به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۲۱:۲۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۲۳ ساعت ۱۲:۲۳
کد مطلب : ۳۸۰۹۷۵

 سال ۲۰۲۳؛سالی سخت برای جهان

 سال ۲۰۲۳؛سالی سخت برای جهان
گروه بین الملل: رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت: چین باید به سیاست بازگشایی اقتصادی خود پس از سال‌ها اختلال ایجاد شده به خاطر سیاست کووید صفر خود ادامه دهد.
کریستالینا جورجیوا گفت: بازگشت چین به شرایط عادی، به احتمال قوی مهم‌ترین عامل در رشد اقتصادی جهان در سال جاری خواهد بود.
وی افزود: سال ۲۰۲۳ «سال سختی» برای اقتصاد جهان خواهد بود.
اقتصاد چین به دنبال سیاست «کووید صفر» و افت تقاضای جهانی با کندی و کسادی مواجه بوده است.
نهادهای مالی می‌گویند سرعت رشد اقتصادی در جهان امسال به احتمال قوی کاهش می‌یابد اما به گفته جورجیوا، می‌توان از رکود جهانی جلوگیری کرد.اقتصاد آمریکا به عنوان مثال نشانه‌های از رشد اقتصادی نشان داده است.رئیس صندوق بین‌المللی پول در ابتدای ژانویه هشدار داده بود که در سال ۲۰۲۳ میلادی یک سوم از اقتصاد جهانی وارد رکود خواهند شد.رشد تورم، جنگ اوکراین، افزایش قیمت‌ها، بالا رفتن نرخ بهره و شیوع دوباره کرونا در چین بر اقتصاد جهانی سایه انداخته است.
 جورجیوا گفت: صندوق بین المللی پول انتظار دارد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۴ به سمت یک مسیر رشد بالاتر حرکت کند.
صندوق بین‌المللی پول معتقد است که حتی اگر برخی کشورها شاهد رکود باشند، می‌توان از رکود جهانی جلوگیری کرد اما این موضوع منوط به عدم وجود عوامل منفی مانند ناآرامی‌های فزاینده اجتماعی، رویدادهای آب و هوایی یا بدتر شدن وضعیت جنگ اوکراین است.به جز صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی هم در گزارشی گفته است که به دلیل افزایش تورم و نرخ سود بانکی، کاهش سرمایه‌گذاری و همچنین اختلال در چرخه توزیع کالا، رشد اقتصادی جهان کند خواهد شد.

 
برچسب ها: سال ۲۰۲۳