای در سال ۲۰۱۹ به CNN گفت: "هیچ یک از ما باور نمی کنیم که یک پنکیک پرنده در فضا هستیم." او گفت که در کنفرانس‌های بین‌المللی زمین تخت، این باور رایج‌تر است که فضا اصلاً وجود ندارد و دیسک زمین ثابت می‌باشد. به گفته گاردین حتی یکی از سخنرانان در کنفرانس FEIC سال ۲۰۱۸ استدلال کرد که زمین نه یک کره است و نه یک دیسک، بلکه به شکل الماس است.

نظرات زمین تخت باوران، در مورد ماه متفاوت است. بعضی معتقد هستند با اینکه زمین صاف است، اما ماه و خورشید کروی هستند.با این دیدگاه از منظومه شمسی، چرخه روز و شب زمین با این فرض توضیح داده می شود که خورشید و ماه کره‌هایی به ابعاد ۳۲ مایل (۵۱ کیلومتر) هستند که در دایره‌هایی در فاصله ۳۰۰۰ مایلی (۴۸۲۸ کیلومتری) بالای صفحه زمین حرکت می‌کنند. آنها می‌گویند ستاره‌ها در سطحی با ارتفاع ۴۹۸۸ کیلومتری زمین حرکت می‌کنند.

این کره‌های آسمانی مانند نورافکن‌ها، بخش‌های مختلف سیاره را در یک چرخه ۲۴ ساعته روشن می‌کنند. زمین تخت باوران اعتقاد دارند که باید یک "ضد ماه" نامرئی نیز وجود داشته باشد که ماه را در طول کسوف پنهان کند.
در یوتیوب، ویدئوهایی وجود دارد که به سایه‌ها در تصاویر ماه اشاره می‌کنند و استدلال می‌کنند که ماه شفاف است و فقط یک نور است. یکی از سخنرانان کنفرانس سال ۲۰۱۸ در حضور خبرنگار گاردین، کره ماه را یک فرافکنی برای این موضوع خواند.

اگر بر اساس شواهد علمی استاندارد، منصرف کردن زمین‌تخت باوران سخت به نظر می‌رسد، دلیلی نیز برای آن وجود دارد: نظریه‌پردازی زمین مسطح از شیوه‌ای تفکری به نام «روش زتتیک»( Zetetic Method) ناشی می‌شود. روش زتتیک جایگزینی برای روش علمی است که توسط یک زمین تخت باور قرن نوزدهمی توسعه یافته است، که در آن مشاهدات حسی حاکم است.مایکل ویلمور، معاون انجمن زمین تخت، که یک ایرلندی تبار است، در سال ۲۰۱۷ به مجله لایو ساینس گفت: «به طور کلی، این روش تأکید زیادی بر تطبیق تجربه‌گرایی و عقل‌گرایی، و استنتاج‌های منطقی بر اساس داده‌های تجربی دارد.»

در نجوم زتتیک، این فرضیه تخت بودن زمین به این نتیجه می‌رسد که در واقع زمین باید صاف باشد. ضد ماه، توطئه ناسا و تمام چیزهای دیگر، فقط توجیهاتی برای چگونگی کارکرد آن در عمل هستند.این جزئیات، نظریه زمین تخت باوران را چنان پوچ می‌کند که به نظر شوخی‌می رسد، اما بسیاری از طرفداران آن واقعاً آن را مدلی قابل قبول تر از نجومی که در کتاب‌های درسی یافت می‌شود، می دانند. خلاصه اینکه زمین تخت باوران بسیار جدی هستند و در مورد این موضوع شوخی ندارند.ویلمور و شنتون، رئیس انجمن، هر دو فکر می‌کنند که شواهد دال بر گرمایش زمین کاملا درست است، علی‌رغم اینکه بسیاری از این شواهد از داده‌های ماهواره‌ای ناسا جمع‌آوری‌شده ، و آنها ناسا را شاه "توطئه زمین گرد" می‌دانند.

ناسا دروغ می‌گوید، بقیه چی؟
علیرغم ادعاهای زمین تخت باوران، راه‌های زیادی برای دانستن اینکه جهان گرد است وجود دارد. یک گزینه سریع این است که کتابخانه تصویری ناسا را بررسی کنید ، که مملو از تصاویر زیبا و منحنی از کره زمین است که از ایستگاه فضایی بین المللی گرفته شده‌ است. اگر ناسا همه را فریب می دهد، اما ایستگاه فضایی بین المللی به این موضوع متعهد است.اگر به NASA اطمینان ندارید، نگاهی به عکس‌هایی که روس‌ها، آژانس فضایی ژاپن و همچنین چینی‌ها از زمین گرد می گیرند، بیاندازید.

برای زمین تخت باورانی که متقاعد شده اند همه این کشورها تنش‌های سیاسی خود را کنار گذاشته‌اند تا داستان یک زمین کروی را حفظ کنند، راه‌هایی برای بررسی شکل زمین با چشمان غیر مسلح نیز وجود دارد. یکی از ساده‌ترین این روشها رفتن به بندر و تماشای حرکت کشتی‌هاست. همانطور که یک کشتی در افق ناپدید می‌شود، ابتدا پایین کشتی و به تدریج دکل آن از دید خارج می‌شود.
 
همچنین می‌توان با مطالعه مشاهدات فیلسوفان هلنیستی، ازکتاب یونانیان باستان دریافت که جهان باید یک کره باشد. یکی ازمشاهدات این بود که ستارگان در نیمکره شمالی و جنوبی یکسان نیستند: در نیم‌کره‌های مخالف زمین، شما به وضوح به ربع‌های مختلف از فضا نگاه می‌کنید. یکی دیگر از این مشاهدات این بود که سایه زمین روی سطح ماه در هنگام ماه گرفتگی به شکل منحنی است.

یونانی‌ها حتی متوجه شدند که چگونه می‌توانند محیط تقریبی زمین را بدون داشتن هیچ‌ یک از ابزار مدرن امروزی و تنها با استفاده از چوب و نور خورشید محاسبه کنند. آراتوستن فیلسوف، با اندازه‌گیری زاویه سایه‌ای که خورشید در یک زمان و روز مشخص در دو شهر با فاصله‌ای مشخص از هم انداخته بود، توانست که محیط سیاره را چیزی بین ۳۸۶۰۰ تا حدود ۴۶۶۷۰ کیلومتر محاسبه کند. (در واقع محیط سیاره ۴۰۰۶۴ کیلومتر است). همین واقعیت که زاویه خورشید در نقاط مختلف سیاره متفاوت است نشان می‌دهد که همه ما روی یک کره زندگی می‌کنیم.

همانطور که سیستم اعتقادی زمین تخت‌باوران غیرقابل تصور به نظر می‌رسد، اما کارشناسان را متعجب نمی‌کند. کارن داگلاس، روانشناس دانشگاه کنت در بریتانیا که روانشناسی تئوری‌های توطئه را مطالعه می‌کند، می‌گوید که باورهای زمین تخت‌گرایان با عقاید دیگر نظریه پردازان تئوری‌های توطئه که او مطالعه کرده است، همخوانی دارد.
اریک الیور و تام وود، دانشمندان علوم سیاسی در دانشگاه شیکاگو، در مطالعه‌ای که در ۵ مارس ۲۰۱۴ به صورت آنلاین در مجله آمریکایی علوم سیاسی منتشر کردند، دریافتند که حدود نیمی از آمریکایی‌ها حداقل یک نظریه توطئه را باور دارند.
برچسب ها: ناسا كره زمین
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *