کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

خسارت زلزله ترکیه به میراث جهانی یونسکو در سوریه

17 بهمن 1401 ساعت 17:13


گروه فرهنگی: زلزله شدید ۷.۴ ریشتری در ترکیه به «قلعه حلب»، کاخ قرون وسطایی واقع در سوریه که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده، خسارت‌هایی وارد کرد.به گزارش ایسنا، مدیر اداره کل آثار باستانی و موزه‌های سوریه  اعلام کرد که «قلعه حلب»، یک کاخ بزرگ قرون وسطایی مستحکم در مرکز شهر قدیمی حلب که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است، در نتیجه زمین‌لرزه‌ای قوی صبح دوشنبه آسیب دیده است.

رسانه‌های سوری از زمین‌لرزه‌ای در کشور ترکیه گزارش داده‌اند که ساکنان شهرهای دمشق و لاذقیه در سوریه نیز آن را احساس کرده‌اند. این لرزش‌ها منجر به ویرانی در حلب و حومه لاذقیه شدخ و تاکنون جان چند صد نفر را گرفته است.

«همام سعد»، یکی از مقامات ارشد اداره آثار باستانی و موزه‌های سوریه در این باره گفت: «گزارش‌هایی مبنی بر شکاف در ارگ حلب دریافت کرده‌ایم و تیمی از متخصصان را برای بازرسی محل و ارزیابی خسارات اعزام کردیم.»
این قلعه بخشی از شهر باستانی حلب است که از سال ۱۹۸۶ در میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌است. این اثر تاریخی خسارات قابل‌توجهی در جنگ حلب متحمل شده بود و در اوایل سال ۲۰۱۷ با بازسازی و مرمت بخش‌های آسیب‌دیده، به روی عموم بازگشایی شد.

هنوز تصاویر جدیدی از آخرین وضعیت قلعه حلب منتشر نشده است.روزنامه دیلی صباح نیز از تخریب قلعه تاریخی «غازیان تپه» (Gaziantep) در ترکیه خبر داده است که بر اثر وقوع این زلزله بخش‌هایی از جنوب، شرق و جنوب شرقی قلعه تاریخی «غازیان تپه»، نابود شد و ویرانه‌های آن در جاده فرو ریخته است. همچنین گنبد و دیوار شرقی «مسجد شیروانی» که در نزدیکی این قلعه واقع شده است و در قرن هفدهم میلادی ساخته شده بود،   ویران شده است.

ترکیه داری ۱۹ و سوریه دارای ۶ محوطه ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند.زلزله ترکیه تاکنون بیش از ۵۰۰ کشته و بیش از ۳۰۰۰ مصدوم برجای گذاشته است. این زلزله در ساعت ۴ و ۱۷ دقیقه بامداد در مرز ترکیه و سوریه رخ داد و کانون آن استان "قهرمان‌مرعش" در ترکیه بوده است. شهرهایی از جمله عثمانیه، آدانا و دیاربکر بر اثر زلزله آسیب دیده‌اند و کشورهایی همچون عراق، لبنان و سوریه نیز این زلزله را حس کرده‌اند.


کد مطلب: 385785

آدرس مطلب :
https://www.baharnews.ir/news/385785/خسارت-زلزله-ترکیه-میراث-جهانی-یونسکو-سوریه

بهار نیوز
  https://www.baharnews.ir