به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۰۰:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ ساعت ۱۱:۲۰
کد مطلب : ۳۸۳۸۶۳

۳ شاخص جدید به فرابورس اضافه می شود

۳ شاخص جدید به فرابورس اضافه می شود
گروه اقتصادی: رئیس سازمان بورس گفت: با تصمیم کمیته شاخص به زودی سه شاخص هم وزن، کل قیمت و هم وزن قیمت به فرابورس اضافه می‌شود.به گزارش سنا،  مجید عشقی افزود: به علت تمرکز و ناهمگن بودن ارزش بازار ناشران حاضر در فرابورس نیاز دسترسی به شاخص‌های متنوع‌تر از جنس شاخص‌های هم وزن جود داشت، که با تصمیم کمیته شاخص به زودی سه شاخص جدید به فرابورس اضافه می‌شود.
 
وی افزود: مطابق برنامه ریزی‌های صورت گرفته، مصوبه لازم برای محاسبه و انتشار سه شاخص جدید در بازار فرابورس از کمیته شاخص اخذ شد.عشقی تصریح کرد: مطابق آخرین تصمیمات که در کمیته شاخص اتخاذ شده مقرر شد، محاسبه و انتشار سه شاخص هم وزن، کل قیمت و هم وزن قیمت در بازار فرابورس اجرایی شود. با توجه به لزوم تمهدیدات فنی این تصمیم به طور تقریب طی روزهای آتی عملیاتی شده و سه شاخص مذکور به صورت عمومی در وب سایت مدیریت فناوری منعکس و منتشر خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت تنوع شاخص‌ها در بازار سرمایه گفت: در بازار فرابورس تنها یک شاخص (شاخص کل فرابورس) وجود دارد، اما با محاسبه و انتشار شاخص‌های جدید فعالان بازار می‌توانند با سنجه‌های بیشتری بازار فرابورس را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهند. به دلیل تمرکز و ناهمگن بودن بازار ناشران حاضر در فرابورس نیاز دسترسی به شاخص‌های متنوع‌تر از جنس شاخص‌های هم وزن وجود داشت که با تصمیم کمیته شاخص این اتفاق افتاد.
رئیس سازمان بورس افزود: فرمول و مفهوم شاخص‌های جدید فرابورس مشابه شاخص‌های مانند خود در بورس تهران است.
برچسب ها: فرابورس