به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۰۹:۴۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۲۲ ساعت ۱۷:۱۷
کد مطلب : ۳۷۵۰۰۵

چقدر اسکناس و سکه دست مردم است؟

چقدر اسکناس و سکه دست مردم است؟
گروه اقتصادی: در حال حاضر تقریبا ۱۰۵.۸ هزار میلیارد تومان اسکناس و سکه رایج بین مردم و شبکه بانکی در حال گردش است.به گزارش ایسنا، تازه‌ترین آمار بانک مرکزی از جریان اسکناس و سکه‌های رایج نشان می‌دهد که تا پایان مهر ماه سالجاری، ۱۰۵.۸ هزار میلیارد تومان اسکناس و مسکوک در گردش بوده که این رقم در قیاس با مدت مشابه سال قبل ۲۵.۱ درصد رشد دارد و نسبت به پایان سال گذشته نیز ۶.۸ درصد افزایش یافته است.
 
از این میزان، ۹۵ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان در دست مردم در گردش است که این مبلغ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۰.۱ درصد رشد داشته و نسبت به پایان سال گذشته با ۱۰.۶ درصد افزایش مواجه شده است.بر این اساس، معادل ۸۶۰۰ میلیارد تومان نیز از اسکناس و سکه‌های موجود در بانک‌ها قرار دارد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۸ درصد کاهش داشته و در مقایسه با پایان سال گذشته نیز معادل ۲۲.۲ درصد کاهش یافته است.

اما موجودی اسکناس و سکه در بانک مرکزی به ۱۵۸۰ میلیارد تومان می‌رسد که کاهش ۰.۶ درصدی نسبت به پایان سال قبل دارد و از این موجودی اسکناس و سکه در بانک مرکزی، هر زمان که لازم باشد بنابر نیاز بازار تزریق خواهد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
توجه: نظرات حاوی توهين، افترا، اتهام و ... به اشخاص حقيقی و حقوقی، و نظرات شعارگونه «مرگ، درود و مشابه آنها»، و همچنين نظرات طولانی تر از 500 حرف، به هيچ وجه منتشر نخواهند شد.
نظر شما *