به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۰۰:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۰۹ ساعت ۱۶:۰۵
کد مطلب : ۳۸۴۲۰۷
بهترین بازیکن 2022 در قاره کهن

هدف جدید طارمی: پایان سلطه سون به آسیا

هدف جدید طارمی: پایان سلطه سون به آسیا
گروه ورزشی: نشریه تیتان اسپورت از معدود رسانه‌های فوتبال در قاره آسیاست که به شکلی جالب، هر ساله با نظرخواهی از روزنامه‌نگاران آسیایی و همچنین پوشش‌دهندگان رسانه‌ای فوتبال آسیا، مرد سال قاره کهن را انتخاب می‌کند. جایزه‌ای که البته مراسم خاصی برای اهدای آن برگزار نمی‌شود، اما اغلب در حواشی تمرین یا مسابقات، در اختیار بهترین بازیکن قرار می‌گیرد.
پیش از این تیتان اسپورت 9 دوره نظرسنجی خود را برگزار کرد که 7 بار جایزه مرد سال آسیا به سون هیونگ مین، ستاره تیم‌ملی کره جنوبی رسید. در سال 2014 او پیراهن بایرلورکوزن را برتن داشت و سپس به عنوان بازیکن تاتنهام این جایزه را گرفت.
1796235
سال گذشته اگرچه سون با قاطعیت و 242 امتیاز به عنوان بهترین بازیکن قاره معرفی شد، اما دو ایرانی نیز در تعقیب او بودند. سردار آزمون 111 امتیاز به دست آورد تا در جایگاه دوم قرار بگیرد و مهدی طارمی نیز با 90 امتیاز پشت سر او ایستاد.
حالا امسال در لیست پیشنهادی تیتان اسپورت که برای هیئت ژوری ارسال شده، نام دو بازیکن ایرانی دیده می‌شود: سعید عزت‌اللهی و مهدی طارمی. این لیست 25 نفره البته فهرستی است از بازیکنان پیشنهادی و داوران می‌توانند به بازیکنان دیگری هم رای بدهند، اما حضور و درخشش عزت‌اللهی در الغرافه و همچنین سه بازی برای ایران در جام جهانی باعث شده تا او نیز در کنار طارمی که ستاره تمام عیار پورتو در سال 2022 بود، قرار بگیرد.
در لیست پیشنهادی، 7 بازیکن از ژاپن حضور دارند و پس از سامورایی‌ها، کره جنوبی با 4 و استرالیا و عربستان با 3 نماینده، از بیشترین تعداد نماینده برخوردار هستند.
1793360
نظرخواهی تیتان اسپورت به این شکل است که داوران نام 5 بازیکن را به ترتیب قرار می‌دهند که نفر نخست شش امتیاز خواهد گرفت و سایرین از 4 تا 1 امتیاز دریافت می‌کنند. در آخر مجموع امتیازات، نفر برتر را مشخص می‌کند. همچنین در صورت تساوی امتیازات، بازیکنی که بیشترین رای 6 امتیازی را گرفته باشد، مرد سال آسیا خواهد بود.
البته تفاوت جایزه تیتان اسپورت با ای اف سی در این است که بازیکنان آسیایی شاغل در سایر قاره‌ها و همچنین بازیکنان خارجی شاغل در تیم‌های آسیایی نیز در بین گزینه‌ها قرار می‌گیرند.
پژمان راهبر سردبیر "ورزش سه" همچون سایر دوره‌ها نماینده ایران در هیئت داوران این نظرخواهی خواهد بود.
نکته جالب اینکه سردار آزمون برای دو سال متوالی در جایگاه دوم این نظرسنجی قرار گرفت، اما شرایط امسال او باعث شده تا در لیست پیشنهادی قرار نداشته باشد؛ هرچند که داوران امکان رای دهی به او را خواهند داشت.
کیسوکه هوندا (2013) و شینجی اوکازاکی (2015) دیگر برندگان این نظرسنجی هستند تا جایزه مرد سال آسیا در سیطره فوتبالیست‌های شرق آسیایی قرار داشته باشد، اما درخشش مهدی طارمی در جام جهانی و حضور او در جایگاه چهارم برترین گلزنان 2022 یوفا باعث شده تا طرفداران فوتبال بیش از همیشه امیدوار به صدرنشینی یک ایرانی در این نظرخواهی باشند.
 
فهرست پیشنهادی مرد سال آسیا در نظرسنجی تیتان اسپورت:
۱. سعود عبدالحمید (الهلال - عربستان سعودی)
۲. تیراتون بونماتان (بوریرام یونایتد - تایلند)
۳. چو گیو-سونگ (جیمچئون سانگمو/ چونبوک موتورز - کره جنوبی)
۴. سالم الدوساری (الهلال - عربستان سعودی)
۵. ریتسو دوان (آیندهوون/ فرایبورگ - ژاپن)
۶. واتارو اندو (اشتوتگارت - ژاپن)
۷. سعید عزت‌اللهی (الغرافه/ وایله - ایران)
۸. ایکسان فاندی (بی‌جی پاتوم - سنگاپور)
۹. کیوگو فوروهاشی (سلتیک - ژاپن)
۱۰. کریگ گودوین (آدلاید یونایتد - استرالیا)
۱۱. ادیون ایگالو (الهلال - نیجریه)
۱۲. دایچی کامادا (آینتراخت فرانکفورت - ژاپن)
۱۳. محمد کنو (الهلال - عربستان سعودی)
۱۴. کیم مین-جائه (فنرباغچه/ ناپولی - کره جنوبی)
۱۵. کیم یونگ-گوون (اولسان هیوندای - کره جنوبی)
۱۶. متیو لکی (ملبورن سیتی - استرالیا)
۱۷. دایزن مائدا (سلتیک - ژاپن)
۱۸. کائورو میتوما (اولی رویال یونیون سنت ژیل/ برایتون - ژاپن)
۱۹. نگوین تین لین (بین دونگ - ویتنام)
۲۰. مایکل اولونگا (الهلال - کنیا)
۲۱. کای رولز (سنترال کست مارینرز/ هارت آف میدلوتیان - استرالیا)
۲۲. الدور شومورودوف (رم - ازبکستان)
۲۳. سون هیونگ-مین (تاتنهام هاتسپر - کره جنوبی)
۲۴. مهدی طارمی (پورتو - ایران)
۲۵. تاکه‌هیرو تومیاسو (آرسنال - ژاپن)
برچسب ها: مهدی طارمی