به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۰۰:۴۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۰۹ ساعت ۱۷:۴۸
کد مطلب : ۳۸۴۲۳۶

شناسایی تاثیر نور بر متابولیسم گلوکز

شناسایی تاثیر نور بر متابولیسم گلوکز
گروه علمی: محققان چینی در مطالعه اخیرشان دریافتند که نور بر متابولیسم گلوکز تأثیر می‌گذارد.به گزارش ایسنا، دانشمندان چینی دریافته‌اند که نور می‌تواند با فعال کردن سلول عقده‌ای یا سلول گانگلیون(Ganglion cell) شبکیه حساس به نور، تحمل گلوکز را در موشها کاهش دهد که این آزمایش یک استراتژی بالقوه مهم در پیشگیری و درمان و مدیریت اختلالات متابولیک گلوکز را ارائه می‌کند.
 
سلول عقده‌ای یا سلول گانگلیون، یاخته‌ای است که در گانگلیون یافت می‌شود. این سلول‌ها سیگنال‌های خود را به شکل پتانسیل عمل از طریق فیبرهای عصبی بینایی به مغز ارسال می‌کنند. این سلول‌ها حتی اگر در حال تحریک هم نباشند، ایمپالس‌های عصبی مداومی را با فرکانس متوسط ۵ هرتز بر ثانیه تولید می‌کنند.

این کشف توسط گروهی از محققان به سرپرستی «ژو تیان» (Xue Tian) از دانشگاه علم و صنعت چین انجام شد.
این مکانیسم در موش‌ها تأیید شده است و همین پدیده در انسان نیز مشاهده شده است که این امر نشان می‌دهد متابولیسم گلوکز تعدیل کننده نور ممکن است به طور گسترده در پستانداران وجود داشته باشد.به گفته ژو، یافته‌ها در موش‌ها و انسان‌ها یک توضیح ممکن برای مشاهدات اپیدمیولوژیک ارائه می‌کند و ممکن است یک استراتژی بالقوه مهم در پیشگیری و درمان اختلالات متابولیک را ارائه کند.
یافته‌های این مطالعه در مجله «سل»(Cell) منتشر شد.
برچسب ها: متابولیسم گلوکز