کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

آکنه‌های شدید در آقایان بیش‌تر است

19 دی 1401 ساعت 18:23


گروه سلامت:یک متخصص پوست و مو گفت: جای جوش به راحتی بهتر نمی‌شود و درمان سختی دارد.دکتر امیرهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو در گفت و گو با رادیو سلامت با بیان اینکه آکنه یا جوش، پروسه‌ای است که در دوران بلوغ در افرادی که زمینه‌ی آن را دارند، ممکن است ایجاد می‌شود، گفت: بنابراین همه افراد دچار آکنه نمی‌شوند و برای ایجاد آکنه چند فاکتور لازم است. چربی و التهاب پوست، افزایش میکروب‌های سطح پوست باعث ایجاد جوش ایجاد می‌شود.
 

او ادامه داد: ممکن است فردی پوست خشک داشته باشد؛ ولی جوش هم بزند. به هرحال، این جوش زدن، ممکن است خود به خود خوب شود، اما در بعضی افراد تا سنین بالاتر ادامه پیدا می‌کند. از این رو، قابل پیش بینی نیست، جوش، تا چه زمانی طول می‌کشد تا رفع شود.

این متخصص پوست و مو با بیان این که جوش فقط برای سن بلوغ نیست و ممکن است خود به خود درمان نشود، ادامه داد: نکته مهم این است که، فردی که آکنه دارد باید بیش‌تر مراقب باشد، تا جای آکنه‌ها نماند؛ بنابراین درمان زودتر جوش‌ها احتمال جا گذاشتن جوش‌ها را کم‌تر می‌کند. جای جوش، به راحتی بهتر نمی‌شود و درمان سختی دارد؛ پس قبل از جا ماندن آن ها، باید به جوش‌ها باید رسیدگی شود. البته در بعضی از پوست ها، جای جوش‌ها بدون دست کاری هم باقی می‌ماند که این خاصیت پوست است.

احسانی درباره‌ی احتمال خارش و درد آکنه، بیان کرد: ممکن است جوش‌ها آن قدر التهابی چرکی باشند که دردناک شوند و خارش داشته باشند جوش‌های کیستی بیش‌تر دردناک می‌شوند. این را نیز بگویم که آکنه جنسیت ندارد بدین معنا که در مردان و زنان تفاوتی ندارد. شیوع آکنه در هر دو گروه، برابر است، اما آکنه‌های شدید در آقایان بیش‌تر است.

او درباره تاثیر درمان‌های خانگی در درمان آکنه افزود: بعضی افراد درمان‌های خانگی برایشان تاثیرگذار بوده است؛ ولی همیشه این طور نیست. مصرف میوه، سبزی و غذا‌های دریایی جوش را کم می‌کند. استرس، جوش را بیش‌تر می‌کند و شیر، جوش زاست. شیر را افرادی که آکنه دارند باید کم‌تر مصرف کنند. از مواد و کرم‌های چرب و لوازم آرایش کم‌تر باید استفاده کرد؛ زیرا با مصرف آن ها، منافذ پوست فردی که آکنه دارد، بسته می‌شود و جوش‌ها با لوازم آرایش بیش‌تر می‌شود. شست و شوی زیاد کمک دهنده نیست و باید به اندازه و ولرم پوست را شست. همچنین، ضدآفتاب و محصولات برای افرادی که پوست چرب و آکنه‌ای دارند باید فاقد چربی باشد.

این متخصص پوست و مو در پاسخ به این پرسش که آیا جوش صورت مسری و واگیردار است، گفت: باکتری روی پوست همه افراد وجود دارد و منتقل نمی‌شود. به هیچ وجه، واگیر دار و مسری نیست؛ اما می‌تواند جوش زدن ژنتیکی باشد. بدین معنا که زیاد چرب بودن پوست، به ژنتیک هم بستگی دارد؛ همچنین بیشترین ناحیه برای آکنه ناحیه صورت، سینه، گردن و پشت کمر و به ندرت روی دست هاست؛ البته جوش‌هایی که در ناحیه‌های دیگر مثل ران یا باسن زده می‌شود آکنه نیستند و شرایط و عامل میکروبیشون متفاوت است.احسانی در پایان اظهار کرد: ضرورتاً پوست چرب، جوش دار نیست، اما ۹۰ درصد از افرادی که جوش می‌زنند پوست چربی دارند و ١٠ درصد پوست خشک دارند. 


کد مطلب: 380380

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/380380/آکنه-های-شدید-آقایان-بیش-تر

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir