به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۵ - ۱۸:۳۴
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ ساعت ۰۹:۱۶
کد مطلب : ۳۸۳۳۹۵

برکناری و استعفای مقامات ارشد اوکراین

برکناری و استعفای مقامات ارشد اوکراین
گروه بین الملل: در پی اعلام ترمیم ساختار دولت از سوی ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، چندین مقام ارشد برکنار شدند؛ از جمله چند معاون وزیر، معاون دفتر ریاست جمهوری و معاون دادستانی کل. اتحادیه اروپا از این اقدام استقبال کرد.
در راستای تغییر ساختار مدیریت ارشد اوکراین، چندین معاون وزیر، فرماندار و شماری از اعضای دولت  یا استعفا دادند یا برکنار شدند.
یک سخنگوی اتحادیه اروپا در بروکسل گفت، اقدامات اتخاذ شده مورد استقبال قرار گرفته، اما در زمینه مبارزه با فساد اداری در اوکراین اقدامات بیشتری لازم است. او افزود، کمک‌کنندگان مالی باید این تضمین را داشته باشند که وجوه کمکی به صورت معقول هزینه خواهند شد.اتحادیه اروپا هفته گذشته یک وام سه میلیارد یورویی به اوکراین پرداخت کرد. قرار است تا پایان سال جاری میلادی نیز ۱۵ میلیارد یورو دیگر پرداخت شود.
ویاچسلاو نگودا و ایوان لوکریا، دو معاون وزیر عمران و توسعه محلی و منطقه‌ای  استعفای خود را اعلام کردند.
ویاچسلاو شاپووالوف، معاون وزیر دفاع نیز پیش از این استعفا داده بود. او از جمله مسئولیت تامین آذوقه و تجهیزات نیروهای نظامی را بر عهده داشت. شاپووالوف در توجیه استعفای خود به "اتهامات فساد توسط رسانه‌ها" اشاره کرد و گفت، کمیسیون امور دفاعی پارلمان اوکراین هیچ مدرکی برای آن پیدا نکرده است.
بیانیه‌ای که در وب‌سایت وزارت دفاع منتشر شد، استعفای شاپووالوف را "یک اقدام شرافتمندانه" خوانده است که به حفظ اعتماد به این وزارتخانه کمک می‌کند. وزارت دفاع اوکراین به دلیل خرید مواد غذایی برای سربازان با قیمت‌های بالاتر از حد معمول زیر فشار انتقادهای گسترده است.
پنج فرماندار به دستور رئیس‌جمهوری، ولودیمیر زلنسکی، برکنار شده‌اند. این افراد فرمانداران مناطق دنیپروپتروفسک، کی‌یف، سومی، زاپوریژیا و خرسون بوده‌اند.
علاوه بر این، الکسی سیموننکو، معاون دادستان کل "به درخواست خودش" برکنار شد. دادستانی دلیلی برای این تصمیم ارائه نکرد.
کیریلو تیموشنکو، معاون رئیس دفتر ریاست جمهوری اوکراین نیز  درخواست برکناری خود را به زلنسکی ارائه داد. بر اساس حکمی که در وب‌سایت رئیس‌جمهور منتشر شده، زلنسکی با این درخواست موافقت و این مقام ارشد را از سمت خود برکنار کرده است. تیموشنکو در کانال تلگرام از زلنسکی به خاطر اعتماد و فرصت خدمت برای کشور در زمان جنگ تشکر کرده است.
تیموشنکو قبلاً سر و صدای زیادی به پا کرده بود، زیرا با یک خودروی صحرایی آمریکایی رفت‌وآمد می‌کرده است. این خودروهای شاسی بلند را شرکت آمریکایی جنرال موتورز برای نجات شهروندان از مناطق جنگی و برای انجام مأموریت‌های بشردوستانه در اختیار دولت اوکراین گذاشته بود.
مشاور دفتر ریاست‌جمهوری، اولکسی آرستوویچ، نیز قبلا استعفا داده بود. بارها گفته شده بود که او جاه‌طلبانه در صدد احراز بالاترین مقام دولت است.
او علاوه  بر این در مصاحبه‌ای درباره علت اصابت موشک روسی به ساختمان مسکونی در شهر دنیپرو در جنوب شرقی اوکراین، گمانه‌زنی کرده بود که سیستم دفاع ضدهوایی اوکراین می‌توانسته عامل برخورد موشک به ساختمان مسکونی بوده باشد.در پی این اظهارات، روسیه با استناد به سخنان آرستویچ، کی‌یف را مسئول اصابت موشک دانست. واسیلی نبنسیا، نماینده روسیه در سازمان ملل اظهار داشت: «نیروهای دفاع ضدهوایی اوکراین یک موشک روسی را که هدف آن یک زیرساخت تأمین انرژی بود، ساقط کردند».
او گفت، پدافند ضدهوایی اوکراینی‌ها در یک منطقه مسکونی قرار داشته که این امر خلاف موازین بین‌المللی است؛ و به گفته او، این تنها دلیل سقوط موشک بر روی یک ساختمان مسکونی بوده است.
دولت اوکراین به طور رسمی سرنگونی موشک روسی توسط ضدهوایی‌ها را رد می‌کند. گفته شد، با توجه به سرعت پرواز بسیار بالای موشک کروز از نوع Ch-22، عملاً پدافند هوایی امکان سرنگونی آن را نداشته است. در اثر اصابت این موشک بیش از ۴۰ نفر جان خود را از دست دادند.
برچسب ها: اوکراین