به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۲:۴۲
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۳ ساعت ۰۸:۳۱
کد مطلب : ۳۸۴۹۴۷

شلیک موشک به پایگاه ترکیه در عراق

شلیک  موشک به پایگاه ترکیه در  عراق
گروه بین الملل: مقام‌های اقلیم کردستان عراق از شلیک دست کم هشت موشک به پایگاه "زلیکان" ترکیه واقع در شمال عراق خبر دادند. یک گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران سریعا مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.
رسانه‌‌ها به نقل از مقام‌های اقلیم کردستان عراق از موشک‌باران پایگاه نظامی "زلیکان" ترکیه در موصل، مرکز استان نینوا خبر داده‌اند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد، طبق بیانیه ستاد مبارزه با تروریسم اقلیم کردستان عراق، در این حمله  دست کم هشت فروند موشک به این پایگاه شلیک شده است.
دو فروند از این موشک‌ها به درون پایگاه اصابت کرده است. یک مقام وزارت دفاع ترکیه که نخواست نامش فاش شود بدون ذکر جزئیات بیش‌‌تر گفت، این حمله خسارات مالی و جانی دربر نداشته است.
ترکیه از سال ۲۰۱۹ برای مقابله با حزب ممنوعه کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) که دهه‌هاست با دولت این کشور به مبارزه برخاسته، در شمال عراق عملیات هوایی و زمینی انجام می‌دهد.
شبه‌نظامیان "پ‌ک‌ک‌" پایگاه‌های آموزشی و پناهگاه‌های خود در اقلیم کردستان عراق را همچنان حفظ کرده‌اند. واحدهای نظامی ترکیه به دفعات علیه این اهداف حملات هوایی انجام داده‌اند.
مداخله نظامی ترکیه در شمال عراق بیش از دو دهه است که قدمت دارد و نه تنها "پ‌‌ک‌ک"، بلکه در چارچوب ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا، نیروهای داعش را هم هدف قرار داده است.
داعش در فاصله سا‌ل‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ مناطق وسیعی از خاک عراق را تحت کنترل خود داشت. ترکیه چندین پایگاه در این منطقه ایجاد کرده که نارضایتی مقام‌های بغداد و برخی مقام‌های اقلیم کردستان را در پی داشته، هرچند مقا‌م‌های اقلیم حضور واحدهای نظامی ترکیه را رسما محکوم نکرده‌ا‌ند.
پایگاه‌های ترکیه بارها هدف حملات موشکی قرار گرفته‌اند. دولت عراق به‌کرات حضور نظامی ترکیه را محکوم کرده و آن را "غیرقانونی" نامیده است.
گروه "لواء احرار العراق" (گردان آزادگان عراق) مسئولیت حمله موشکی به پایگاه نظامی "زلیکان" را بر عهده گرفت. این گروه وابسته به گروه شبه‌نظامی حشد الشعبی است که حامی دولت عراق است و مورد حمایت ایران قرار دارد.


 
برچسب ها: عراق