کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

سکوت مقامات عراق در برابر اعتراض ایران

20 دی 1401 ساعت 17:32


گروه سیاسی: با وجود درخواست شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از عراق برای پوزش‌خواهی به خاطر استفاده از عبارت خلیج عربی در جریان میزبانی جام فوتبال، مقامات رسمی عراق در این باره سکوت کرده‌اند.
همزمان یکی از رهبران جنبش مقتدی صدر در این کشور، ایران را به رویه «استکباری» در قبال عراق متهم کرده است.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه، تایید کرد که ایران «رسما» در خصوص استفاده از عبارت یاد شده به جای خلیج فارس، به عراق شکایت کرده است.ناصر شیاع السودانی، نخست ‌وزیر جدید عراق، هفته گذشته در گشایش مسابقات فوتبال حوزه خلیج فارس در بندر بصره در جنوب عراق، از نام رسمی این مسابقات با عنوان «جام خلیج عربی» استفاده کرد.مقتدی صدر نیز در توییت خود از واژه خلیج عربی برای خوشامدگویی به مهمانان فوتبالی و فوتبال‌دوستان به بصره استفاده کرد.
در پی اعتراض فدراسیون فوتبال ایران، علی‌رضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس، در انتقاد از عراق گفت: «به نخست ‌وزیر عراق و مقتدی صدر توصیه می‌کنم که عذرخواهی کرده و از اقدامات جنجالی که برخلاف منافع دو دولت است و میان دو ملت اختلاف ایجاد می‌کند، دست بکشند.» سلیمی افزود: «به کسانی که از اسم مجعول خلیج عربی در کشورهای عربی استفاده می‌کنند، می‌خواهیم تاریخ را مطالعه کنند.»
ولی‌الله بیاتی و شمار دیگری از نمایندگان مجلس  نیز  پوزش‌خواهی رسمی عراق را درخواست کردند.اما به نوشته المانیتور، عصام الاسدی، یکی از دستیاران مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر، گفت ایران از نزدیک شدن عراق به همسایگان عرب خود خشمگین شده و نگران است که این نزدیکی به همکاری اقتصادی و سیاسی و کاهش نفوذ ایران در عراق منجر شود.به گفته دستیار  صدر، ایران با خوی استکباری در قبال عراق رفتار می‌کند و دستور می‌دهد.
رسانه‌های عرب میزبانی بصره از هزاران عرب کشورهای حاشیه خلیج فارس را با شور و شوق بازتاب داده و آن را نشانه نزدیک شدن عراق و امیرنشین‌ها دانسته‌اند.
مسابقات جام کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با شرکت تیم‌ ملی هشت کشور عراق، عربستان، امارات، بحرین، کویت، قطر و عمان در جریان است. یمن نیز یکی از این کشورهاست که با وجود ادامه جنگ، امسال در این دوره نیز شرکت کرده است.
امسال بیست و پنجمین دوره این رقابت‌ها است که با حضور جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، و کمتر از یک ماه پس از جام جهانی فوتبال، آغاز به کار کرد.


 


کد مطلب: 380545

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/380545/سکوت-مقامات-عراق-برابر-اعتراض-ایران

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir