کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

آلمان نسل‌کشی ایزدی‌ها را به رسمیت شناخت

24 دی 1401 ساعت 18:50


گروه بین الملل: دولت ائتلافی آلمان و بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی اپوزیسیون طرحی برای به رسمیت شناختن نسل‌کشی ایزدی‌ها تنظیم کرده‌اند. در دوران تسلط گروه تروریستی داعش در شمال عراق هزاران ایزدی قتل عام شدند.
اوت سال ۲۰۱۴ زمانی که یکی از اعضای اقلیت مذهبی ایردیان در برلین برای جلوگیری از کشتار جمعی پیروان این مذهب از جامعه جهانی کمک خواست، قتل عام آنها در منطقه سنجار در شمال عراق آغاز شده بود.
گروه تروریستی داعش زمانی که خلافت خودخوانده‌اش را در بخش‌هایی از شمال عراق، از جمله منطقه موصل به راه‌ انداخته بود، نابودی کامل ایزدی‌ها و مسلمان کردن اجباری آنها را در دستور کار قرار داد.زیگمار گابریل، وزیر خارجه وقت آلمان همان زمان از فاجعه‌ای که در حال رخ دادن بود باخبر بوده و هشدار می‌داد که این مقدمه یک نسل‌کشی است و قرار است اقلیت مذهبی ایزدی نابود شود.
مناطق کردنشین سنجار (شنگال) و زمار در استان نینوا و نزدیکی کلان‌شهر موصل آن زمان سکونت‌گاه اصلی ایزدیان بودند که  تروریست‌ها بر آن تسلط داشتند.
به گفته گروه‌های حقوق بشری گروه داعش بسیاری از مردان ایزدی، به خصوص در روستای کوچو را قتل عام کردند و زنان و دختران جوان را به اسارت گرفتند و از آنها به عنوان کنیز و برده جنسی سوءاستفاده کردند.مطابق شواهد سرنوشت اغلب سالمندان چیزی جز مرگ نبود و پسران جوان ایزدی نیز باید به اجبار مسلمان می‌شدند و آموزش می‌دیدند تا همراه تروریست‌های داعش بجنگند.
گروه داعش اقلیت مذهبی ایزدیان را کافر می‌داند و قتل مردان و به بردگی گرفتن زنان آنها را مجاز می‌شمارد.
شمار ایزدی‌ها در شمال عراق پیش از تابستان سال ۲۰۱۴ حدود ۵۵۰ هزار نفر برآورد می‌شد. از این جمعیت ده‌ها هزار نفر قتل عام و اسیر و بیش از ۳۶۰ هزار نفر آواره کشورهای دیگر شدند که حدود دو سوم کل جمعیت ایزدی‌ها هستند.
سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۶ نسل‌کشی اقلیت ایزدی توسط داعش را به رسمیت شناخت. برخی دیگر از کشورها نیز قتل عام‌های داعش در شمال عراق را مصداق نسل‌کشی و پاکسازی قومی دانسته‌اند.
گروه‌های پارلمانی سه حزب تشکیل دهنده دولت ائتلافی فدرال و فراکسیون پارلمانی حزب‌های دموکرات و سوسیال مسیحی قصد دارند به رسمیت شناختن نسل‌کشی ایزدی‌ها را در پارلمان فدرال (بوندس‌تاگ) به بحث و رای بگذارند.
ماکس لوکس، نماینده حزب سبزها در بوندس‌تاگ می‌گوید با به رسمیت ‌شناخته شدن نسل‌کشی باید جان پیروان مذهب ایزدی در همه جا تحت حفاظت قرار گیرد.
او به عنوان یکی از طراحان طرح معتقد است با این اقدام باید بر دلهره تجربه‌شده، ترس از عدم امنیت و این احساس که جامعه جهانی به وضعیت بحرانی ایزدی‌ها به اندازه لازم توجه ندارد تاکید شود.پتر هاید، دبیر کمیسیون حقوق بشر بوندس‌تاگ از حزب دموکرات‌های آزاد می‌گوید از مدت‌ها پیش ضرورت داشت که به سکوت درباره فاجعه‌ای که بر سر ایزدی‌ها آمده، خاتمه داد. به گفته او آلمان به خاطر گذشته خود مسئولیت دارد در برابر هر اقدام ضد بشری، بدون توجه به مکانی که در آن رخ داده، موضع‌گیری کند.بر پایه برآوردها در دوران تسلط داعش در شمال عراق دست‌کم پنج هزار ایزدی به قتل رسیده و بیش از هفت هزار نفر به اسارت گرفته شده‌اند.
طرح به رسمیت شناختن نسل‌کشی ایزدی‌ها که قرار است در بوندس‌تاگ به تصویب برسد شامل ۲۰ ماده، از جمله درباره افزایش کمک‌های مالی به قربانیان و بازماندگان می‌شود.
رسیدگی قضائی به جنایت‌های داعش در شمال عراق و پیگرد عاملان جنایت علیه ایزدی‌ها از دیگر موارد مطرح در طرح است.طرح مشترک دولت ائتلافی آلمان و بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی همچنین تاکید دارد که باید زمینه و امکانات بازگشت حدود۳۰۰ هزار آواره ایزدی به منطقه سنجار فراهم شود.گروه‌های پارلمانی احزاب دولتی و اپوزیسیون با اشاره به خودکشی بسیاری از پناهجویان ایزدی به خاطر ناامیدی از وضعیت آینده تاکید کرده‌اند که لازم است در چارچوب رویه‌های پناهندگی از این افراد حمایت شود.
گرچه نسل‌کشی ایزدی‌ها در بوندس‌تاگ هنوز به تصویب نهایی نرسیده، آلمان در زمینه رسیدگی قضائی به جنایت‌ها علیه این اقلیت مذهبی پیشتاز است و این کار را نوامبر سال ۲۰۲۱ به انجام رساند.آن زمان دادگاه عالی ایالتی شهر فرانکفورت در جریان محاکمه یکی از تروریست‌های گروه داعش او را در اتهام ارتکاب نسل‌کشی مجرم شناخت.
با گذشته بیش از هشت سال از جنایت‌های داعش در شمال عراق همچنان گورهای دست جمعی جدیدی در مناطق سکونت ایزدی‌ها کشف می‌شود که پرده دیگری از قتل‌عام پیروان این اقلیت مذهبی را برملا می‌کند.
همچنان از سرنوشت بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ ایزدی خبری در دست نیست. تنها در روستای کوچو حدود ۴۰۰ مرد به قتل رسیدند و هزار و ۲۵۰ زن و کودک به اسارت گرفته شده‌اند.
در منطقه سنجار گورهای زیادی با نام و نشان قربانیان برجا مانده اما هنوز هویت صدها جسدی که در گورهای دست جمعی پیدا شده مشخص نیست.
به گفته یکی از اعضای فراکسیون پارلمانی حزب سوسیال دموکرات تنها زمانی می‌توان از عدالت سخن گفت که قربانیان شناسایی، قاتلان مجازات و وضعیت ناپدیدشدگان روشن شود.
نادیه مراد، دختر کرد ایزدی اهل روستای کوچو و از قربانیان داعش است که سال ۲۰۱۸ به خاطر مبارزاتش علیه خشونت جنسی و سو‌ءاستفاده از آن به عنوان سلاح در جنگ‌ها، یکی از دریافت کنندگان جایزه صلح نوبل معرفی شد.


کد مطلب: 381268

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/381268/آلمان-نسل-کشی-ایزدی-ها-رسمیت-شناخت

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir