به روز شده در ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ - ۰۱:۱۷
 
۰
تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۱۱/۱۷ ساعت ۱۷:۲۱
کد مطلب : ۳۸۵۷۹۱

بازنشستگی ناگهانی ۹ استاد علوم سیاسی

بازنشستگی ناگهانی ۹ استاد علوم سیاسی
گروه سیاسی: روزنامه هفت صبح نوشت: هفته پیش ماجرای بازنشستگی اجباری چند استاد دانشگاه آزاد زمانی مثل بمب خبری سروصدا کرد که معلوم شد همسر محمدعلی رامین هم یکی از آنهاست؛ یعنی سوسن صفاوردی. همه این ۹ نفر استادان دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آزاد تهران مرکز هستند که هفته پیش و حکم بازنشستگی خود را گرفتند. اسم آن‌ها داخل یک لیست نوشته شده بود که امیر ساجدی، استاد خاورمیانه در اولین سطر آن قرار داشت.
ممکن است این تغییرات مرتبط باشد با سرپرست جدیدی که برای گروه آموزشی این دانشکده منصوب شد؟ یعنی حسین الله کرم، از فعالین سیاسی رادیکال اصولگرایان در دهه هفتاد؟ کسی نمی‌تواند جواب دقیقی به این سوال بدهد، ولی صفاوردی به یکی از رسانه‌ها اینطور توضیح داده که گویا از نگاه رئیس دانشکده آن‌ها افراد انقلابی نبودند. این ۹ نفر استادی که بازنشسته شدند که هستند و دانشجو‌ها به چه خصلت‌هایی آن‌ها را می‌شناسند؟
استاد صفاوردی: سوسن صفاوردی همسر محمدعلی رامین، مادر یاسین رامین (همسر مهناز افشار) و البته استاد زبان دانشکده علوم سیاسی تهران مرکز است. با اینکه حتی ما هم او را در نسبت با محمد علی رامین معرفی کردیم، اما خود او زن مستقلی است که معمولا سعی می‌کند به عنوان سوسن صفاوردی شناخته شود؛ نه مادر شوهر سابق مهناز افشار و نه همسر محمد علی رامین که در دولت احمدی نژاد در جایگاه معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ نشسته بود و کارنامه خیلی روشنی درعرصه مطبوعات ندارد.
ماجرای اخراج این ۹ نفر را او خبری کرد و به رویداد ۲۴ اینطور گفت: «سه‌شنبه هفته پیش در جریان امتحانات این ترم، از دفتر رئیس دانشکده تماسی گرفته شد و اعلام شد که ابلاغیه بازنشستگی شما آمده و به امور اداری برای انجام امور تشریفات مراجعه کنید. این کار بدون هیچ‌گونه آمادگی قبلی بوده و به یکباره اسامی ۹نفر را اعلام کردند. ضمن اینکه این ۹نفر هیچ‌کدام ۳۰ سال خدمت را طبق آنچه رئیس هیأت امنای و هیأت ممیزه وزارت علوم به‌عنوان نهاد بالادستی دانشگا‌ها اعلام کردند و قید شده اعضای هیأت علمی حتما باید ۳۰سال خدمت و بعضا هم می‌توانند بیشتر را داشته باشند، تمام نکرده‌اند بنابراین چنین عرف و رویه‌ای وجود نداشته است که اعضای هیأت علمی را کسی بازنشسته اعلام کند، معمولا گفته می‌شود اگر استادان خودشان تمایل دارند، در صورتی که ۳۰سال خدمت داشته باشند، درخواست بازنشستگی بدهند.»
صفاوردی که یادداشت‌هایی هم در حوزه روابط بین‌الملل داشته آخرین بار زمانی که رائفی‌پور صحبت‌های نامناسبی علیه مهناز افشار داشت پستی در دفاع از عروس در اینستاگرام منتشر کرد. او یک‌بار دیگر هم از مهناز افشار در مقابل پست اینستاگرامی بهروز افخمی دفاع کرده بود. صفاوردی برای انتخابات مجلس دهم هم نامزد شد که تایید صلاحیت نشد. دانشجویان او می‌گویند همیشه او به برخورد‌های خوبش شهرت داشته و رابطه خوبی معمولا با آن‌ها داشته است.
صفاوردی دکترای علوم سیاسی از شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان دارد. لیسانسش را در دانشگاه تهران و فوق لیسانس خود را در دانشگاه آزاد گرفته است. در هایدلبرگ آلمان نیز مدتی فلسفه خوانده که نهایتا رها کرده. تنها دستاوردش از تحصیل در آلمان آشنایی با محمدعلی رامین بوده که همین هم معمولا سعی می‌کند خیلی هم‌موضع و هم‌فکر با او به نظر نرسد. در مورد او این را هم بگوییم که دخترش صالحه (صالیا) در کار مد و فشن مشغول است و کلا دنیایی کاملا جدا از بقیه خانواده دارد. البته به جز زن برادرش!
استاد تفضلی: حسین تفضلی سال ۱۳۳۷ در بجنورد به دنیا آمده، اما تحصیلکرده آکادمی‌های غربی (اتریش) است و از نظر فکری به همان سمت گرایش دارد. جامعه‌شناسی سیاسی درس می‌داد و به خاطر ارتباط خوبی که با دانشجویان داشت شناخته می‌شد.
استاد ساجدی: امیر ساجدی متولد ۱۳۳۸ و از همه جوان‌تر است. او استاد علوم سیاسی این دانشکده بوده که یکی از دانشجویانش می‌گوید قبلا هم از سوی دانشگاه دو بار تعلیق از کار شده بود. اینطور که خودش به هفت صبح می‌گوید یک بار در دولت دهم و یک بار هم سال ۹۸ اخراج شده بود که با حکم دادگاه توانسته بود دوباره به دانشگاه برگردد. دانشجویان از ساجدی به عنوان یک استاد مسلط در حوزه خاورمیانه یاد می‌کنند که همیشه علاقه زیادی به نشستن سر کلاس‌های او داشتند. اما با وجود اینکه ۲۵ سال کرسی خاورمیانه دست او بوده از سال ۱۴۰۰ به بعد دائم واحد‌های درسی او را تغییر دادند و خاورمیانه از او گرفته شده است. او و تفضلی از استاد‌های مهم دانشکده حقوق و علوم سیاسی تهران مرکز هستند..
استاد رادمهر: علی رادمهر متولد ۱۳۳۶ شهر سرخس است. او علاقه زیادی به فلسفه شرق، شرق‌شناسی و گرایش‌های ایران باستان داشت.
استاد صادقی: دیدخت صادقی متولد سال ۱۳۳۵ و تحصیلکرده همین ایران است. اتفاقا ۴ بار هم به عنوان استاد نمونه انتخاب شده. اخراج شدن او خیلی از دانشجو‌ها را شوکه کرده چرا که معمولا در چارچوب درس می‌داد، محافظه‌کار بوده و موضع‌گیری خاصی در جریان‌های مختلف سیاسی از خود نشان نمی‌داد.
استاد خسروی: محمد‌علی خسروی، استاد متولد سال ۱۳۳۵ رشته روابط بین‌الملل دانشکده است که مانند صادقی معمولا کمتر موضع‌گیری سیاسی خود را نشان می‌داد. مرتب و خوش پوش. او تحصیلش را در دانشگاه پنجاب هند به پایان رسانده.
استاد خسروی: ملک تاج خسروی متولد سال ۱۳۳۴ در جهرم است. استاد سختگیر رشته علوم سیاسی که همه دانشجو‌ها می‌دانستند برای اینکه بخواهند یک واحد را خیلی خوب یاد بگیرند باید با او واحد بردارند.
استاد امینی: علی‌اکبر امینی متولد نیشابور است که سال ۱۳۳۳ به دنیا آمده که روابط بین‌الملل خوانده که استاد آسان‌گیر و محبوب و البته محافظه‌کاری بوده است که قرار داشتن اسم او در بین اخراجی‌ها باز هم دانشجویان را شوکه کرده.
استاد نیری: بیژن نیری (۱۳۲۶) معمولا در دانشگاه واحدی با عنوان جنبش عدم تعهد درس می‌داد. استاد ۷۵ساله‌ای که دکترایش را از فرانسه گرفته و مدت زیادی مدیرگروه علوم سیاسی بوده است. با اینکه او از همه این ۹ نفر مسن‌تر است، اما بررسی‌های هفت صبح نشان می‌دهد دانشجویان این دانشکده استاد ۸۱ساله هم دارند که هنوز واحد درسی دارد و سر کلاس حاضر می‌شود.
برچسب ها: دانشگاه آزاد

۱۴۰۱/۱۱/۱۷ ۱۹:۲۷
اگر این اساتید سرکار باشند جای تعجب دارد زیرا الله کرم مدیر گروه هست و ایشان و امثال همفکر ایشان تحمل افراد آزاداندیش را ندارند و به شدت این طیف از اصولگرایان افراطی انحصار طلب هستند.فقط کاش ارزیابی دقیق صورت می گرفت که چگونه ایشان مدرک دکتری اخذ کرده اند و آیا دانش و توان کسب این مدرک را داشته اند یا مدرک برای آنها صادر شده است ؟ (418263)
۱۴۰۱/۱۱/۱۷ ۱۹:۲۸
حتماً رئیس جدید می‌خواهد آشنا های خودرا استخدام کند (418264)
۱۴۰۱/۱۱/۱۷ ۲۲:۳۷
استخدام کرده ولی دیده حقوقشون رو نمیتونه پرداخت کنه اساتید رو بازنشسته کرده تا حقوق اونها رو بده آشناهاشون (418293)
احمد
۱۴۰۱/۱۱/۱۸ ۲۱:۴۶
بالادستی ها افراد تحت امر را کوتاه تر از خود می پسندند و می خواهند خود چهره شاخص مجموعه زیر فرمان باشند . چون نهادهای فرهنگی هم به روش پادگانی اداره می شوند ، این قاعده در ( شبه )دانشگاه های ما هم ساری و جاری است ‌. (418399)