به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۹ - ۱۴:۰۲
 
۴
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۵ ساعت ۰۹:۴۲
کد مطلب : ۳۸۵۲۰۲

۸حقیقت جالب وخواندنی درباره کشتی تایتانیک

۸حقیقت جالب وخواندنی درباره کشتی تایتانیک
گروه فرهنگی: تایتانیک یکی از مشهورترین کشتی های تاریخ است. و گرچه اغلب مردم از ماجرای غرق شدن آن در اولین سفرش که به آخرین سفر آن نیز بدل شد باخبرند، اما حقایق دیگری هم درباره ی این کشتی وجود دارد که کمتر کسی با آن ها آشنا است
 
۱- برای تمام مسافران درجه سه کشتی تنها ۲ وان حمام وجود داشت
گرچه مسافران درجه سه تایتانیک، در مقایسه با دیگر کشتی ها از شرایط بهتری برخوردار بودند، اما باز هم امکانات اندکی در اختیار داشتند. تایتانیک بین ۷۰۰ تا هزار مسافر درجه سه داشت که برای آن ها تنها ۲ وان حمام فراهم شده بود.

۲- پنیرهای تایتانیک هنوز قابل خوردن اند
وقتی لاشه ی تایتانیک کشف شد، بیشتر بار آذوقه ی کشتی که از سال ها قبل به همراه آن به زیر آب رفته بود، فاسد شده بود. اما کارشناسان می گویند احتمالاً هنوز مقداری پنیر در انبار آذوقه ی تایتانیک باقی مانده است.به گفته ی کارشناسان، برخی مواد غذایی همچون پنیر در برابر فاسد شدن مصون اند. علت آن همان فعالیت میکروبی ای است که استارت فرآیند فساد را می زند. اگر پنیرها در قوطی بوده باشند، احتمالاً با گذشت زمان تغییر چندانی نکرده اند. میکروب هایی که شیر را به پنیر تبدیل می کنند، محیط را یا بسیار اسیدی و یا بسیار قلیایی می کنند، که هر دو مورد مانع فساد بیشتر این ماده غذایی پروتئینی می شود.

۳- سریال «بازی تاج و تخت» در همان محل ساخت کشتی تایتانیک فیلمبرداری شد
کشتی اصلی تایتانیک در کارخانه کشتی سازی «هارلند اند وولف» در شهر بلفاست، پایتخت ایرلند شمالی ساخته شد. سریال «بازی تاج و تخت» هم ابتدا در نقاط مختلف ایرلند شمالی، از جمله استودیوی «پینت هال» در شهر بلفاست فیلمبرداری می شد، استودیویی که در ابتدا بخشی از کارخانه کشتی سازی «هارلند اند وولف» بود و بعدها به مرکزی برای تولید فیلم و سریال تغییر کاربری داده شد.
 
۴- ماجرای برادران ناوراتیل
مایکل و ادموند ناوراتیل دو برادر بودند که بعد از جدایی والدین شان از یکدیگر، توسط پدرشان از مادر خود ربوده شدند. پدر مایکل و ادموند به همراه پسرانش با کشتی تایتانیک راهی آمریکا شد تا در آنجا زندگی جدیدی را آغاز کنند. او گرچه در حادثه ی تراژیک کشتی تایتانیک جان خود را از دست داد، اما پسرانش که در آن زمان تنها ۲ و ۴ سال داشتند نجات یافتند. مادر مایکل و ادموند عکس آن ها را در روزنامه دید و خود را به پیش پسرانش رساند.
این ۲ برادر تنها کودکان بدون همراه بازمانده از این کشتی مشهور بودند.
 
۵- ماجرای ویولت کنستنس جسپ
ویولت کنستنس جسپ یک مهماندار کشتی و پرستار بود. او از حادثه ی غرق شدن نه فقط یک، بلکه دو کشتی نجات یافت. بار اول حادثه ی کشتی تایتانیک بود. بار دوم نیز او از حادثه ای مشابه برای کشتی بریتانیک جان به در برد. ویولت یک بار هم در سال ۱۹۱۱ هنگام برخورد کشتی های المپیک و هاک با یکدیگر از مرگ گریخت.

۶- کتاب هایی که تراژدی تایتانیک را پیش بینی کرده بودند
سال ها پیش از غرق شدن کشتی تایتانیک، ۲ کتاب مرموز به چاپ رسیده بود که از قرار معلوم این حادثه ی تراژیک را پیش بینی کرده بودند.کتاب اول به نام «ماجرای غرق شدن یک کشتی بخار پستی در اقیانوس اطلس به روایت یک بازمانده» (How the Mail Steamer Went Down in Mid-Atlantic, by a Survivor) در سال ۱۸۸۵ توسط دبلیو. تی. استد نوشته شد که یک اسپیریتوالیست (افرادی که به امکان ارتباط با ارواح مردگان اعتقاد دارند) و خبرنگار تحقیقی سرشناس بود. داستان این کتاب درباره ی یک کشتی اقیانوس پیما بود که با یک کوه یخ برخورد می کند و به همراه بسیاری از سرنشینانش غرق می شود.

کتاب دوم که «بی فرجامی یا غرق شدن تیتان» (Futility or the Wreck of the Titan) نام داشت، نوشته ی توماس اندروز بود و در سال ۱۹۱۲، درست چند ماه پیش از نخستین سفر تایتانیک منتشر شد.هر دو کتاب شباهت های زیادی به حادثه ی غرق شدن کشتی تایتانیک دارند، از جمله از جهت نام و اندازه ی کشتی ها، کمبود قایق های نجات و عامل حادثه (برخورد با کوه یخ). این تصادف بسیاری را به این باور رسانده که این کتاب ها نوعی پیشگویی بودند.

۷- فقط یک نفر زنده می ماند
جیمز کامرون، کارگردان فیلم محبوب و موفق «تایتانیک»، در صحبت های اخیر خود به برخی بحث ها درباره ی یکی از سکانس های معروف این فیلم پرداخته است. بعد از سال ها بحث درباره ی اینکه آیا جک و رز هر دو روی آن در چوبی جا می شدند، کامرون با اشاره به یک آزمایش علمی توضیح داد که در آن سکانس تنها یک نفر امکان نجات داشت.او در اینباره گفت: «ما ۲ بدلکار با همان توده ی بدنی کیت و لئو پیدا کردیم و همه جای بدن شان سنسور کار گذاشتیم. بعد آن ها را در آب یخ گذاشتیم و با چندین روش مختلف آزمایش کردیم که ببینیم می توانستند روی آن در چوبی زنده بمانند یا نه. نتیجه این بود که امکان نداشت هر دوی آن ها روی در زنده بمانند. فقط یک نفر زنده می ماند.»

۸- تایتانیک ۲ در راه است
تایتانیک ۲ یک کپی از آن کشتی مشهور است که تاجر استرالیایی، کلایو پالمر و شرکتش، «بلو استار لاین» مشغول ساخت آن هستند. این کشتی قرار است سفری را انجام دهد که کشتی اصلی موفق نشد آن را به پایان برساند. این سفر قرار بود در سال ۲۰۲۲ انجام شود اما به نظر می رسد این پروژه به تعویق افتاده است.
مرجع : روزیاتو
برچسب ها: کشتی تایتانیک