به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - ۰۰:۴۹
 
۲
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۱۱ ساعت ۱۷:۴۲
کد مطلب : ۳۷۸۷۷۷

قتل‌‌های سریالی وحشتناک خبرنگاران و مخالفان پوتین

قتل‌‌های سریالی وحشتناک خبرنگاران و مخالفان پوتین
سودابه قیصری
روسیه مجازات اعدام ندارد ولی قتل‌های سیاسی خبرنگاران و مخالفان کرملین لیستی طولانی دارد. قتل‌هایی که به شکل مسمومیت، افتادن از ارتفاع، مرگ در استخر، مرگ با رادیو اکتیو، قتل با چاقو، کتک‌زدن تا حد مرگ یا ترور با شلیک گلوله، پاکسازی مورد نیاز پوتین و کرملین را انجام می‌دهند و قاتلان یا پیدا نمی‌شوند یا هرگز مجازات نمی‌شوند. فهرست قتل‌های سال ۲۰۲۲ عجیب‌ترین قتل‌ها را شامل می‌شود زیرا غالب مقتولان میلیاردرها و الیگارش‌های روسیه‌اند، کسانی که تا دیروز دوست و رفیق پوتین بودند و در زمانی خاص به دلیل مخالفتی ساده یا تسلیم‌نکردن دارایی خود به رفیق پوتین، به دشمن تبدیل شدند. در اینجا به طور خلاصه به این مرگ‌ها و قتل‌ها می‌پردازیم:
۱- لئونید شولمان، رئیس حمل و نقل شرکت گازپروم، ۳۰ ژانویه ۲۰۲۲، ۶۰ ساله که با مچ‌های بریده شده در استخری پر از خون در دهکده لنینسکوی پیدا شد. 
۲- ایگور ناسوف، مدیر عامل شرکت توسعه‌ی شمالکان و شرق دور (KRDV) و معاون سابق شهردار نیژنی نوگرود، ۸ فوریه ۲۰۲۲، ۴۳ ساله، علت مرگ سکته
۳- الکساندر تایلاکُف، سهام‌دار و مدیر امنیت گازپروم، ۲۵ فوریه ۲۰۲۲، ۶۱ ساله که جسدش به صورت حلق‌آویز با طناب پیدا شد.
۴- میخائیل واتفورد، تاجر نفت و گاز و الیگارش زاده‌ی اوکراین، ۲۸ فوریه ۲۰۲۲، محل مرگ غرب لندن، علت مرگ نامعلوم.
۵- واسیلی ملنیکُف، مدیرعامل و مالک شرکت مداستورم، ۲۳ مارس ۲۰۲۲، جسد او، همسرش و دو فرزند خردسالش که با ضربات چاقو شرحه‌شرحه شده بودند در آپارتمانشان پیدا شد.
۶- ولادیسلاو آوایُف، ئیس سابق گازپروم بانک، ۱۸ آوریل ۲۰۲۲، ۵۱ ساله، جسدش با زخم گلوله در آپارتمانش در مسکو پیدا شد.
۷- سرگی پراتسنیا، معاون مدیرکل نُواتک، ۱۹ آوریل ۲۰۲۲، ۵۵ ساله، جسد او-حلق‌آویز-، همسر و دخترش در ویلایی در اسپانیا پیدا شد. 
۸- آندری کریوکُفسکی، مدیرکل مرکز اسکی استوسادوک، ۱ مه ۲۰۲۲، ۳۷ ساله، علت مرگ سقوط از صخره هنگام کوهنوردی
۹- الکساندر سابوتین، عضو هیئت مدیره لوک‌اویل، ۸ مه ۲۰۲۲، ۴۳ ساله، علت مرگ درمان با سم وزغ پس از خماری شدید در اثر مصرف الکل 
۱۰-یوری ورونُف، مدیرعامل کشتیرانی آسترا زیرمجموعه گازپروم، ۴ ژوئیه ۲۰۲۲، ۶۱ ساله، جسد او شناور در استخر ویلایش در حونه سنت‌پترزبورگ با گلوله‌ای در سر پیدا شد.
۱۱- دن راپاپورت، تاجر لتونی‌الاصل امریکایی و منتقد سرسخت پوتین، ۱۴ اوت ۲۰۲۲، ۵۳ ساله، علت مرگ سقوط از ساختمان مسکونی
۱۲- راویل ماگانُف، رئیس لوک‌اویل، ۱ سپتامبر ۲۰۲۲، ۶۷ ساله، علت مرگ سقوط از پنجره‌ی بیمارستان
۱۳- ایوان پیکورین، مدیر هوانوردی شرکت توسعه شمالگان و شرق دور، ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲، علت مرگ سقوط از روی عرشه کشتی لوکس‌اش در ولادی‌وستوک 
۱۴- ولادیمیر سان گورکین، سردبیر محبوب پوتین در روزنامه (Komsolmolskaya Pravda) سپتامبر ۲۰۲۲، ۶۸ ساله، مرگ ناگهانی هنگام پیاده‌روی در شرق‌دور روسیه
۱۵- آناتولی جراشچینکا، رئیس سابق مووسسه هوانوردی مسکو، ۲۱ سپتامبر ۲۰۲۲، ۷۳ ساله، علت مرگ تصادف 
۱۶- پاول شونیکُف، مدیر تدارکات دیجیتال راه‌آهن روسیه، ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲، ۵۲ ساله، علت مرگ خودکشی با شلیک گلوله
۱۷- نیکلای ماشِگن، کارآفرین کریپتوکارنسی و یکی از مووسسان (Maker DAO) ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۲، چهار ساعت پس از این که در توییتی خبر داد که به قتل تهدید شده، جسدش در امواج ساحل پورتوریکو پیدا شد. او لباس بر تن داشت و کیف پولش در جیبش پیدا شد.
۱۸- تاینتیان کولندر، یکی از مووسسان گروه آمبر و کارآفرین کریپتوکارنسی، ۲۳ نوامبر ۲۰۲۲، ۳۰ ساله، مرگ در خواب 
۱۹- ویاچسلاو تاران، میلیاردر روس و یکی از مووسسان لیبرتکس صرافی فارکس، ۲۹ نوامبر ۲۰۲۲، ۵۳ ساله، علت مرگ: سقوط هلی‌کوپتر نزدیک موناکو
۲۰- گریگوری-گریشا- کاشِنُف، مدیر هنری کمپانی آی‌تی (Agima)، مخالف جنگ در اوکراین، ۷ دسامبر ۲۰۲۲، ۴۱ ساله، علت مرگ: سقوط از بالکن درست هنگامی که پلیس به اتهام پدوفیلی به آپارتمانش حمله کرده بود.
۲۱- دمیتری زلِِنُف، یکی از مالکان شرکت ساختمان‌سازی (Don-Story) ۹ دسامبر ۲۰۲۲، علت مرگ: سقوط از پله‌ها در فرانسه 
۲۲- الکساندر بازاکُف، مدیرکل (Admiralty Shipyards) متخصص در ساخت زیردریایی‌های غیراتمی،۲۴ دسامبر ۲۰۲۲، مرگ ناگهانی، علت اعلام نشد.
۲۳- الکسی ماسلُف، فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش روسیه، نماینده سابق ارتش روسیه در ناتو، ۲۵ دسامبر ۲۰۲۲، مرگ ناگهانی 
۲۴- پاول آنتونُف، نماینده دوما روسیه و سلطان سوسیس روسیه، ۲۴ دسامبر ۲۰۲۲، ۶۵ ساله، پس از سقوط از طبقه سوم هتلی لوکس در هند جان باخت. پلیس جسد این الیگارش روس منتقدِ جنگ در اوکراین را که قبلا در لیست فوربس قرار داشت، روز شنبه ۲۴ دسامبر جلوی هتل محل اقامتش پیدا کرد. دو روز پیش از آن نیز همکار او در حین سفرشان به هندوستان به دلیل سکته قلبی درگذشته بود!
* پ.ن: در ماه‌های اخیر تعداد مرگ‌های الیگارش‌ها، ثروتمندان و مسولان رده‌بالای روسیه آن‌قدر زیاد بوده که در ویکیپدیا صفحه‌ای برای آنان باز شده است.
** اُلیگارش‌ها گروهی از وابستگان به هسته قدرتند که به دلیل وابستگی به قدرت، به ثروت بی‌اندازه و قدرت دست می‌یابند و به دلیل رفاقت و نزدیکی خود به رهبر، رئیس‌جمهور، ارتش و... از رانت و امتیازات ویژه بهره می‌برند.

۱۴۰۱/۱۰/۱۱ ۱۹:۵۸
جمهوری اسلامی به چیه پوتین اعتماد کرد. (413089)
۱۴۰۱/۱۰/۱۲ ۱۳:۰۴
به چیه چین اعتماد کرد ؟.چین تمامیت عرضی ایران و زیر سوال نبرد؟
تا حالا هیچ کشور ابر قدرتی این غلط اضافه رو نکرده بود. من اگه تو سیاست بودم سریع از تایوان حمایت میکردم (413198)
۱۴۰۱/۱۰/۱۲ ۱۳:۰۰
در بعضی کشورها دموکراسی هزینه اضافه از بیت المال ِ. و جواب نمیده. (413197)