به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۸ - ۰۹:۰۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۲۹ ساعت ۱۰:۴۴
کد مطلب : ۳۷۶۳۵۵

هزینه سفره شب یلدا؛ 2 میلیون و 720 هزار تومان!

هزینه سفره شب یلدا؛ 2 میلیون و 720 هزار تومان!
گروه اقتصادی: بررسی‌های میدانی از قیمت اقلام مربوط به بازار شب یلدا نشان می‌دهد که میزبانی از هر نفر در شب یلدا حدود 272 هزار تومان آب می‌خورد. البته گرانی چند سالی است که میهمان اصلی سفره شب یلدا مردم شده، اما شدت آن امسال به‌مراتب بیشتر از سال‌های گذشته است.

به گزارش تجارت نیوز، البته شرایط سیاسی و اجتماعی امسال هم به مانند سال‌های گذشته نیست و بسیاری از خانواده‌ها و شهروندان تمایل و رغبتی به برگزاری این جشن سنتی ندارند. با این حال اگر شخصی قصد برگزاری یک دورهمی ساده را هم داشته باشد، احتمالاً به دلایل اقتصادی شب یلدا را هم مانند دیگر شب‌ها پشت سر بگذارد.

قیمت اقلام مختلف در بازار شب یلدا
آجیل به عنوان یکی از اصلی‌ترین تنقلات برای پذیرایی در شب یلدا محسوب می‌شود. به تازگی اتحادیه آجیل و خشکبار قیمت آجیل بازار شب یلدا را 350 هزار تومان اعلام کرد. برای یک دورهمی 10 نفره در شب یلدا حداقل به دو کیلو آجیل نیاز است. از همین رو، میزبان باید برای خرید دو کیلو آجیل حدود 700 هزار تومان دست‌ به‌ جیب شود.

در کنار آجیل، شیرینی نیز جزو جدانشدنی از پذیرایی شب یلداست. بنابر اعلام اتحادیه قنادی و شیرینی‌فروشی قیمت هر کیلو شیرینی‌ تر در شب یلدا، بین 120 هزار تا 160هزار تومان و قیمت شیرینی خشک بین 100هزار تا 120 هزار تومان خواهد بود.هزینه یک کیلو شیرینی در بازار شب یلدا برای یک دورهمی 10 نفره به‌طور میانگین 200 هزار تومان آب می‌خورد. همچنین یک کیلو شکلات کاکائویی و تلخ بین 100 هزار تا 130 هزار تومان هزینه برمی‌دارد.

هندوانه و انار نیز پای ثابت شب یلدا هستند. در حال حاضر یک هندوانه پنج کیلویی حدود 150 هزار تومان و سه کیلو انار حدود 60 هزار تومان قیمت دارد.تخمه نیز به‌عنوان یکی از تنقلات سرگرم‌کننده، همواره در فهرست خوراکی پذیرایی ایرانی‌ها جای داشته است. خرید دو کیلو تخمه نیز حدود 220 هزار تومان برای میزبان آب می‌خورد.

هزینه شام شب یلدا چند؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد که هزینه پذیرایی شام یک مهمانی 10 نفره در بازار شب یلدا نیز برای هر شخص حدود 100 هزار تومان تمام می‌شود.بر فرض مثال اگر یک نوع شام و آن را زرشک‌پلو با مرغ در نظر بگیریم، هزینه چهار کیلو برنج ایرانی به طور میانگین حدود 440 هزار تومان می‌شود. تهیه این غذا برای یک مهمانی 10 نفره، نیازمند حدود سه کیلو مرغ است که حدود 200 هزار تومان خواهد شد.قیمت یک روغن 800 گرمی 55 هزار تومان و رب گوجه فرنگی 800 گرمی 45 هزار تومان تمام می‌شود. هزینه‌های جانبی پهن‌کردن سفره شام برای شب یلدا، همچون ماست، نوشابه، سالاد و … حدود 350 هزار تومان هزینه برمی‌دارد.

۱۴۰۱/۰۹/۳۰ ۲۳:۵۱
ملت عزادار است و شب يلدا با اين قيمت هاى نجومى فکر نکنم که برگزار شود (411032)