به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۱۸:۰۳
 
۱
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۵ ساعت ۱۳:۰۷
کد مطلب : ۳۸۵۲۷۸

ایران بزرگ‌ترین پالایشگاه ونزوئلا را بازسازی می‌کند

ایران بزرگ‌ترین پالایشگاه ونزوئلا را بازسازی می‌کند
گروه اقتصادی:خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی و به نقل از ۴ منبع مطلع، از قرارداد شرکت های نفت دولتی ایران و ونزوئلا برای بازسازی بزرگ ترین پالایشگاه ونزوئلا خبر داده است.به گزارش عصر ایران، به نقل از این خبر، چهار منبع نزدیک به این طرح گفتند که ایران طی قراردادی ۴۶۰ میلیون یورویی، ظرفیت پالایشگاه « پاراگوانا» - بزرگترین پالایشگاه نفت ونزوئلا - را بازیابی خواهد کرد. قرار است در قالب قرارداد جدید، ظرفیت پالایشگاه نفت پاراگوانا به ۹۵۵ هزار بشکه در روز برسد.این پالایشگاه در سواحل غربی ونزوئلا واقع شده و بزرگ ترین پالایشگاه موجود در ونزوئلاست، اما در سال های گذشته به دلیل تحریم های آمریکا و عدم سرمایه گذاری و مشکل تامین قطعات و فرسودگی دستگاه ها روبروست. 

یکی از منابع مطلع گفته این پروژه بازسازی قرار است با حضور حدود 400 کارگر و متخصص ایرانی در کنار حدود 1500 نیروی ونزوئلایی به انجام برسد.ایران در ماه می 2022 نیز در قالب قراردادی 110 یورویی، بازسازی پالایشگاه کوچک «ال پالیتو» ونزوئلا با ظرفیت 146 هزار بشکه در روز را به امضا رساند و اینک این پروژه در دست انجام است.
 
ایران همچنین ماهانه چند میلیون بشکه نفت خام خود را برای استفاده در روند فرآوری نفت ونزوئلا به این کشور صادر می کند.این قرارداد جدید بین شرکت نفت دولتی «پترولئوس د ونزوئلا» (PDVSA) و شرکت ملی پالایش و پخش نفت ایران  (NIORDC) منعقد می شود و به گفته یک منبع مطلع به رویترز: برای افزایش تولید سوخت در پالایشگاه پاراگوانا در ونزوئلا و گامی در جهت پایان دادن به اتکا به فناوری پالایش نفت است. 
 
ونزوئلا که دارای بزرگترین ذخایر نفت خام جهان است، در سال های اخیر با تعطیلی پالایشگاه ها، کمبود سرمایه گذاری و موانع واردات به دلیل تحریم های یکجانبه آمریکا مواجه بوده است. این کشور هم اینک و به دلیل این تحریم ها در تولید گازوئیل و بنزین برای مصارف داخلی مشکل دارد و از سال 2020 صف های طولانی در مقابل پمپ بنزین ها در ونزوئلا به امری متداول تبدیل شده است.تهران در سال‌های اخیر روابط خود را با کاراکاس تقویت کرده است و در این راستا و با انعقاد قراردادهای سودآور، خوراک و میعانات گازی و همچنین قطعات و مواد خام و فناوری جدید برای شبکه پالایشگاهی 1.3 میلیون بشکه‌ای ونزوئلا را تامین می کند.
 
بازدید رییس جمهوری ونزوئلا از نمایشگاه دستاوردهای شرکت های دانش بنیان ایرانی در تهران/ خرداد ۱۴۰۱
برچسب ها: ایران ونزوئلا