به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۱:۴۸
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۳ ساعت ۰۸:۵۷
کد مطلب : ۳۸۴۹۲۸

واكنش نتانیاهو به حادثه اصفهان

واكنش نتانیاهو به حادثه  اصفهان
گروه بین الملل: نخست‌وزیر اسرائيل در گفت‌وگو با شبکه "سی‌ان‌ان" با خودداری از تأیید یا تکذیب دست داشتن کشورش در حمله پهپادی به یک مجتمع نظامی در اصفهان، اعلام کرد اسرائيل علیه ساخت و توسعه برخی جنگ‌افزارها در ایران اقدام کرده است.
بنیامین نتانیاهو،  با اشاره به پرونده هسته ای ایران ،مدعی شد كه در صورتی که یک رژیم "سرکش" قصد دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای را داشته باشد "۱۰۰ توافق" هم کمکی به رفع این خطر نخواهد کرد.
او  تنها راه متوقف ساختن یا مهار دستیابی ایران به بمب اتمی را "ترکیبی از تحریم‌های اقتصادی فلج‌کننده" دانست و در عین حال تأکید کرد: «اما مهم‌ترین چیز، یک تهدید باورکردنی نظامی است.»
نتانیاهو افزود، کشورش تا کنون "علیه توسعه جنگ‌افزارهای خاصی در ایران" اقدام کرده است.
نتانیاهو ادامه داد: «من هرگز در مورد عملیات خاصی صحبت نمی‌کنم ... و هر زمان انفجاری در خاورمیانه رخ می‌دهد اسرائيل سرزنش یا مسئول شناخته می‌شود. [این‌ها] گاهی کار ماست و گاهی هم کار ما نیست.»
بنیامین نتانیاهو همچنین اعلام کرد، به کمک‌های نظامی و ارسال جنگ‌افزار به اوکراین فکر می‌کند.
او در پاسخ به پرسشی در مورد صادرات تجهیزاتی مانند سیستم ضد موشکی "گنبد آهنین" به اوکراین به "سی‌ان‌ان" گفت: «حالا راجع به آن فکر می‌کنم.»
نخست‌وزیر اسرائيل همزمان اعلام کرد، اگر دو طرف جنگ اوکراین و همچنین آمریکا از او بخواهند، می‌تواند در این جنگ میانجی‌گری کند.
نتانیاهو پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام کرده بود، در صورتی که نخست‌وزیر شود امکان ارسال سلاح به اوکراین و همچنین میانجی‌گری در این جنگ را بررسی خواهد کرد.
اسرائيل پیش از این به‌ویژه از سوی آمریکا تحت فشار قرار داشت تا در جنگ تهاجمی روسیه علیه اوکراین فعالانه از کی‌یف حمایت کند. با این همه این کشور تا کنون مناسبات خود با روسیه را همچنان حفظ کرده است.
روسیه حریم هوایی سوریه را کنترل می‌کند. علاوه بر این، در این کشور جامعه یهودی بزرگی وجود دارد و بسیاری از اسرائيلی‌ها ریشه روسی دارند.
برچسب ها: اصفهان