به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۰ - ۰۶:۱۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۰۶ ساعت ۱۲:۰۳
کد مطلب : ۳۷۷۷۹۷

دولت رئیسی با معیشت مردم چه کرد؟

دولت رئیسی با معیشت مردم چه کرد؟
گروه اقتصادی:کارنامه دولت رئیسی در طول ۱۸ ماه اخیر یکی از موضوعات داغ این روزها در شبکه‌های اجتماعی و محافل رسانه‌ای است. حال این پرسش مطرح است که چرا آمارهای ارائه شده از سوی دولت سیزدهم با آنچه مردم بر سر سفره خود احساس می‌کنند تفاوت فاحشی دارد؟به گزارش تجارت نیور، ابراهیم رئیسی پس از جهش‌های قیمتی بازار ارز در سال ۹۷ گفته بود: خدا رحم کرد ما رئیس‌جمهور نشدیم که دلار بشه ۵ هزار تومن! کنایه‌ای به حسن روحانی که یادآور بگومگوهای انتخاباتی سال ۹۲ بود که منجر به شکست رئیسی از روحانی شده بود.
 
دولت رئیسی و معیشت مردم
حالا از آن روز، سال‌ها گذشته و ابراهیم رئیسی بیش از ۱۸ ماه است که ریاست قوه مجریه را بر عهده دارد. دولت رئیسی در شرایطی وارد آخرین فصل از سال ۱۴۰۱ شده که قیمت دلار رکورد تاریخی ۴۰ هزار تومانی را شکسته و شواهدی از توقف روند افزایشی نرخ ارز نیز مشاهده نمی‌شود. نرخ تورم نیز در محدوده بالای ۴۰ درصد نوسان می‌کند و مرکز آمار از تداوم روند رو به رشد تورم در آذر ۱۴۰۱ خبر داده است.

اگر از وعده‌هایی مانند ساخت ۴ میلیون مسکن، جبران ضرر و زیان سهامداران بورس، کاهش نرخ بیکاری و… که اثری از تحققشان دیده نمی شود عبور کنیم و تمرکزمان را بر وضعیت معیشتی مردم عادی بگذاریم متوجه خواهیم شد که ابراهیم رئیسی برخلاف لقبی که هوادارانش به وی داده بودند، نه تنها حامی محرومان نبوده بلکه سفره این قشر در دوران ریاست جمهوری وی به شکل بی سابقه‌ای کوچکتر شده است.بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم غذا در آذر ۱۴۰۱ به ٦٥.٣ درصد رسیده که در بهترین حالت به معنای نصف شدن قدرت خرید مردم در یکسال اخیر برای تهیه اقلام خوراکی و نیازهای ابتدایی برای زنده ماندن است. برخی کارشناسان نیز از رکوردشکنی تورم خوراکی‌ها در طول هفتاد سال اخیر خبر می‌دهند.

سرنوشت وعده‌های ابراهیم چه شد؟
با این اوصاف به نظر می‌رسد دولت تمام وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی خود را فراموش کرده و در حال حاضر تلاش می‌کند با آمارسازی از واقعیت فرار کند. فراری که نه تنها دردی از ابراهیم رئیسی و کابینه سیزدهم دوا نخواهد کرد، بلکه مدام در حال شدت بخشیدن به فشارهایی است که از سوی کارشناسان و حتی جناح‌های رقیب به دولت وارد می‌شود.از طرفی هم دولت با انتصاباتی که اخیرا داشته این پیام را مخابره می‌کند که ظاهرا قصدی برای تغییر رویکرد، حداقل در زمینه مدیریت اقتصادی کشور ندارد. رویکردی که اقتصاددانان اعتقاد دارند تداومش می‌تواند به سناریویی منجر شود که وضعیت دراماتیک کنونی، در برابرش اصلا بحران حساب نخواهد آمد.
برچسب ها: گرانی دولت رئیسی

۱۴۰۱/۱۰/۰۶ ۱۲:۲۳
دستگاه چاپ پول را خواموش کنید وراهش فقط یک کلمه هست ارگانهای که بهره وری اقتصادی ندارند تعطیل باید بشوند ودر حقیقت بنگاههای ورشکسته با بی ارزش کردن پول ملی خود را از ورشکستگی نجات می دهند وملت را بجاش ورشکسته می کنند این بنگاه ها عمدتا دولتی وشبه دولتی هستند پس دولت با این کسری بودجه وحشتناک وشرکت های دولتی ورشکسته دولتی وشبه دولتی چه کار انجام می دهد که خود را از ورشکستگی نجات دهد دست در جیب ملت می کند در این دههای گذشته همواره در بر همین پاشنه بوده است (412033)
۱۴۰۱/۱۰/۰۶ ۱۲:۲۹
روحانی سفره مردم رو کوچک کرد ولی آقای رییسی جمعش کرد. زنده باید دولت محرومان که اگه با همین فرمون پیش بره همه مون رو مرحوم میکنه. شاید اینطوری از این بدبختی و فلاکت و دویدن و نرسیدن خلاص بشیم. (412034)
۱۴۰۱/۱۰/۰۶ ۱۶:۳۸
رئیسی درسخنرانی میگه امریکاناراحته
از اینکه میبینه ما باوجود تحریم داریم پیشرفت میکنیم، خدایی راست میگه وقتی کسی با تحصیلات ابتدایی رئیس جمهور میشه پیشرفت از این بیشتر (412109)
۱۴۰۱/۱۰/۰۶ ۲۰:۱۱
۱۸ ماهه، شوخی می کنی؟
باور کن آدم احساس می کنه ۱۰ ساله رئیس جمهوره اینقدر به مردم سخت گذشته. (412176)
۱۴۰۱/۱۰/۰۷ ۰۱:۰۵
رییسی کسی میدونه چی میزنه خیلی شنگول هست بده ماهم اهل علم هستیم (412259)
۱۴۰۱/۱۰/۰۷ ۰۱:۰۶
امریکا تو چه فکری ایران پر از رییسی هه (412260)
ناصر
Iran, Islamic Republic of
۱۴۰۱/۱۰/۰۷ ۱۰:۲۵
رفع مشکلات یه راه حل داره . بخدا اگه صدا سیما جرات داشته باشه با کاندیداها شرط بزاره تمام فیلمهای مناظره را هر موقع خواست پخش کنه هیچ بی کفایتی مثل رئیسی و امثال وی جرات کاندیدا شدن پیدا نمیکنه آن وقت فکر کنم ملت خیلی انتخاب درستی میتوانند داشته باشند . (412307)
۱۴۰۱/۱۱/۰۱ ۱۲:۳۴
ای کاش ... هر روز بدتر از دیروز. (416135)