به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۲:۵۹
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۳ ساعت ۱۰:۴۹
کد مطلب : ۳۸۴۹۴۰

حمایت از عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا

حمایت از عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا
گروه بین الملل: معاون پارلمان فدرال آلمان در سفر به کی‌یف هدف از این دیدار را تاکید بر تعلق اوکراین به "خانواده اروپا" عنوان کرد. کاترین گورینگ -  اکارد، معاون پارلمان فدرال آلمان (بوندس‌تاگ)  برای یک بازدید چند روزه از اوکراین وارد کی‌یف شد.
 سیاستمدار حزب سبزها می‌گوید پس از فراهم شدن زمینه‌های لازم، اوکراین باید به طور رسمی به عضویت اتحادیه اروپا درآید.
یکی از موانع عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا فساد گسترده مالی و اداری در این کشور است که دولت به تازگی مبارزه با آن را شدت داده است. رئیس جمهوری اوکراین که به تازگی تعدادی از مدیران ارشد دولتی را به اتهام دست داشتن در فساد و رشوه‌خواری برکنار کرده می‌گوید این کار با قاطعیت ادامه خواهد داشت.ولودیمیر زلنسکی می‌گوید مدیرانی که استانداردهای سخت‌گیرانه را رعایت نکنند باید روی از دست دادن پست‌شان حساب کنند.
تلاش‌ها و اقدام‌های اخیر زلنسکی گامی در جهت پیشبرد مذاکرات برای عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا به شمار می‌رود. قرار است دور جدید این مذاکرات سوم فوریه با حضور بالاترین مقام‌های اتحادیه اروپا انجام شود.
معاون رئیس بوندس‌تاگ در یک پیام توئیتری با انتشار عکس‌هایی از سفر خود به کی‌یف ضمن ستایش از شجاعت شهروندان اوکراین در مقابله با تجاوز نظامیان روسی، خبر داده که در روزهای آینده قصد دارد با بازدید از مناطق مختلف تصویری از شرایط سخت زندگی مردم و روند کمک‌های انسان‌دوستانه و بازسازی خرابی‌های جنگ به دست آورد.
آلمان پس از ایالات متحده و بریتانیا بیشترین کمک‌های نظامی و تسلیحاتی را در اختیار اوکراین قرار داده و در زمینه ارائه کمک‌های بشردوستانه به این کشور نیز اقدام‌های قابل توجهی کرده است.
یکی از درخواست‌های اوکراین در هفته‌های گذشته دریافت تسلیحات سنگین بیشتر، از جمله تانک‌های تهاجمی از کشورهای غربی، به خصوص از آلمان بوده است.
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان چهارشنبه گذشته در سخنرانی در پارلمان فدرال اعلام کرد برلین در مرحله نخست ۱۴ تانک لئوپارد۲ در اختیار اوکراین قرار می‌دهد و برای تحویل این تانک‌ها از دیگر کشورهای اروپایی هم مجوز صادر می‌کند.
آلمان پیش از این تحویل تانک‌های تهاجمی به اوکراین را مستلزم اقدام هماهنگ کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، به خصوص ایالات متحده عنوان کرده بود.
همزمان با تصمیم آلمان درباره ارسال تانک‌های لئوپارد به اوکراین، دولت جو بایدن هم برای ارسال تانک‌های تهاجمی مدل "آبرامز" آمریکا به این کشور اعلام آمادگی کرد. بریتانیا نیز خبر داده که تعدادی تانک پیشرفته "چلنجر" در اختیار کی‌یف قرار می‌دهد.
تانک‌های لئوپارد ساخت آلمان از پیشرفته‌ترین تانک‌های تهاجمی جهان به شمار می‌روند و تا کنون در اختیار بسیاری از کشورهای اروپایی نیز گذاشته شده‌اند.پیش از این برخی کشورهای اروپایی نظیر لهستان و جمهوری چک اعلام آمادگی کرده‌اند تعدادی از تانک‌های لئوپارد خود را در اختیار اوکراین قرار دهند.
روزنامه "ال پاییس" اسپانیا اول فوریه به نقل از منابع آگاه دولتی گزارش داد مادرید قصد دارد چهار یا شش تانک لئوپارد۲ را به اوکراین تحویل دهد.
بنابر این گزارش تعداد دقیق تانک‌های ارسالی به اوکراین به وضعیت تانک‌های موجود در ارتش اسپانیا بستگی دارد. وزارت دفاع اسپانیا تا کنون درباره این گزارش به طور رسمی موضع‌گیری نکرده است.پس از موافقت برخی کشورهای غربی با ارسال تانک‌های تهاجمی پیشرفته به اوکراین، ولودیمیر زلنسکی و شماری از مقام‌های ارشد این کشور خواستار دریافت هواپیماهای جنگنده شده‌اند.
 رئیس جمهور ایالات متحده شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران در کاخ سفید به این پرسش که آیا او از ارسال جنگنده‌های اف۱۶ به اوکراین حمایت می‌کند پاسخ منفی داد.
روبرت هابک، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان نیز در یک برنامه تلویزیونی تحویل هواپیمای جنگنده به اوکراین را رد کرد و افزود در حمایت حداکثری از کی‌یف باید به گونه‌ای موازنه را رعایت کرد که آلمان به "طرف جنگ" تبدیل نشود.
منتقدان ارسال تسلیحات سنگین، مانند تانک‌های تهاجمی به اوکراین هشدار می‌دهند که آلمان با این کار به یکی از طرف‌های جنگ تبدیل می‌شود اما کارشناسان حقوق بین‌الملل این ارزیابی را نادرست می‌دانند.
به باور این کارشناسان روسیه با تجاوز نظامی به اوکراین منشور سازمان ملل مبنی بر پرهیز از هر گونه تهدید و اقدام علیه تمامیت ارضی و استقلال سیاسی دیگر کشورها را نقض کرده وکی‌یف حق دارد در برابر تجاوز بیگانه به شکل "فردی یا جمعی" از خود دفاع کند.
هابک می‌گوید تا جایی که او اطلاع دارد اوکراین برای تعمیر و نگهداری از جنگنده‌های پیشرفته غرب به کمک متخصصان نظامی غربی نیاز دارد و ارائه چنین خدماتی احتمالا می‌تواند به معنای برداشتن یک گام زیادی باشد.
صدراعظم آلمان نیز پیش از این بارها درخواست مقام‌های اوکراینی برای دریافت جنگنده‌های پیشرفته غربی را با قاطعیت رد کرده است. کریستف هویسگن، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ دولت آلمان را به خاطر رد "شتابزده" درخواست‌های اوکراین سرزنش کرده و با توجه به مخالفت‌های اولیه با ارسال تانک تهاجمی می‌گوید "ما همیشه چیزهایی را رد می‌کنیم اما در آخر آماده انجام آن هستیم".
او تاکید می‌کند این "نه گفتن‌ها" بالاخره باید خاتمه یابد زیرا زیان‌بار است و از آلمان چهره‌ای غیرقابل اعتماد ارائه می‌کند.
رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ تاکید کرده که مطابق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل تحویل هواپیمای جنگنده به اوکراین برای دفاع از خود اقدامی مشروع است و کشوری که چنین اقدامی کند به یک طرف جنگ تبدیل نمی‌شود.
برچسب ها: اوکراین