به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۱۸:۵۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ ساعت ۱۲:۴۲
کد مطلب : ۳۸۴۵۷۰

روند هفتگی انس جهانی طلا و پیش‌بینی بازار

روند هفتگی انس جهانی طلا و پیش‌بینی بازار
گروه اقتصادی: تعطیلات سال نو در چین و انتظار معامله‌گران برای جلسه سیاست پولی فدرال رزرو و گزارش مشاغل ماه ژانویه در هفته آینده، منجر به این شد که نوسانات قیمت طلا در هفته گذشته نسبتا محدود بماند و معامله‌گران در فاز بی‌تصمیمی قرار گیرند.

هفته پیش‌روی انس جهانی طلا
به گزارش تجارت نیوز،ابراهیم حاجی‌احمدی، تحلیلگر بازار مالی به بررسی روند انس جهانی طلا پرداخت؛ وی درباره وضعیت بازار گفت: در اوایل هفته گذشته با توجه به تداوم جریان‌های ریسک ژئوپلیتیک در منطقه اوکراین، شاهد نوسانات مثبت البته به شکلی محدود و ناپایدار در انس جهانی طلا بودیم.از طرفی کاهش نگرانی از خطر رکود، با توجه به انتشار فراتر از انتظار داده‌های مرتبط با PMI امریکا در بخش خدماتی و بخش تولید در اروپا و نیز داده‌های فصلی مرتبط به تولید ناخالص داخلی امریکا که توسط دفتر تحلیل اقتصادی ایالات متحده اعلام شد، نشان از رشد اقتصادی ایالات متحده با نرخ سالانه 2.9 درصد در سه ماهه چهارم داشت.

علاوه بر این تثبیت بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا بالای 3.5 درصد در آستانه پایان هفته، موجب افزایش عرضه‌ها و نوسانات منفی در انس جهانی طلا شد. به طوری که قیمت انس توانست، راه رفته در ابتدای هفته را کاملا بازگردد.وی در ادامه درباره رویدادهای نزدیک بازار افزود: هفته پیش‌ رو داده‌های PMI چین مورد بررسی قرار خواهند گرفت. از طرفی موسسه ISM داده‌های PMI تولیدی ایالات متحده را برای ماه ژانویه منتشر خواهد کرد که پیش‌بینی می‌شود از 48.4 در ماه دسامبر به 48.0 کاهش یابد.

گفتنی است، احتمال می‌رود معامله‌گران مواضع خود را پیش از اعلام سیاست‌های فدرال رزرو، بر اساس این داده‌ها قرار دهند. این در حالی است که انتظارات بازار به طور گسترده بیانگر افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره توسط فدرال رزرو است.اما همانطور که قبل‌تر اشاره شده بود، علاوه بر این موضوع، سرمایه‌گذاران باید به نظرات جروم پاول، رئیس کمیته FOMC در مورد چشم انداز سیاست پولی توجه بسیار زیادی داشته باشند.زیرا در صورتی که پاول بازارها را متقاعد کند که هیچ برنامه‌ای برای کاهش نرخ بهره تا قبل از سال 2024 ندارند، بازده اوراق قرضه آمریکا ممکن است بالاتر رفته و بر XAU/USD تأثیر منفی بگذارد.

چارت تکنیکال طلا
حاجی‌احمدی درباره تحلیل وضعیت نمودار طلا از منظر تکنیکی بیان کرد: وضعیت بازار نشان می‌دهد که حداقل در کوتاه مدت، فضای زیادی برای کاهش DXY وجود ندارد و طلا هم در فاز بی‌تصمیمی در بازه قیمتی 1950 الی 1910 در یک محدوده تراکمی و ساختار کامپکت در نوسان است.

وی افزود: طبیعتا خروج و تثبیت قیمت از هر سمت این محدوده، می‌تواند جهت اصلی بازار را در روزهای پیش‌رو مشخص نماید. البته در سناریویی با ضریب احتمالی بالاتر، چنانچه شاهد تثبیت قیمت انس جهانی زیر محدوده 1910 دلاری باشیم، تارگت‌هایی به ترتیب در حوالی محدوده 1870 و 1835 دلار فعال خواهند شد.در غیر این صورت، تداوم رشد قیمت انس جهانی طلا منوط به تثبیت قیمت فراتر از محدوده مقاومتی مشخص شده در چارت قیمتی خواهد بود.
برچسب ها: قیمت طلا