به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۲۰ - ۱۲:۰۳
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۲۱ ساعت ۱۷:۵۹
کد مطلب : ۳۸۰۷۸۳

افزایش صادرات آلمان به ایران در سال گذشته

افزایش صادرات آلمان به ایران در سال گذشته
گروه اقتصادی: علیرغم انتقادهای تند دولت آلمان از دولت تهران اما صادرات این کشور به ایران در سال گذشته میلادی ۱۲ درصد افزایش داشته است.
در فاصله ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۲۲ صادرات آلمان به ایران در مقایسه با مدت مشابه در سال پیش از آن ۱۲/۷ درصد افزایش داشته و به حدود یک و نیم میلیارد یورو رسیده است.
خبرگزاری رویترز ضمن اعلام این خبر نوشت میزان صادرات آلمان به ایران در مدت مشابه در سال ۲۰۲۱، یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو بوده است. این ارقام از اداره آمار فدرال آلمان به دست رویترز رسیده است.اتاق تجارت و صنعت ایران و آلمان کوتاه‌مدتی پیش از سال جدید نوشت: «آلمان مانند قبل مهمترین شریک تجاری ایران در اروپاست.»آلمان در سال‌های گذشته بیش از هرچیز تولیدات شیمیایی، ماشین‌آلات و مواد غذایی به ایران صادر کرده است. در مقابل نیز بیش از همه مواد غذایی از ایران به آلمان صادر شده است. حجم صادرات ایران به آلمان در ۱۱ ماه سال ۲۰۲۲ حدود ۲۷۸ میلیون یورو بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از آن ۲/۹ درصد کاهش داشته است.
در سال ۲۰۱۵ با امضای توافق هسته‌ای موسوم به برجام، بسیاری از تحریم‌های غرب علیه ایران برداشته شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا اما در سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد و تحریم‌های جدیدی را به صورت یک جانبه علیه ایران اعمال کرد که شامل کشورهای ثالث و شرکت‌های تجاری آنها نیز می‌شود. همین امر باعث کاهش مبادلات تجاری آلمان با ایران شده است.


 
برچسب ها: آلمان