به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۹:۵۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ ساعت ۰۹:۳۸
کد مطلب : ۳۸۳۸۲۸

کشف قدیمی‌ترین جسد غیرسلطنتی در مصر

کشف قدیمی‌ترین جسد غیرسلطنتی در مصر
گروه فرهنگی: باستان‌شناسان می‌گویند که یک مومیایی که با ورقه طلا پوشانده شده است را در داخل مقبره‌ای که برای ۴۳۰۰ سال سربسته بوده پیدا کرده‌اند.به گزارش فرارو، تصور می‌شود این مومیایی، که بقایای مردی به نام هِکاشِپِس است، یکی از قدیمی‌ترین و کامل‌ترین اجساد غیرسلطنتی باشد که تاکنون در مصر کشف شده است.

این مومیایی در داخل نقبی به عمق ۱۵ متر در سقاره - یک محوطه باستانی برای خاکسپاری مردگان در جنوب قاهره - کشف شد. در این دالان سه مقبره دیگر هم وجود داشت.یک مقبره هم متعلق به یک مقام ملقب به «حافظ اسرار» است.گفته می‌شود که بزرگترین مومیایی کشف شده در این محوطه متعلق به مردی به نام «خنومجِدِف» - یک موبد، بازرس و سرپرست اشراف - است.

یک مومیایی دیگر متعلق به مردی به نام «مِری» است که یک مقام ارشد دربار بود و عنوان «حافظ اسرار» را یدک می‌کشید. او مسئول انجام برخی مناسک ویژه مذهبی بود.شخصی به نام فِتِک که کاتب و قاضی بود در مقبره دیگری دفن شده بود، جایی که کلکسیونی از مجسمه‌ها که تصور می‌شود بزرگترین در نوع خود در این ناحیه باشد پیدا شد.چندین قلم اجناس عتیقه دیگر از جمله ظروف سفالی در میان مقبره‌ها پیدا شد.
 

زاهی حواس، وزیر سابق میراث باستانی مصر، گفته است که قدمت همه این اقلام به قرون ۲۵ تا ۲۲ قبل از میلاد می‌رسد.علی ابو دِشیش دیگر باستان‌شناس حاضر در این حفاری گفت: «این کشف خیلی مهم است، چون پادشاهان را به مردمی که در اطراف آن‌ها زندگی می‌کردند پیوند می‌زند.»سقاره که در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد برای بیش از ۳۰۰۰ سال پیوسته محل دفن مردگان بود. این محوطه در منف، پایتخت مصر باستان، قرار دارد و بیش از دوازده هرم را در خود جای داده است - از جمله هرم پلکانی، نزدیک جایی که دالان حاوی مومیایی‌ها پیدا شده است.
 
این کشف یک روز پس از آن اعلام می‌شود که کارشناسان در شهر اقصر در جنوب مصر گفتند که یک شهر مسکونی کامل از دوران روم را کشف کرده‌اند که قدمت آن به قرن دوم و سوم پس از میلاد برمی‌گردد.
باستان‌شناسان در این شهر ساختمان‌های مسکونی، برج‌ها و آنچه را که «کارگاه‌های فلزکاری» نامیده‌اند، حاوی کوزه‌ها، ابزار و سکه‌های رومی پیدا کردند.مصر در سال‌های اخیر به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای احیای صنعت گردشگری از اکتشافات باستان شناسی مهمی پرده برداشته است.

دولت امیدوار است موزه بزرگ مصر، که قرار است امسال پس از چند بار تاخیر افتتاح شود، تا سال ۲۰۲۸ سالانه ۳۰ میلیون گردشگر را جذب کند.اما منتقدان می‌گویند دولت مصر به منظور تقویت صنعت گردشگری، یافته‌های خبرساز را نسبت به تحقیقات جدی دانشگاهی در اولویت قرار داده است.
برچسب ها: باستان شناسی مصر