به روز شده در ۱۴۰۲/۰۹/۱۰ - ۱۶:۳۵
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۲۱ ساعت ۰۹:۵۰
کد مطلب : ۳۸۰۶۴۲

تمام زنان خارجی که به سینمای ایران آمدند

تمام زنان خارجی که به سینمای ایران آمدند
گروه فرهنگی: سال‌هاست بازیگران خارجی در برخی آثار سینمایی و تلویزیونی ایرانی حضور دارند که هر چند تعدادشان کم نیست ولی هنوز به واسطه روحیه ما ایرانیان وقتی بشنویم بازیگران خارجی در اثری حضور دارند، آن اثر برای‌مان جذاب‌تر می‌شود و ناخودآگاه حس می‌کنیم کار وجه بین‌المللی یافته و ارتباط فرهنگی را با دیگر کشورها به‌ویژه کشور بازیگر مذکور برقرار کرده است. همان‌طور که اشاره شد  این بده بستان‌های فرهنگی و هنری تعدادشان زیاد است و البته سابقه طولانی هم در دنیا و همین ایران خودمان دارد. این شب‌ها که سریال تمام رخ از شبکه سه سیما پخش می‌شود و تعداد زیادی از بازیگران خارجی را کنار ایرانیان برای روایت قصه‌اش برگزیده است، بهانه‌ای شد تا از این میان تعدادی از آثار تلویزیونی را مرور کنیم که بازیگرانی از دیگر ملیت‌ها در آن حضور پررنگی داشتند.
 

حضور بازیگران خارجی در سریالی وطنی یا تصویربرداری بخشی از یک قصه ایرانی در خارج از کشور، تقریبا به رویه‌ای معمول بدل شده که سعی دارد جذابیت بیشتری به اثر ببخشد اما گاهی این اتفاق بدون دلیلی محکم رخ می‌دهد و فقط جنبه تزئینی می‌یابد و گاهی واقعا به فراخور قصه صورت می‌گیرد. این روزها هم سریال‌هایی چون سلمان فارسی در خارج از کشور تصویربرداری می‌شود و در طول قصه خود هم از بازیگران خارجی بهره برده نظیر هشام رستم، بازیگر ترک تبار اهل تونس که در این سریال نقش راهب کلیسای بیزانس را بازی کرد و البته اجل امانش نداد تا حاصل کار خود را در تلویزیون به تماشا بنشیند. برخی آثار دیگر نیز که در مرحله پس از تولید یا پخش هستند هم در داخل یا خارج ایران بازیگران غیرایرانی را به کار گرفتند که در ادامه به کمک روزنامه جام جم به معرفی این بازیگران و نقش آن‌ها در سریال‌ها خواهیم پرداخت
 
بازیگرانی از غرب تا شرق
سریال تمام رخ که به‌تازگی این شب‌ها روی آنتن شبکه سه سیما رفته است، بخشی از قصه خود را در خارج کشور روایت می‌کند. ابوالفضل صفری، تهیه‌کننده «تمام رخ» بیان کرده، گروه در دو کشور تصویربرداری داشته که یکی از آنها ترکیه است. همچنین در تیم نقش‌آفرینان سریال ۱۰بازیگر خارجی از سرزمین‌های مختلف همچون روسیه، آمریکا، اوکراین، همچنین کشورهای آسیایی و آفریقایی حضور دارند که یکی از بازیگران زن این سریال از اهالی اوکراین است و گفته می‌شود نقش شاخصی میان بازیگران خارجی دارد و بازی‌اش آغاز شده است.

عاشقان ناکام
سریال مدار صفر درجه به کارگردانی حسن فتحی که روی آنتن شبکه یک سیما رفت، به فراخور قصه که بخشی از آن در خارج از کشور می‌گذشت تعدادی بازیگر خارجی، ایفاگران برخی نقش‌ها بودند. در این میان، دو نفر از بازیگران نقش‌های اصلی یعنی شخصیت سارا آستروک و سرگرد بهروز فتاحی هم از خارجی‌ها انتخاب شده بودند. ناتالی متی که پس از این سریال هم در یک فیلم سینمایی با فتحی همکاری داشت، با مدار صفر درجه و دوبله مریم شیرزاد در قصه‌ای عاشقانه و تاریخی در ایران شناخته شد. این بازیگر که از مادری ایتالیایی و پدری هلندی زاده شده، ملیت فرانسوی دارد و دانش‌آموخته تئاتر است. متی با مردی ایرانی ازدواج کرده و به همین علت تا حدی به زبان فارسی تسلط دارد.

پیوند ایرانی و تاجیکستانی
قصه سریال تاریخی «در چشم باد» با دوستی یک خانواده ایرانی و یک خانواده تاجیکستانی شروع می‌شود که هر دو در صف مبارزه با بیگانگان و در گروه همراهان میرزا کوچک‌خان بودند که پس از شکست جنبش جنگل به تهران می‌آیند. بازیگران خانواده تاجیکستانی واقعا از اهالی این کشور بودند. ستاره صفرآوه، نقش لیلی را بازی می‌کرد که به عقد پسر خانواده ایرانی درآمد و عشق میان آنها سرنوشت عجیبی پیدا کرد و بارها با جدایی همراه بود. حبیب‌ا... عبدالرزاق از تاجیکستان هم ایفاگر نقش حسام، پدر لیلی بود که بازیگران این سریال پیشتر او را با نقش مراد در سریال «شکرانه» دیده بودند. بازیگر نقش مادر این خانواده (مه‌لقا) هم لطافت یوسفی از هنرپیشگان تاجیک بود.

ژانگ از خطه چین
سیروس مقدم از جمله کارگردانان فعالی است که با ساخت سریال پایتخت در چند فصل توانست شهرت بسیاری پیدا کند. مقدم در یکی از فصل‌های سریال پایتخت که نوروز ۹۳ روانه آنتن شبکه یک شد، سراغ یک بازیگر چینی رفت؛ منگ هان ژانگ، بازیگر چینی سریال پایتخت که نقش همسر ارسطو را ایفا کرده بود. این بازیگر دانش‌آموخته رشته زبان و ادبیات فارسی بود. همچنین او یک کتاب درباره مقایسه ضرب‌المثل‌های فارسی و چینی به نگارش درآورده است.

رهای سریال کیمیا و همسر ایرانی‌اش
گلوریا هاردی بازیگر نقش رها در سریال کیمیا ملیتی ایرانی، فرانسوی دارد. او مادری ایرانی و پدری فرانسوی دارد و فارسی را خوب متوجه نمی‌شود. همه اقوام گلوریا هاردی در فرانسه زندگی می کنند و وی همسر ساعد سهیلی بازیگر جوان سینما که فرزند سعید سهیلی از کارگردانان سینما است می‌باشد که 8 سال پیش با یکدیگر ازدواج کرده‌اند. گلوریا هارد در اولین تجربه بازیگری خود در ایران با بازی در نقش رها (آزاده) در سریال کیمیا نقش‌آفرینی کرده است و احتمال می‌رود جز بازیگران پرکار چند سال آینده ایران با توجه به امکان استفاده از این بازیگر در سریال‌های که در خارج از کشور ضبط می‌شود باشد!
مرجع : روزیاتو
برچسب ها: سینمای ایران