به روز شده در ۱۴۰۲/۰۳/۰۷ - ۱۵:۴۱
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۵ ساعت ۱۳:۴۶
کد مطلب : ۳۸۵۲۹۲

بورس دوباره صعودی می‌شود؟

بورس دوباره صعودی می‌شود؟
گروه اقتصادی: شاخص کل بورس در هفته اخیر روند نزولی داشت و افت بیش از ۳ درصدی را در کارنامه خود ثبت کرد. شاخص هم‌وزن نیز نسبت به هفته نخست بهمن‌ماه، ۱۴ هزار و ۹۵۶ پله کاهش یافت و بازدهی منفی ۴.۹ درصدی را تجربه کرد.

به گزارش تجارت نیوز، همچنین میانگین ارزش معاملات کل هفته ۳۸ هزار و ۸۳۲ ميليارد تومان بود؛ این در حالی است که ارزش معاملات در هفته نخست بهمن‌ماه ۶۱ هزار و ۱۹۶ ميليارد تومان بود و این اعداد خبر از افت ۳۶ درصدی ارزش معاملات در دومین هفته بهمن می‌دهد.گفتنی است ارزش معاملات خرد بازار نیز به ۶ هزار و ۷۰۹ ميليارد تومان رسید و که نشان می‌دهد ارزش معاملات خرد بازار نیز کاهش ۲۶ درصدی داشته است.
 
در تمامی روزهای این هفته معاملاتی بورس تهران، شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم تا در 10 روز پی در پی خالص تغییر مالکیت بازار به سمت حقوقی‌ها باشد. در مجموع کل هفته، 3 هزار و 961 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار خارج شد که نسبت به هفته پیشین افزایش 33 درصدی داشته است.

ریسک‌های سیستماتیک بورس
حسین مریدسادات، کارشناس بازارهای مالی گفت: «ريسک‌هاى سيستماتيک روند بازار را تغيير خواهد داد. با نگاهى به روند معاملات در دو هفته گذشته بورس، مى‌توان دريافت كه بازار به شدت خبرى شده و تمامى فعالان با دقت به اتفاقات خارج از تالار شيشه‌اى واكنش نشان مى‎‌دهند.»وی ادامه داد: «نامه شوراى رقابت مبنى بر ممنوعيت عرضه برخى از خودروها در بورس كالا در محدوده مقاومتى معتبر، باعث شد كه در دو هفته گذشته ورود پول حقيقى جاى خود را به خروج پول حقيقى از بازار بدهد.»

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به جاماندگی بورس گفت: «با نگاهى به بازار بورس و مقايسه بازار سرمایه با ساير بازارهاى موازى مى‌توان دريافت كه بورس كماكان جامانده ترين بازار مالى است، اما هيچ بازارى اين چنين با يك خبر دستخوش تغييرات نمى شود. همچنان بسيارى از كارشناسان معتقد هستند كه اصلاحات بازار كوتاه‌مدت خواهد بود و شاخص ها كماكان به روند صعودى خود ادامه خواهند داد.»

شاخص تغییر مسیر می‌دهد؟
وی در خصوص رشد بازار سرمایه اظهار کرد: «بايد پذيرفت كه گروه خودرو ليدر بازار در دو ماهه اخير بوده است و هر زمان نمادهاى خودرو و خساپا صف خريد شدند به كل بازار سرايت كرده است؛ پس مى توان پيش‌بينى كرد كه پايان دعواى بين شوراى رقابت و خودرو سازان درباره نحوه فروش خودرو در بورس كالا می‌تواند به عنوان يک محرک جهت شروع يک رالى صعودى باشد.»

مریدسادات ادامه داد: «از سوى ديگر يكى ديگر از محرک‌ها قسمت دلار خواهد بود. با كف سازى دلار در محدوده 44 هزار تومان و ادامه روند صعودى خود مى‌تواند به عنوان يک موتور محرک به ادامه روند صعودى بازار بورس كمک كند. در شرايط كنونى به سهامداران توصيه مى شود كه با حس جا ماندگى از بازار اقدام به خريد و فروش هيجانى دست نزنند.»

تاثیر اخبار سیاسی روی بازار
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بیانه ضد ایرانی اخیر توضیح داد: «بيانيه ضد ايرانى غرب درباره گزارش ادعايى آژانس بين المللى انرژى اتمى می‌تواند تاثیر منفی روی بازار سرمایه بگذارد. با توجه به انتشار اين خبر در روز تعطيل و پوشش گسترده آن در فضاى مجازى قطعا جو منفى و عدم اطمينان را به بورس القا مى‌‎كند و بايد ديد كه بازار با ريسك جديد پيش روى خود چگونه رفتار مى‌كند.»

وی تشریح کرد: «متاسفانه ريسک‌هاى پيش روى بازار سرمايه دائما در حال افزايش است و هيچكدام از متوليان تلاشى جهت كاهش اين ابهامات انجام نمى‌دهند و اين سهامداران و فعالان بازار سرمايه هستند كه بايد تاوان اين ابهامات را با اندك سرمايه خود كه از طوفان سال ٩٩ باقيمانده است بپردازند. با وجود این اخبار احتمالا شاهد روند منفی در معاملات بازار باشیم.»
برچسب ها: بورس