به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۵ - ۱۳:۴۰
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۰۵ ساعت ۱۱:۴۱
کد مطلب : ۳۷۷۵۵۰

رشد کند اقتصادی مردم را فلج کرد

رشد کند اقتصادی مردم را فلج کرد
گروه اقتصادی:بررسی ها نشان می دهد رشد اقتصادی بخش ها در تابستان امسال به طور کلی نسبت به تابستان سال ۹۹ بهبود یافته، اما نسبت به تابستان سال گذشته این گزاره صادق نیست.به گزارش اکو ایران، رشد اقتصادی ایران در تابستان امسال ۲.۵ درصد برآورد شده، به بیان ساده تر ارزش افزوده شکل گرفته در تابستان امسال نسبت به ارزش افزوده اقتصادی کشور در تابستان سال گذشته ۲.۵ درصد افزایش یافته است. بر این اساس حجم حقیقی اقتصاد ایران به ۱۹۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. بررسی ها نشان می دهد رشد اقتصادی در تابستان سال گذشته ۴.۴ درصد و در تابستان سال ۹۹ منفی ۰.۳ درصد بوده است. بنابراین با وجود اینکه وضعیت رشد در تابستان ۱۴۰۱ نسبت به فصل مشابه اش در سال ۹۹ بهبود یافته اما نسبت به سال گذشته رشد کند شده است.
 
رشد اقتصادی بخش کشاورزی در تابستان سال ۹۹ نزدیک به ۳ درصد بوده، این در حالیست که در دو تابستان اخیر رشد این بخش به علت خشکسالی های رخ داده در کشور منفی شده است. رشد این بخش در تابستان سال گذشته و تابستان ۹۹ به ترتیب منفی۴.۱ درصد و منفی ۳ درصد به ثبت رسیده است. رشد بخش صنایع و معادن(بدون نفت) در تابستان ۹۹ نزدیک به ۵ درصد بوده، این نرخ پس یک دوره کاهش در سال گذشته در تابستان امسال دوباره به محدوه ۵ درصد بازگشته است. رشد بخش نفت و گاز با وجود اینکه در تابستان امسال رقمی خوبی را تجربه کرده و بالای ۵ درصد بوده، اما در مقایسه با تابستان سال گذشته که این بخش رشد ۱۰ درصدی را به ثبت رساند، پایین تر آمده است.

رشد بخش خدمات که از منفی ۳.۸ درصد در تابستان ۹۹ به مثبت ۵.۷ درصد در تابستان سال گذشته رسیده بود، دوباره روندی کاهشی به خود گرفته و در تابستان سال جاری به ۱.۴ رسیده است. به طور کلی می توان گفت وضعیت رشد اقتصادی در تابستان امسال به استثنای بخش کشاورزی در سایر بخش ها نسبت به تابستان ۹۹ بهوبد یافته اما نسبت به تابستان سال گذشته چنین جمله ای صادق نیست. تنها بخش صنعت بوده که در ۱۴۰۱ وضعیت بهتری را نسبت به سال ۱۴۰۰ پیدا کرده است.