به روز شده در ۱۴۰۲/۰۷/۱۲ - ۱۱:۰۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ ساعت ۱۷:۱۸
کد مطلب : ۳۸۳۵۲۰

تداوم‌بارش باران در۶استان؛احتمال‌لغزندگی جاده‌ها

تداوم‌بارش باران در۶استان؛احتمال‌لغزندگی جاده‌ها
گروه جامعه: سازمان هواشناسی نسبت به فعالیت سامانه بارشی و بارش برف و وباران و وزش باد و رعد و برق ، احتمال آبگرفتگی معابرو احتمال خسارت به صنعت کشاورزی هشدار داد.به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح زرد از ادامه فعالیت سامانه بارشی، بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد و رخداد مه، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف از پنجشنبه تا شنبه ( ۶ تا ۸ بهمن) خبر داد.
 
این شرایط جوی روز پنجشنبه در نیمه‌ غربی کرمان، جمعه در شرق و جنوب فارس، هرمزگان، کرمان، نیمه جنوبی یزد، خراسان جنوبی و شنبه در شمال کرمان، نیمه شمالی سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.در اثر این مخاطره کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، احتمال اختلال در تردد، احتمال آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب در مسیل‌ها، احتمال خسارت به صنعت کشاورزی و احتمال افت فشار گاز و قطعی برق پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی برای جلوگیری از آسیب‌ها و مخاطرات ناشی از این مخاطره جوی احتیاط در سفرها، به همراه داشتن تجهیزات کافی هنگام مسافرت با خودرو، اتخاذ تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی برای جلوگیری از خسارات، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و مدیریت در مصرف منابع انرژی به‌ویژه گاز و برق را توصیه می‌کند.

این سازمان همچنین با صدور هشدار زردرنگ از وزش باد و افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین ۱ تا ۱.۵متر و در فراساحل ۱.۵ تا ۲.۵ متر خبر داد.این شرایط جوی روز شنبه در نواحی ساحلی و دور از ساحل شمالی و مرکزی و شرقی خلیج فارس، در استان‌های بوشهر و هرمزگان و دریای عمان، یکشنبه در نواحی ساحلی و دور از ساحل مرکزی و شرقی خلیج فارس، در استان‌های بوشهر و هرمزگان پیش‌بینی می‌شود.

در اثر این مخاطره پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های صیادی، احتمال خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و نیمه‌سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی در ساحل و فراساحل و فعالیت‌های دریایی به‌ویژه در نواحی دور از ساحل دور از انتظار نیست.

 هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
برچسب ها: هواشناسی بارندگی