به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۱۸:۵۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب : ۳۸۴۵۷۴

خودرو‌های وارداتی دریک قدمی ورودبه بورس کالا

خودرو‌های وارداتی دریک قدمی ورودبه بورس کالا
گروه اقتصادی: به زودی خودروهای وارداتی در بورس کالا عرضه خواهند شد.به گزارش تجارت‌نیوز، سود بازرگانی خودروهایی که قیمت فوب آن‌ها کمتر از ۱۰ هزار یورو است و حجم موتور آن‌ها کمتر از ۱۲۰۰ سی سی است ۶ درصد تعیین شده است. خودروهای وارداتی خود را به پشت درب بورس کالا رساندند.
 
سود بازرگانی واردات خودرو
گمرک نیز در بخش نامه‌ای سود بازرگانی خودروهای وارداتی را ابلاغ کرد. این بخش نامه براساس بخشنامه هیات وزیران درباره تغییرات و اصلاح سود بازرگانی، نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت و کارگروه اقتصادی واردات خودرو سود بازرگانی علی الحساب از سوی گمرک تهیه و ابلاغ شد.پیش‌تر نیز اخباری پیرامون نامه وزیر صمت و مصوبه کارگروه اقتصادی واردات خودرو درباره سود بازرگانی منتشر شده بود اما چون این اخبار تایید نشده بود ابهاماتی را ایجاد کرده بود.

اما ابلاغ گمرک به نوعی اخبار منتشر شده پیشین را تایید کرد تا سود بازرگانی خودروها براساس حجم موتور بین ۶ درصد تا ۳۱ درصد تعیین شود.البته علاوه بر حجم موتور قیمت فوب خودروهای ورودی نیز در دور جدید واردات خودرو روی درصد سود بازرگانی آن‌ها تاثیر دارد. این میزان سود بازرگانی در حالی مشخص شده که به نسبت گذشته کاهش قابل توجهی داشته است. این مساله نشان می‌دهد سیاست گذار خودرویی در دولت سیزدهم عزم خود را جزم کرده تا جاده ورود خودرو به کشور را تسهیل کند.

سود بازرگانی خودروهای ۱۰ هزار یورویی چند درصد است؟
بر این اساس سود بازرگانی خودروهایی که قیمت فوب آن‌ها کمتر از ۱۰ هزار یورو است و حجم موتور آن‌ها کمتر از ۱۲۰۰ سی سی است ۶ درصد تعیین شده است.اگر خودروها با همین بازه قیمتی وارد شودند و حجم موتور آن‌ها بیشتر از ۱۲۰۰ سی سی باشد سود بازرگانی در نظر گرفته شده برای آن‌ها ۱۱ درصد خواهد بود.اما اگر قیمت خودروهای وارداتی در بازه ۱۰ هزار تا ۲۰ هزار یورویی باشد و حجم موتور آن‌ها تا ۱۵۰۰ سی سی باشد سود بازرگانی این نوع خودروها ۲۱ درصد اعلام شده است و اگر قیمت فوب خودروهای ورودی در بازه یاد شده باشد اما حجم موتور آن‌ها بیشتر از ۱۵۰۰ سی سی تا ۲۰۰۰ سی سی باشد سود بازرگانی آن‌ها ۳۱ درصد مشخص شد.

جدول سودبازرگانی خودروهای وارداتی
در ادامه این بخشنامه آمده است که «موارد مندرج در جدول فوق به جای مأخذ سود بازگانی ردیف‌های تعرفه مرتبط و متناظر جداول تعرفه منضم به آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات سال ۱۴۰۱ مبنای تعیین سودبازگانی علی الحساب قرار می‌گیرد. در خصوص سایر خودروهای غیر مرتبط با جدول فوق (همانند خودروهای سواری، برقی هیبریدی یا با حجم موتور ۲۰۰۰ سی سی و بالاتر و… و بندهای متناظر در کتاب مقررات صادرات و واردات سال ۱۴۰۱ مبنای تعیین سود بازرگانی علی الحساب خواهد بود.

ضمنا با توجه به اینکه اعمال مأخذهای سود بازرگانی جدول فوق) به دلیل قرار گرفتن دو یا بیش از دو مأخذ سود بازرگانی در یک ردیف تعرفه)، در سامانه جامع گمرکی میسر نیست جهت اجرای مأخذهای سود بازرگانی جدول فوق مقتضی است دستور فرمایید مابه التفاوت مربوطه در خانه (۰۴۹) اظهار نامه (خانه معافیت و تخفیفات) در گزینه «بخشودگی» و یا گزینه «سایر» اقدام شود. »با توجه به ابلاغ گمرک خودروهای وارداتی می‌توانند با توجه به تقسیم‌بندی انجام شده سود بازرگانی خود را محاسبه کرد و خود را آماده حضور روی تابلوی گمرک کنند.