به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۲۲:۲۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ ساعت ۱۱:۲۵
کد مطلب : ۳۷۹۸۰۷

یک داروی جدید آلزایمر مجوز فروش گرفت

یک داروی جدید آلزایمر مجوز فروش گرفت
گروه علمی:سازمان غذا و داروی ایالات متحده روز گذشته (جمعه) داروی آلزایمرِ «لِکانِمَب» (lecanemab) را تایید کرد.به گزارش ایسنا، این دارو توسط دو شرکت ایزای (Eisai) و بایوژن (Biogen) برای بیمارانی که در مراحل اول بیماری زوال عقل هستند، ساخته شده است.
این دارو که با نام تجاری لکمبی (Leqembi) به فروش می‌رسد به دسته‌ای از درمان‌ها تعلق دارد که هدف آن، کند کردن پیشرفت این بیماری عصبی با حذف تولید بتا آمیلوئید است. بتا آمیلوئید پروتئینی چسبنده است که در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر جمع می‌شود.
 
تقریبا تمام دارو‌های آزمایشی قبلی با استفاده از این رویکرد مشابه شکست خورده بودند. شرکت ایزای گفته است که این دارو با قیمت سالانه ۲۶ هزار و ۵۰۰ دلار به بازار عرضه خواهد شد.این دارو برای بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف یا زوال اولیه عقل و آلزایمر در نظر گرفته شده است.

مقامات شرکت ایزای گفته‌اند این شرکت همچنین قصد دارد داده‌های یک کارآزمایی بالینی موفق روی ۱۸۰۰ بیمار را به عنوان مبنایی برای بررسی استاندارد کامل لکمبی ارائه کند.این کارآزمایی نشان می‌دهد که لکمبی‌ای که به صورت تزریقی به بیماران داده شده در مقایسه با دارونماها، سرعت زوال شناختی را در بیماران مبتلا به آلزایمر اولیه تا ۲۷ درصد کاهش داده است. البته نزدیک به ۱۳ درصد از بیماران تحت درمان با لکمبی در کارآزمایی به تورم مغزی مبتلا شده‌اند.

دانشکده پزشکی دانشگاه "نورث وسترن فاینبرگ" در شیکاگو گفته است کالبدشکافی یک بیمار ۶۵ ساله که لِکانِمَب دریافت کرده و دچار سکته مغزی شده نشان می‌دهد، این درمان اورژانسی همراه با یک داروی ضدلخته منجر به خونریزی مغزی کشنده می‌شود.به گزارش یورونیوز، حداقل یک بیمار دیگر در مطالعات بعدی هم بر اثر خونریزی مغزی جان خود را از دست داده است. این وضعیت این نگرانی را ایجاد کرده که مصرف این دارو همراه با رقیق‌کننده‌های خون ممکن است خطر تورم مغزی را افزایش دهد.
برچسب ها: آلزایمر